Προς το περιεχόμενο

Εξοπλίζοντας καινούργιο μπασίστα.


Arkoudelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όπως θα πας στα μαγαζιά αυτά, δοκίμασε κ άλλους (από άλλες εταιρίες) σε ανάλογα χρήματα, και ανάλογα watt.

 

+100. Δοκιμασε Fender (αυτοι οι TV φαινονται super), Eden, Gallien (οχι τους Backline) και αλλους πολλους. Γενικα βγες και δοκιμασε, οτι και να σου λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα τσιμπήσω το Thunderbird και θα αρχίσω τις βόλτες. Απλά ξέρω που να προσανατολιστώ τώρα! Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,

 

Βασικά ο ενισχυτής θα βρίσκεται σπίτι κατά κύριο λόγο. Από την άλλη θα ήθελα να πάρω κάτι που θα μπορέσω να το αξιοποιήσω μελλοντικά σε μια μπάντα για πρόβες και live, καθώς δε θέλω να παίζω μια ζωή μόνος μου  8) :o

 

Απλά προτιμώ να πάρω έναν ενισχυτή, αναλόγου budget με αύτον που ανέφερα στο post μου, που να καλύπτει τα παραπάνω απο το να πάρω κάτι φτηνό που δε θα ξέρω πως να το ξεφορτωθώ αργότερα!  ??? ??? ???

 

 

 

Καλησπέρα φιλαράκι. Με μπασίστα (πολύπαθο) μιλάς...

Ακου και την άποψη κάποιου που στα γεράματα έβαλε μυαλο και πέταξε τα κουτιά από τον 3ο. Αν έχεις το χώρο πάρε το θηρίο που θές. Ακόμα και ΜΙΑ φορά να χρειαστει να παίξεις live/studio/recording με αυτό θα ξέρεις ότι δε θα φοβάσαι τιποτα. Και στο σπίτι δεν πειράζει...παίξε στο 1, παίξε εκεί που μπορείς να παιξεις. Υπάρχει το γνωστο γνωμικό. "Καλύτερα να παίζεις στο 1 και να γ...μας παρά στο 5 και να παραμορφώνεις".

Μπάσο. ϊσωσ μία φορά στη ζωή σου να θελήσεις να βάλεις μια βαρια τονικότητα σε ένα κομματι και να μην την έχεις. Προτίμησε λοιπόν το 5-χορδο και άσε τη low B να κάθεται μέχρι να σου χρειαστεί (και πίστεψέ με...με αυτά που θέλεις να παιξεις θα σου χρειαστεί!)

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το γνωμικό. Σίγουρα το να έχεις κάτι που θα σε καλύπτει 110% είναι πάντα καλύτερο.

 

Θα πάω για το 5άχορδο μιας και όντως τη low B κάποτε θα τη χρειαστώ.

 

Για τον ενισχυτή λέω να πάω να δοκιμάσω όσο περισσότερους μπορώ και να τσιμπίσω ανάλογα. Αν και τώρα που το σκέφτομαι για να ακολουθήσω την αρχική μου ιδέα πρέπει να γραφτώ και σε ένα γυμναστήριο βόδι-building ή να προσλάβω roadie κάθε φορά που θα τον κουβαλάω εκτός σπιτιού  ;D ;D :o :o :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου και την άποψη κάποιου που στα γεράματα έβαλε μυαλο και πέταξε τα κουτιά από τον 3ο. Αν έχεις το χώρο πάρε το θηρίο που θές. Ακόμα και ΜΙΑ φορά να χρειαστει να παίξεις live/studio/recording με αυτό θα ξέρεις ότι δε θα φοβάσαι τιποτα. Και στο σπίτι δεν πειράζει...παίξε στο 1, παίξε εκεί που μπορείς να παιξεις. Υπάρχει το γνωστο γνωμικό. "Καλύτερα να παίζεις στο 1 και να γ...μας παρά στο 5 και να παραμορφώνεις".

Και γεράματα και πολύπαθος και τέτοιες συμβουλές ....  ???

 

Την επόμενη που θα πετάξεις πράγματα πες μου που μένεις να τη στήσω από κάτω.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Βαλε προτεραιοτητες στο τι θες κ τι αναγκες θα προκυψουν. Θες πολλα watt για να σου περισσευουν στα live και στις προβες? Στο σπιτι ομως δεν θα βγαλεις ηχο. Αν ο ενισχυτης (ο οποιοσδηποτε ενισχυτης) δεν μπει στο 3 με 4 al least, δεν βγαινει καλος ηχος με τιποτα δυστυχως! Πρεπει να ΚΟΥΝΗΘΕΙ και λιγο η μεβρανη του μεγαφωνου, πως να το κανουμε! Εγω στην θεση σου, εφ οσον απ οτι βλεπω υπαρχει και το χρημα, θα επαιρνα εναν ΚΑΛΟ μικρο (20 με 30 Watt πχ) για practice και ΟΤΑΝ χρειαστω κατι μεγαλο, θα το παρω τοτε. Αν τελικα πηγαινεις σε προβαδικα οπου υπαρχουν ενισχυτες και παιζεις gigs σε εξολισμενα μαγαζια, τελικα δεν θα τον χρειαστεις καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο αφορα το θεμα 4 η 5 χορδες θα σου πω το εξης: ακομα δεν ξερεις ουτε εσυ τι θες! Ειχα 4χορδα, σε καποια φαση για κανα 2 χρονια το γυρισα σε 5χορδο και εδω και 6-7 χρονια παιζω με 4χορδο παλι, μονο που χρησιμοποιω και D Tuner για να εχω και μια πιο μπασα ρε. Οσο εξελισεσαι, θα αλλαζουν και τα γουστα και οι προτιμησεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην νομίζεις πως και ο Roland είναι ο πιο  ελαφρύς ενισχυτής του σύμπαντος. Δλδ αν σκέφτεσαι να τον βγάλεις απο το σπίτι, το ποδαράτο δεν πολυπαίζει εκτός κι αν έχεις τρελές αντοχές και υπομονή. Πόσο μάλλον αν κουβαλάς και ένα thunderbird στην πλάτη. οπότε το μόνο συμφέρον που ΄χεις απο αυτό είναι να μπαίνει πιο εύκολα στο αμάξι. Απο την άλλη ο Roland είναι ένας  καλός all around ενισχυτής αλλα δεν είναι τρελά καλός για κάποιο συγκεκριμένο είδος. Στο θέμα της έντασης , καλύτερα να χεις παραπάνω παρά λιγότερο.

 

+100000 για το 5χορδο αν και μάλλον αυτό το λέω γιατί τα 4χορδα με μπερδεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην νομίζεις πως και ο Roland είναι ο πιο  ελαφρύς ενισχυτής του σύμπαντος. Δλδ αν σκέφτεσαι να τον βγάλεις απο το σπίτι, το ποδαράτο δεν πολυπαίζει εκτός κι αν έχεις τρελές αντοχές και υπομονή.

 

Δηλαδή όταν οι άλλοι είναι στα 25 κιλά κ αυτός στα 17, δε σου κάνει;

Για πιο ελαφρά πράγματα τα χρήματα ανεβαίνουν δραματικά, ή τα watt πέφτουν ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τον έχω τον cube-100 και έχει χρειαστεί να τον μεταφέρω με τα πόδια αρκετές φορές επέτρεψε μου να πιστεύω πως 17 κιλά στο ένα χέρι για πανω απο 200 μέτρα είναι ελαφρώς μαρτύριο. επίσης στα 17 κιλά προσ8εσε το βάρος ενός μπάσου και μετα πες μου αν ειναι καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου