Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC - τελική επιλογή, γνώμες.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΣΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΣΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6(!!!!!) ΧΡΟΝΙΑ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΚΑΤΕΧΩ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

 

-ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ASUS Κ ΜΟΝΟ ASUS ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.

-ΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΧΟΜΟΝΟΜΕΝΟ, ΚΑΘΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΠΟΙΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΟΡΥΒΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΣΕ ΚΟΥΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΤΡΕΣ ΣΤΥΛ THERMALTEC. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

-6 GIGA  RAM EINAI YΠΕΡΒΟΛΗ. ΜΕ 3-4 ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ......

-ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ XP... ΓΙΑΤΙ WINDOWS 7? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΧΤΡΑ ΠΟΡΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ XP ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Κ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ PLUG INS ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 7ΡΙΑ..

-ΠΑΡΕ 2SOLID STATE ΔΙΣΚΟΥΣ  ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ OTI ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΝΑ «ΔΙΑΒΑΖΕΙ» ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ. ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ. ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΜΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΩΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΩΝ ΣΟΥ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ DVD ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ…

 

ΑΥΤΑ….ΚΑΛΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ…ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ UPS!!!

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να ρωτησω και εγω κατι οφ τοπικ

Ενα καλο λαπ τοπ με εξωτερικη καρτα ηχου+σκληρο δισκο δεν θα εκανε καλη δουλεια

που ειναι πραγατικα αθορυβα και μη ενεργοβορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι οφ τοπικ

Ενα καλο λαπ τοπ με εξωτερικη καρτα ηχου+σκληρο δισκο δεν θα εκανε καλη δουλεια

που ειναι πραγατικα αθορυβα και μη ενεργοβορα.

Έχεις αίσθηση τι είναι το Kontakt και οι βιβλιοθήκες του? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όπως τα λέει ο dimfil  ;D Βάλε και μια τέτοια

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Palit-Pci-E-9500-Gt-Super-1Gb-Hdmi-NE29500THHD01.htm

 

Και τέλος.

 

Πάντως αν η υλοποίηση είναι καλή, η κάρτα γραφικών δεν κάνει θόρυβο. Εκτός αν πλακωθείς στα παιχνίδια και την ανάψεις  ;D

 

 

Επίσης είχαμε φτιάξει ένα silent σύστημα με passive cooler στο CPU και μαμούσε. Αλλά για 4πύρινο 930 και τέτοια δεν ξέρω αν θα παίζει ωραία  ???

 

Anyway καλή τύχη.

 

 

Α, και φίλε degdekis καλό είναι να μην γράφεις κεφαλαία. Επίσης καλό είναι να ψαχτείς περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ASUS Κ ΜΟΝΟ ASUS ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.

Το είδος του chipset της μητρικής είναι το κρίσιμο, η μάρκα έρχεται μετά. Και μιας και το πιάσαμε το θέμα, η Asus είναι σαφώς από τις καλύτερες αλλά όχι η μόνη σωστή λύση (προσωπικά θεωρώ τις Gigabyte πιο αξιόπιστες ας πούμε).

 

-ΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΧΟΜΟΝΟΜΕΝΟ, ΚΑΘΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΠΟΙΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΟΡΥΒΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΣΕ ΚΟΥΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΤΡΕΣ ΣΤΥΛ THERMALTEC. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

Η μητρική είναι κάπως άσχετη με τον θόρυβο, ο επεξεργαστής επίσης (η ψύκτρα του είναι που κάνει τη διαφορά). Και ένα αθόρυβο σύστημα είναι γενικώς καλό να υπάρχει, ακόμα και για λόγους ψυχικής ηρεμίας να το δει κανείς, χώρια που δεν είναι τραγικό να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω για ένα τέτοιο μηχάνημα.

 

-ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ XP... ΓΙΑΤΙ WINDOWS 7? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΧΤΡΑ ΠΟΡΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ XP ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Κ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ PLUG INS ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 7ΡΙΑ..

Όποιος βάλει XP σε καινούριο μηχάνημα αυτή τη στιγμή, θα έχει κάνει μια τεράστια πατάτα. Αφενός τα 7 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό, πάνε σφαίρα ακόμα και στα φτηνότερα συστήματα, είναι σταθερότατα και έχουν ελάχιστα προβλήματα συμβατότητας (και κυρίως με πολύ παλιά προγράμματα και hardware). Αφετέρου τα XP είναι πολύ καλό λειτουργικό μεν αλλά δεκαετίας πλέον, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

 

-ΠΑΡΕ 2SOLID STATE ΔΙΣΚΟΥΣ  ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ OTI ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΝΑ «ΔΙΑΒΑΖΕΙ» ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.

Για λειτουργικό είναι καλή λύση ο SSD, για αποθήκευση όχι. Για κάποιον που γράφει αρκετά κανάλια σε υψηλές αναλύσεις, οι χωρητικότητες των SSD που έχουν νορμάλ τιμή είναι πολύ μικρές ακόμα και θα ξεμείνει πολύ σύντομα από χώρο. Για κάτι με κάποια στοιχειώδη άνεση θα πρέπει να ξεπαραδιαστεί κανείς, π.χ. να δώσει 7-8 κατοστάρικα για έναν 250άρη σκληρό που και πάλι είναι κάπως μικρός.

 

 

Όπως ειπώθηκε ήδη, όχι κεφαλαία στο μέλλον παρακαλώ. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αίσθηση τι είναι το Kontakt και οι βιβλιοθήκες του? ;)

Ναι εχω ιδεα και το εχω δει να δουλευει σε μετριο μηχανημα σφαιρα

Παντως το manual grafei.

 

System RequirementsIn order to run KONTAKT without problems, your computer and operating system should at least fulfill the minimum specifications listed below.1.3.1 PC Requirements••Hardware: Pentium® or Athlon XP class running at 1.4 GHz or higher with at least 1 GB of RAM••Operating system: Windows® XP (SP2) or Windows Vista® (32/64 Bit)••Hard disk space: 1 GB for minimal installation, 46 GB for complete installation including sound library••Audio hardware (for stand-alone operation): Any fully compliant ASIO™, DirectSound® or WASAPI™ interface1.3.2

8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω ιδεα και το εχω δει να δουλευει σε μετριο μηχανημα σφαιρα

Παντως το manual grafei.

OK τότε ;)

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/kontakt-4/

γιατί μιλάμε για 43 GB data

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω ιδεα και το εχω δει να δουλευει σε μετριο μηχανημα σφαιρα

Παντως το manual grafei.

Πρώτον, είναι πάντα καλύτερο να δουλεύουμε σε desktop τις εφαρμογές που απαιτούν μπόλικο streaming από τους σκληρούς. Δεν είναι ότι δεν θα τρέξουν σε laptop αλλά στο desktop θα είναι πιο άνετα τα πράγματα, ειδικά αν μιλάμε για το μηχάνημα που σχεδιάζει ο ikon που κάνει αλοιφή ακόμα και το καλύτερο laptop.

 

Δεύτερον, το manual αναφέρει τις απολύτως ελάχιστες απαιτήσεις. Οι περισσότεροι από εμάς θα έχουμε διαπιστώσει ότι στην πραγματικότητα πρέπει να στοχεύσει αρκετά πιο πάνω κανείς για να δουλεύει απρόσκοπτα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα και το εξής: Πάρα πολλές από τις περιπτώσεις που αναφέρονται ως "έλλειψη σταθερότητας", είναι στην πραγματικότητα το ξεπέρασμα των δυνατοτήτων ενός μηχανήματος. Ένα desktop έχει συνήθως περισσότερες δυνατότητες από ένα laptop στα ίδια χρήματα.

 

Επίσης το θέμα της αξιοπιστίας έχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει και με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο εσωτερικό του μηχανήματος. Μέρη όπως οι σκληροί και τα motherboards πρέπει να ψύχονται σωστά, πράγμα πολύ πιο δύσκολο σε ένα laptop.

 

Με λίγα λόγια, για σταθερότητα και αξιοπιστία ένα (καλό και μελετημένο) desktop πάντα θα είναι προτιμότερο από το laptop  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, είναι πάντα καλύτερο να δουλεύουμε σε desktop τις εφαρμογές που απαιτούν μπόλικο streaming από τους σκληρούς. Δεν είναι ότι δεν θα τρέξουν σε laptop αλλά στο desktop θα είναι πιο άνετα τα πράγματα, ειδικά αν μιλάμε για το μηχάνημα που σχεδιάζει ο ikon που κάνει αλοιφή ακόμα και το καλύτερο laptop.

 

Δεύτερον, το manual αναφέρει τις απολύτως ελάχιστες απαιτήσεις. Οι περισσότεροι από εμάς θα έχουμε διαπιστώσει ότι στην πραγματικότητα πρέπει να στοχεύσει αρκετά πιο πάνω κανείς για να δουλεύει απρόσκοπτα.

Ναι οκ

Αλλα ενα μηχανημα το οποιο δεν θα μπει ποτε στο ιντερνετ θα τρεχει το λειτουργικο με 3 προγραματα γνησια...δεν νομιζω πως θα πρεπει ο φιλος να ξοδεφτει και σε χρονο και σε χρημα για κατι πολυ σουπερ.....Νομιζω οτι με κατι μετριο (ακομα και λαπ τοπ θα ειναι οκ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου