Προς το περιεχόμενο

τα χαρακτηριστικά και η χρήση της Γλώσσας σήμερα


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω, μπορει ομως καλιστα να χρεωθει ως εμποδιο στην εξελιξη της γλωσσας. 8)

Eάν παραδεχθείς (όπως θα έκανε εύκολα ο Superfunk), ότι τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εικονογραφούν όλους τους Έλληνες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνω το εξής:

 

Αυτοί που πιστεύουν στο μέλλον της ελληνικής γλώσσας, ας μεταφράσουν σήμερα τις παρακάτω λέξεις, έτσι για να δείτε και να δούν το αδιέξοδο.

 

internet

jazz (μουσική)

singularity

virgin islands

desktop

viral marketing

 

και βέβαια...

 

project

concept

budget

 

Άντε να παίξουμε λίγο. Ωραία είναι να λέει ο Λαδάκης ότι "τι κρίμα που μιλάνε αγγλικά", αλλά για να δούμε, μπορούμε να μιλάμε ελληνικά ή είναι ανέφικτο;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι μας παρέθετες ένα κείμενο κάποιου επώνυμου δικτατορα, υπεύθυνου για το θάνατο πολλών πολιτών κλπ. Στο υποθετικό αυτό κείμενο, προφανώς θα είχαν διατυπωθεί απόψεις υπέρ της καταπάτησης των ατομικών ελευθεριών, του βασανισμού αντιφρονούντων κλπ. Δηλαδή : μαλακίες.

 

Το ότι εσύ θα πρότεινες να συζητησουμε πάνω σε αυτό το κείμενο, δεν υποτιμά εσένα, ούτε εμένα, ούτε κανέναν άλλο. Το κείμενο θα παρέμενε γεμάτο "μαλακίες", αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η συζήτηση δεν θα ήταν αξιόλογη.

 

Κατά τη γνώμη μου, αυτά που γράφει και υποστηρίζει και υπαινίσεται ο κ. Ξυδάκης είναι "μαλακίες". Κατά τη γνώμη σου δεν είναι. Μπορούμε να συζητήσουμε θαυμάσια - το μόνο εμπόδιο υπάρχει αν είναι προ-απαιτούμενο από 'σενα ότι θα ασπαστώ τον κ. Ξυδάκη, αλλά τότε είσαι υπεύθυνος για τη πορεία της συζήτησης.

Εδώ θέτεις ένα σοβαρό ζήτημα: αξίζει να ασχοληθούμε με ένα κείμενο που καυτηριάζει ένα υπαρκτό πρόβλημα όταν γνωρίζουμε ότι ο γράφων είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης;

 

Εγώ ενστικτωδώς αρνούμαι να το κάνω. Οπότε, παρότι μπορώ να επιχειρηματολογήσω κατά των απόψεων του Ξυδάκη (π.χ. ότι η κακοποίηση της ελληνικής γλώσσας από κάποιους δεν οφείλεται στην έκθεση στην αγγλική γλώσσα αλλά στην ημιμάθεια και στη βλακεία τους ή ότι οι - ιδιαίτερα γλωσσομαθείς σε σχέση με μας - κάτοικοι της κεντρικής Ευρώπης σέβονται τη γλώσσα τους), αισθάνομαι ότι έτσι χάνω τον καιρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αισθάνομαι ότι έτσι χάνω τον καιρό μου.

 

Ναι, αλλά τώρα θέτεις εσύ ένα σοβαρό θέμα: το να λέμε τη γνώμη μας σε ένα περιβάλλον όπου είναι δεδομένο ότι - εν' πολλοίς - δε θα εκτιμηθεί, δεν είναι τάχα χάσιμο χρόνου ΚΑΙ αυτό;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τώρα θέτεις εσύ ένα σοβαρό θέμα: το να λέμε τη γνώμη μας σε ένα περιβάλλον όπου είναι δεδομένο ότι - εν' πολλοίς - δε θα εκτιμηθεί, δεν είναι τάχα χάσιμο χρόνου ΚΑΙ αυτό;

ή δεν είναι το κατάλληλο....αυτό δεν λέω σε (σχεδόν) όλα μου τα post?

Πές τα ρε Ταξί....

 

Και που είσαι...

virgin islands

Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο είναι τα ζητήματα, κατά τη γνώμη μου:

 

α. η ελληνική δεν έχει ούτε τη συνδυαστικότητα, ούτε την απενεχοποιημένη χρήση που έχει η αγγλική. Όσον αφορά στη συνδυαστικότητα της αγγλικής, πετάς ένα CD-ROM και τελειώνεις. Ο "Πρύτανης" της ελληνικής γλώσσας είχε προτείνει στην εκπομπή του το "ψηφιακό ακτινοδισκόφωνο" και γελούσαν μέχρι και τα μικρόφωνα της ΕΡΤ (που έχουν ακούσει, κι αν δεν έχουν ακούσει). Στα αγγλικά πετάς επίσης ένα desktop (για την "επιφάνεια εργασίας" του υπολογιστή) και τελειώνεις. Στα ελληνικά, κανείς δεν θα χρησιμοποιούσε τον όρο "πάγκος", "τραπέζι" ή κάτι τέτοιο που είναι σύντομος και περνάει και το νόημα.

 

β. η αγγλική γλώσσα είναι "πάνω στ'άλογο" έδώ και καναν αιώνα. Τι να κάνουμε τώρα; Όταν δίναμε την ιατρική ορολογία μας σε όλους τους άλλους (και τους κάναμε να λένε "Gnathodiaphyseal Dysplasia") ήταν καλά; Ε, περάσαν εκείνοι οι καιροί...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι εντός ποιου concept (sic) μεταφράζεις μια έννοια/ όρο.

Project μπορεί να σημαίνει έργο, αλλά σημαίνει επίσης και προβάλλω.

 

Και όπως χρησιμοποίησα εδώ το concept μπορεί να μεταφραστεί και σαν ιδέα, αλλά και σαν πλαίσιο.

 

Το desktop- επιφάνεια χρησιμοποιείται και ο όρος σαν επιφάνεια, για την ακρίβεια με τους λιγότερο κομπιουτεράδες γνωστούς μου, τους είναι πιο γνωστό σαν όρος.

Περί internet, το διαδίκτυο έχει πιάσει επίσης σαν όρος.

Για τα άλλα δυσκολεύομαι να τα ορίσω και στα Αγγλικά οπότε, θα προτιμήσω να τα δω με τα ανάλογα συμφραζόμενα :D

 

Ναι, αλλά τώρα θέτεις εσύ ένα σοβαρό θέμα: το να λέμε τη γνώμη μας σε ένα περιβάλλον όπου είναι δεδομένο ότι - εν' πολλοίς - δε θα εκτιμηθεί, δεν είναι τάχα χάσιμο χρόνου ΚΑΙ αυτό;

ή δεν είναι το κατάλληλο....αυτό δεν λέω σε (σχεδόν) όλα μου τα post?

Πές τα ρε Ταξί....

 

Ένας χώρος δεν έχει τη μονοσήμαντη χρήση που θέλει ο καθένας, είναι μέρος του σεβασμού του ενός προς τον άλλο να το χρησιμοποιούμε επιτρέποντας και στους άλλους να το χρησιμοποιούν όπως θέλουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την πιο φρικιαστική κακοποίηση της ελληνικής γλώσσας την είχα δει όταν διάβασα κάποιες μεταπτυχιακές/διδακτορικές διατριβές φοιτητών οι οποίοι είχαν υποχρεωθεί από τους ΕΛληνες επιβλέποντές τους να μεταφράσουν όλους τους αγγλικούς όρους που χρησιμοποιούσαν στα ελληνικά ακόμη και αν δεν υπήρχε κοινά αποδεκτή μετάφραση. Κάτι που επίσης δεν γίνεται σε πολλές - μη αγγλόφωνες - χώρες του εξωτερικού (όπου πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα διεξάγονται στα αγγλικά και όπου μπορείς να παραδώσεις διατριβή στα αγγλικά).

 

έργο

ιδέα

προϋπολογισμός  (ή κονδύλι, εναλλακτικά)

Η ιδέα μιας Telecaster με P-90s πάντα με ερέθιζε. Μάλλον θα είναι το επόμενο έργο μου, αν και προς το παρόν το κονδύλι μου είναι ανεπαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χώρος δεν έχει τη μονοσήμαντη χρήση που θέλει ο καθένας, είναι μέρος του σεβασμού του ενός προς τον άλλο να το χρησιμοποιούμε επιτρέποντας και στους άλλους να το χρησιμοποιούν όπως θέλουν ;)

Προφανώς, το πρόβλημα ξεκινάει όταν το υπερ-εκτιμούμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου