Προς το περιεχόμενο

τα χαρακτηριστικά και η χρήση της Γλώσσας σήμερα


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@μάραθον: Από ενδιαφέρον, αυτά αποτελούν στόχους δικούς σου στο νοιζ;

Tο 1, 2 μου είναι αδιάφορα...ελπίζω και άλλοι να μην νομίζουν ότι ο σκοπός του forum είναι αυτός (αν και από τα γραπτά τους ανησυχώ...)

Το 5,6 μου φαίνονται ενδιαφέροντα

Το 3  όπως φαίνεται και από τις συναλλαγές μου (η μία συναλλαγή όπως μπορεί να επιβεβαιώσει και ο Υπουργείος Πολιτισμού αναφέρεται σε μπύρα άρα εμπίπτει στο 5,6) δεν με ενδιαφέρει καθόλου...

Αφού σου είπα τους δικούς μου στόχους...από ενδιαφέρον, θέλεις να μου πείς και τους δικούς σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....μια γλωσσα που παραμενει πεισματικα στασιμη χανει εδαφος και μπολιαζετε σε ολο και μεγαλυτερο βαθμο με ξενα στοιχεια.

Πως διαφαίνεται αυτή η στασιμότητα;

 

όμως με τα σημερινά ελληνικά δεν συμβαίνει αυτό. μάλλον, από άγνοια, το αντίθετο

Yeap !  ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για στασιμοτητα, αναφερομαι στην ελλειψη ορων ικανων να περιγραψουν με ακριβεια τη συγχρονη πραγματικοτητα και τον κοσμο γυρω μας.

 

Φυσικα και εχει εξελιχθει η Ελληνικη γλωσσα στο περασμα των αιωνων, ισως και παραπανω απο αλλες γλωσσες. Αλλα τα τελευταια χρονια, δεν υπαρχει και τοση εξελιξη απο πλευρας λεξιλογιου...υπαρχουν πολλοι χωροι (οχι απαραιτητα επιστημονικα πεδια) οπου συχνα ειτε δεν υπαρχει ελληνικος ορος ειτε υπαρχει "στο περιπου". Δεν υπαρχει (κατα τη γνωμη μου) η λεξιπλασια που επιβαλλεται απο την εποχη στην οποια ζουμε.

 

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις οπου μην εχωντας μια αντιστοιχη λεξη στην ελληνικη γλωσσα υιοθετουμε ενα ξενο ορο, ειτε ως εχει, ειτε μετεφρασμενο με συχνα αμφιβολα αποτελεσματα. Η ακομα και οταν υπαρχει η λεξη, χρησιμοποιειται η αγγλικη αντιστοιχη της χαρην ευκολιας.

 

Tυχαιο παραδειγμα, η λεξη modem. Οταν πρωτοκατασκευαστηκε το συγκεκριμενο μαραφετι, δημιουργηθηκε μια νεα λεξη, βασισμενη φυσικα σε λεξεις που προυπηρχαν, απλα για να περιγραψει αυτο το αντικειμενο. Στα ελληνικα, παλι modem το λεμε. Το email το ιδιο. Το laptop, ποσοι το αποκαλουν laptop και ποσοι φορητο υπολογιστη? Το ρομποτ στα ελληνικα ξερει κανενας πως λεγεται? Ανεφερα λεξεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα...αν παμε σε εξειδικευμενα αντικειμενα και επιστημονικα πεδια, γινεται ο κακος χαμος.

 

Οταν λοιπον εχεις κατι για το οποιο δεν μπορεις να βρεις καποια ελληνικη λεξη που να το περιγραφει (ειτε γιατι δεν υπαρχει, ειτε γιατι δεν ειναι δοκιμη και βολικη) δεν ειναι λογικο να μπολιαζεται η γλωσσα με ξενα στοιχεια?

 

To φαινομενο αυτο φυσικα εμφανιζεται σε ολες τις γλωσεις, ειναι λογικο αλλωστε. Εχω ομως την ενυπωση οτι στην ελληνικη εμφανιζεται σε μεγαλυτερο βαθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η προσέγγισή σου odis, με βρίσκεις σύμφωνο. Όμως, άλλο η αναγκαιότητα έκφρασης νέων εννοιών και άλλο "λέω τα μισά αγγλικά γιατί είμαι cool".

 

Το ένα είναι δημιουργικό και σε κάποια επίπεδα θεμιτό. Το άλλο είναι η αρχή της ηθελημένης νοητική καθυστέρησης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελληνική γλώσσα δεν πολύ-"θέλει" νεωτερισμούς

 

εξηγώ:

 

στα ιταλικά το κόρνερ το λένε "άνγκολο", δηλαδή "γωνία"

 

στα ελληνικά, δεν μας πάει να το πούμε "γωνία", δηλαδή να πούμε π.χ. "ο γαύρος κέρδισε γωνία"

 

πριν δεκαετίες το είπανε "γωνιαίον λάκτισμα", το οποίο φυσικά δεν κράτησε

 

έτσι μας έμεινε το "κόρνερ"

 

το ίδιο με το  όφσαϊντ, που οι ιταλοί το είπανε (αν δεν κάνω λάθος) "fuori joco", δηλαδή "εκτός παιχνιδιού", ενώ εμείς προτιμήσαμε να το κρατήσουμε ως ξένη λέξη

 

αυτό έχει γίνει με πάμπολλες ξένες λέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η προσέγγισή σου odis, με βρίσκεις σύμφωνο. Όμως, άλλο η αναγκαιότητα έκφρασης νέων εννοιών και άλλο "λέω τα μισά αγγλικά γιατί είμαι cool".

 

Το ένα είναι δημιουργικό και σε κάποια επίπεδα θεμιτό. Το άλλο είναι η αρχή της ηθελημένης νοητική καθυστέρησης.

 

συμφωνώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για στασιμοτητα, αναφερομαι στην ελλειψη ορων ικανων να περιγραψουν με ακριβεια τη συγχρονη πραγματικοτητα και τον κοσμο γυρω μας.

 

Φυσικα και εχει εξελιχθει η Ελληνικη γλωσσα στο περασμα των αιωνων, ισως και παραπανω απο αλλες γλωσσες. Αλλα τα τελευταια χρονια, δεν υπαρχει και τοση εξελιξη απο πλευρας λεξιλογιου...υπαρχουν πολλοι χωροι (οχι απαραιτητα επιστημονικα πεδια) οπου συχνα ειτε δεν υπαρχει ελληνικος ορος ειτε υπαρχει "στο περιπου". Δεν υπαρχει (κατα τη γνωμη μου) η λεξιπλασια που επιβαλλεται απο την εποχη στην οποια ζουμε.

 

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις οπου μην εχωντας μια αντιστοιχη λεξη στην ελληνικη γλωσσα υιοθετουμε ενα ξενο ορο, ειτε ως εχει, ειτε μετεφρασμενο με συχνα αμφιβολα αποτελεσματα. Η ακομα και οταν υπαρχει η λεξη, χρησιμοποιειται η αγγλικη αντιστοιχη της χαρην ευκολιας.

 

Tυχαιο παραδειγμα, η λεξη modem. Οταν πρωτοκατασκευαστηκε το συγκεκριμενο μαραφετι, δημιουργηθηκε μια νεα λεξη, βασισμενη φυσικα σε λεξεις που προυπηρχαν, απλα για να περιγραψει αυτο το αντικειμενο. Στα ελληνικα, παλι modem το λεμε. Το email το ιδιο. Το laptop, ποσοι το αποκαλουν laptop και ποσοι φορητο υπολογιστη? Το ρομποτ στα ελληνικα ξερει κανενας πως λεγεται? Ανεφερα λεξεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα...αν παμε σε εξειδικευμενα αντικειμενα και επιστημονικα πεδια, γινεται ο κακος χαμος.

 

Οταν λοιπον εχεις κατι για το οποιο δεν μπορεις να βρεις καποια ελληνικη λεξη που να το περιγραφει (ειτε γιατι δεν υπαρχει, ειτε γιατι δεν ειναι δοκιμη και βολικη) δεν ειναι λογικο να μπολιαζεται η γλωσσα με ξενα στοιχεια?

 

To φαινομενο αυτο φυσικα εμφανιζεται σε ολες τις γλωσεις, ειναι λογικο αλλωστε. Εχω ομως την ενυπωση οτι στην ελληνικη εμφανιζεται σε μεγαλυτερο βαθμο.

Αυτό που λες τώρα διαφέρει από αυτό που προείπες.

Το δάνειο ή αντιδάνειο δεν συνιστά στασιμότητα. Τουναντίον.

Λογικό ειναι οι κραταιοί παγκόσμιοι οικονομικοί και τεχνολογικοί "παίχτες" να καθορίζουν και γλωσσολογικές επιρροές. We 've been there we 've done that.

Και γλωσσιπλασία υπάρχει. Τον δρομολογητή νομίζω ότι όλοι τον προτιμούμε ως router ή το δυφίο ως bit (και αποδιαμορφωτή αν δεν απατάμαι το modem) αλλά και περιέργως το κακόηχο multimedia από το πολυμέσα. H διάθεση χρήσης αυτής είναι το ζητούμενο.

Θα επιμείνω όμως ότι στον μέγιστο βαθμό φταίει η άγνοια της γλώσσας μας σε συνδυασμό με τον ταυτόχρονο βομβαρδισμό από τις ξένες γλώσσες. Οι οποίες ως ξένες μας φαίνεται και σαν κάτι διαφορετικό (ή και κατόρθωμα) όταν τις χρησιμοποιούμε.  ;)

Και παρεμπιπτόντως, και Ελληνική και σύγχρονη λογοτεχνία υπάρχει.

Και όπως έχω ξαναπεί και στην Αγγλία (της οποίας η γλώσσα συνίσταται σε τεράστιο βαθμό από δάνεια) και στη Γαλλία και στη Γερμανία γίνονται παρόμοιες συζητήσεις.

Παρ' όλα αυτά όμως, η τεμπελιά / αμάθεια / άγνοιά μας δεν μπορεί να χρεώνεται ως εγγενής ανικανότητα εξέλιξης της γλώσσας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά όμως, η τεμπελιά / αμάθεια / άγνοιά μας δεν μπορεί να χρεώνεται ως εγγενής ανικανότητα εξέλιξης της γλώσσας.

 

Συμφωνω, μπορει ομως καλιστα να χρεωθει ως εμποδιο στην εξελιξη της γλωσσας. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, μπορει ομως καλιστα να χρεωθει ως εμποδιο στην εξελιξη της γλωσσας. 8)

Εδώ είμαστε λοιπόν ........  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το πρόβλημα προχωράει ένα βήμα παραπέρα και από

 

"Είναι καλό/σωστό να χρησιμοποιούνται ξενόγλωσσοι όροι στην Ελληνική γλώσσα;"

 

γίνεται

 

"Πότε και γιατί είναι καλό/σωστό να χρησιμοποιούνται ξενόγλωσσοι όροι στην Ελληνική γλώσσα;".

 

Υποψιάζομαι ότι τουλάχιστον στο πρώτο ερώτημα όλοι συμφωνούμε ότι απλά είναι αναπόφευκτη η χρήση εισαγώμενης ορολογίας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου