Προς το περιεχόμενο

τα χαρακτηριστικά και η χρήση της Γλώσσας σήμερα


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πραγματικά σε έχω βαρεθεί...σου δηλώνω ότι ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επηρεάσει τα μπάνια που λόγω καλοκαιρίας συνεχίζονται...

Και εάν θέλεις Ελληνική τέχνη, έλα το Σάββατο στο Αιγάλεω να ακούσεις αμερικάνικα ρεμπέτικα από τον Audiokosta...άμα πια μας έπρηξες με τη γκρίνια σου.... 8) :D

 

να σημειώσουμε επίσης πόσο πλούσια ήταν η Ελλάδα όταν άνθιζε το ρεμπέτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σου δηλώνω ότι ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επηρεάσει τα μπάνια που λόγω καλοκαιρίας συνεχίζονται...

 

καλα αυτο ειναι σιγουρο,τα μπανια του λαου πανω απο ολα... ;D ,μη φοβασαι δεν ειμαι και τοσο ιεροσυλος ωστε να απειλησω και το απολυτο κεκτημενο του Ελληνα (τι απολυτο κεκτημενο λεω...reason for living εννοω... ;D)

 

 

να σημειώσουμε επίσης πόσο πλούσια ήταν η Ελλάδα όταν άνθιζε το ρεμπέτικο

 

Οταν ανθιζε το ρεμπετικο (δεν αναφερομουν στη λαϊκη εκφραση, δεν θεωρω τη λαϊκη μουσικη "τεχνη" ετσι κι αλλοιως,περισσοτερο δουλεια και εκφραση την θεωρω (αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο) ,αλλα κυριως στη ΓΕΝΙΚΗ παιδεια που εχει ενα εθνος ωστε να εκτιμα την τεχνη και αυτη η παιδεια παρεχεται απο την κρατικη πολιτικη συνηθως) η Ελλαδα ηταν πλουσια σε σχεση με το πως θα ειναι σε καμμια 5αρα χρονια... ;D,εξαλλου η τεχνη στην Ελλαδα (ειδικα η λογοτεχνια και η ζωγραφικη η οποια ακομα και σε χαλεπους καιρους ανθιζε,δεν ανθιζει βεβαια πλεον) συνηθως απο οικονομικα ανεξαρτητους ανθρωπους παραγονταν,δεν ειχε ΠΟΤΕ την κρατικη υποστηριξη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τωρα γιατι το εχεις βαλει στα εγγλεζικα?....θα σου ριξει ενα μπερνταχι ο...Ξυδακης που θα'ναι ολο δικο σου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πείτε μου γιατί πρέπει ντε και καλά να χρησιμοποιούμε τα ελληνικά σε περιπτώσεις όπως press room. Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα περνάμε από την ξενολατρεία στην ξενοφοβεία.

 

2) Μου φαίνεται έχουμε μπερδέψει την σειρά. Η περιορισμένη ή μπασταρδεμένη χρήση της ελληνικής δεν οδηγεί στην βλακεία, η βλακεία οδηγεί στην περιορισμένη ή μπασταρδεμένη χρήση της ελληνικής. Το αντίθετο θα ήταν άλλοθι για τους βλάκες. Βέβαια υπάρχει μια εξαίρεση, αυτή των παιδιών όπου στην πιο ευαίσθητη για την πνευματική τους ανάπτυξη ηλικία και ελλειψη πραγματικών δασκάλων, κάνουν τις λάθος επιλογές. Βέβαια δεν φέρουν ευθύνη τα ίδια, πως θα μπορούσαν άλλωστε.

 

3) Τώρα για τον Ξυδάκη τα 'παμε. Μιλάει για να μιλάει επειδή μάλλον αρέσκεται στο να "ακούει" τα γραπτά του.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ότι δήθεν η αγγλική έχει μολύνει την αγνή και σαφώς ανώτερη, μην χέσω, ελληνική, ...

 

αυτό περί ανωτερώτητας ή μη της ελληνικής από που το βγάζεις αλήθεια;;

από αυτά που με το ζόρι μας μάθανε στο σχολείο ή μήπως το έψαξες και λίγο παραπάνω;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πείτε μου γιατί πρέπει ντε και καλά να χρησιμοποιούμε τα ελληνικά σε περιπτώσεις όπως press room. Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα περνάμε από την ξενολατρεία στην ξενοφοβεία.

 

Εγώ απ' την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί οι υπόλοιποι ευρωπαικοί (και μη) λαοί, χωρίς να είναι ξενοφοβικοί (το πολύ σοβινιστές να πεις κάποιους), προστατεύουν τη γλώσσα τους με ποικίλους τρόπους, ενώ εμείς παραδιδόμαστε στα αγγλικά ψυχή τε και σώματι και το χαιρόμαστε κι όλας.

 

Το πιο φοβερό είναι δε, ότι συχνά, άνθρωποι που χρησιμοποιούν αγγλικά στην καθομιλουμένη, δεν ξέρουν καν να μιλούν καλά αγγλικά. Αφού το γουστάρουμε που το γουστάρουμε, ας κάτσουμε να το μάθουμε σωστά τουλάχιστον.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανθιζε το ρεμπετικο (δεν αναφερομουν στη λαϊκη εκφραση, δεν θεωρω τη λαϊκη μουσικη "τεχνη" ετσι κι αλλοιως,περισσοτερο δουλεια και εκφραση την θεωρω (αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο) ,αλλα κυριως στη ΓΕΝΙΚΗ παιδεια που εχει ενα εθνος ωστε να εκτιμα την τεχνη και αυτη η παιδεια παρεχεται απο την κρατικη πολιτικη συνηθως) η Ελλαδα ηταν πλουσια σε σχεση με το πως θα ειναι σε καμμια 5αρα χρονια...

 

αυτά είναι σοφιστείες, προφητείες και αυθαίρετες εκτιμήσεις (λανθασμένες βέβαια, αφού σε 5 χρόνια ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να πέσουμε στα οικονομικά μεγέθη της εποχής εκείνης)

 

ξέρεις πως έχεις άδικο και πως στριμώχτηκες αλλά απλά δεν θέλεις να το παραδεχθείς και επιμένεις

 

όσο για το εξωφρενικό ότι "η λαϊκή μουσική δεν είναι τέχνη" δεν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, είναι ΑΛΛΟ ένα σημείο στο οποίο σφάλλεις 101%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι σοφιστείες, προφητείες και αυθαίρετες εκτιμήσεις (λανθασμένες βέβαια, αφού σε 5 χρόνια ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να πέσουμε στα οικονομικά μεγέθη της εποχής εκείνης)

Eπειδή σήμερα το δολάριο είναι στο 1,33 και μου έχει πεί ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα είναι στο 1,50...λέω να δώσω στον SF λίγη πίστωση χρόνου.. ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό περί ανωτερώτητας ή μη της ελληνικής από που το βγάζεις αλήθεια;;

από αυτά που με το ζόρι μας μάθανε στο σχολείο ή μήπως το έψαξες και λίγο παραπάνω;;

 

Δεν υποστηρίζω καμία ανωτερότητα ή οποιαδήποτε σύγκριση. Δεν είμαι γλωσσολόγος ούτε φιλόλογος. Όποτε όμως εμφανίζεται ένα τέτοιο άρθρο, ο αρθρογράφος αυτομάτως υιοθετεί, εμμέσως τις περισσότερες φορές, μια στάση σνομπισμού απέναντι στις άλλες γλώσσες και διατυμπανίζει με την πρώτη ευκαιρία το πόσο "προχώ"  :) είναι η ελληνική, χωρίς φυσικά να το βασίζει κάπου επιστημονικά.

 

Εγώ απ' την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί οι υπόλοιποι ευρωπαικοί (και μη) λαοί, χωρίς να είναι ξενοφοβικοί (το πολύ σοβινιστές να πεις κάποιους), προστατεύουν τη γλώσσα τους με ποικίλους τρόπους, ενώ εμείς παραδιδόμαστε στα αγγλικά ψυχή τε και σώματι και το χαιρόμαστε κι όλας.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει.

 

Το πιο φοβερό είναι δε, ότι συχνά, άνθρωποι που χρησιμοποιούν αγγλικά στην καθομιλουμένη, δεν ξέρουν καν να μιλούν καλά αγγλικά. Αφού το γουστάρουμε που το γουστάρουμε, ας κάτσουμε να το μάθουμε σωστά τουλάχιστον.

 

Αυτό είναι μια αβάσιμη άποψη που οδηγεί σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα το οποίο με την σειρά του καταφέρνει να ωραιοποιήσει τις απόψεις των υπερασπιστών της ελληνικής. Και για να μην παρεξηγηθούμε, δεν είμαι κατά της ελληνικής αλλά δεν θα σηκώσω και το λάβαρο της επανάστασης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου