Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι συζητάμε? ??? ::)

Δεν είναι για σένα αυτό το θέμα...εσύ ξέρεις ;D

 

Εάν εννοείς για τη φωτογραφία του project, αναφέρει δίπλα τα presets που έχει η Roland στο manual. Για κάποιο περίεργο λόγο, ο Νοιζ, δεν ανεβάζει 2 files μαζί

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΥΓ1. Bill,μην ακούς τον TGL, είναι περφεξιονίστας και υπερβολικός. Εάν υπολογίσουμε ότι το Roland-Terrateck έχει από τη μαμά του καμμιά 300ριά ήχους-presets και τα μισά είναι άχρηστα...σου μένουν 100-130 να βγάλεις 5 χρόνια live...άρα η αγορά ενός rack δεν είναι επείγουσα.

 

Π@π@ρι@ περφεκτιονίστας είμαι.  ;D

 

Όπως τα λες είναι, πλην όμως, αν θέλεις έναν, π.χ. πολύ καλό ήχο Hammond και δεν σου κάνουν οι "εσωτερικοί"? Η ανεύρεση ενός καλού sound module στα μεταχειρισμένα ή αγορά soft synth δεν είναι εξωφρενικά ακριβή υπόθεση. Αν σκεφτείς δε ότι κάτι τέτοιο είναι γενικότερα χρήσιμο σε ένα project studio δικαιολογείς κάποια στιγμή την επένδυση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ξέρεις ότι ξέρω.

Αλλά σχετικά με την δουλεία που έκανες το ΣΚ, και ομολογώ πως αφιέρωσες πολύτιμο χρόνο απο την ζωή σου και το σέβομαι αυτό,θα έπρεπε να έχει μια ολοκληρωμένη μελωδική στάση στο project.Πάνω εκεί να κάνεις επαναλήψεις και να αλλάζεις τον κάθε ήχο.Και όλα αυτά πίσω από μουσικό σχετικό θέμα με τον ρυθμό. Αφου το έχεις το άτιμο το μελωδικό...τι πετάς νότες και ακκόρντα στο όπου κάτσει?

Στην αρχή λέω κοίτα ο ''άτιμος'' πάει να κάνει διασκευή το Mountains των Socrates.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π@π@ρι@ περφεκτιονίστας είμαι.  ;D

 

Όπως τα λες είναι, πλην όμως, αν θέλεις έναν, π.χ. πολύ καλό ήχο Hammond και δεν σου κάνουν οι "εσωτερικοί"? Η ανεύρεση ενός καλού sound module στα μεταχειρισμένα ή αγορά soft synth δεν είναι εξωφρενικά ακριβή υπόθεση. Αν σκεφτείς δε ότι κάτι τέτοιο είναι γενικότερα χρήσιμο σε ένα project studio δικαιολογείς κάποια στιγμή την επένδυση.

 

Λογικότατον.

Φαντάσου τα production studios....1-2 κλαβιέ το πολύ και στον τοίχο στιβαγμένα τα rack mount synths.

Μεγάλο το μονοπάτι...τα λεφτά που είναι?..(ΑΧ...ΠΟΝΆΩ ΡΕ ΆΤΙΜΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΊΞΑΤΕ!)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ξέρεις ότι ξέρω.

Αλλά σχετικά με την δουλεία που έκανες το ΣΚ, και ομολογώ πως αφιέρωσες πολύτιμο χρόνο απο την ζωή σου

Το όλο δεν μου πήρε πάνω από 45 λεπτά...έτσι κι αλλιώς, το ΣΚ ανοίγω υπολογιστή και παίζω μουσική.

 

θα έπρεπε να έχει μια ολοκληρωμένη μελωδική στάση στο project.

δεν το είδα έτσι...το είδα σαν να πήγα σε ένα μαγαζί να κάνω μία δοκιμή του μηχανήματος (όπως θα έκανε και ο Bill)...απλά χρειαζόμουν ένα ρυθμό από κάτω... ;)

 

Όπως τα λες είναι, πλην όμως, αν θέλεις έναν, π.χ. πολύ καλό ήχο Hammond και δεν σου κάνουν οι "εσωτερικοί"? Η ανεύρεση ενός καλού sound module στα μεταχειρισμένα ή αγορά soft synth δεν είναι εξωφρενικά ακριβή υπόθεση.

Όταν δεν βρίσκεις "εσωτερικώς"...έχουμε vsts κύριος...Άσε όμως που και εσύ και ο Χναράκης, με έχeτε βάλει στα αίματα να δοκιμάσω και με rack... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο δεν μου πήρε πάνω από 45 λεπτά...έτσι κι αλλιώς, το ΣΚ ανοίγω υπολογιστή και παίζω μουσική.

δεν το είδα έτσι...το είδα σαν να πήγα σε ένα μαγαζί να κάνω μία δοκιμή του μηχανήματος (όπως θα έκανε και ο Bill)...απλά χρειαζόμουν ένα ρυθμό από κάτω... ;)

Όταν δεν βρίσκεις "εσωτερικώς"...έχουμε vsts κύριος...Άσε όμως που και εσύ και ο Χναράκης, με έχeτε βάλει στα αίματα να δοκιμάσω και με rack... ;D

ώραίος στις 2 πρωτες προτάσεις σου λοιπόν!

Στην τελεύταια έιναι θέμα γούστου και πόσο ''ζεστά'' νιώθεις...απέναντι σε αναλογικά ή ψηφιακά κλίματα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελεύταια έιναι θέμα γούστου και πόσο ''ζεστά'' νιώθεις...απέναντι σε αναλογικά ή ψηφιακά κλίματα.

Προσωπικώς, δεν βρίσκω διαφορά...με γοητεύουν και οι 2 κόσμοι. Το rack με ενδιαφέρει αποκλειστικά για το θέμα του triggering.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς, δεν βρίσκω διαφορά...με γοητεύουν και οι 2 κόσμοι. Το rack με ενδιαφέρει αποκλειστικά για το θέμα του triggering.

Μπαίνεις,απαντάς,μετά κάνεις edit..και μου παίρνεις την φράση.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέστη σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου και...ξέρεις έ? Χρωστάω μπύραες εννοείτε και κοψίδια παχιά, μακρουλά και πικάντικα (βλ. λουκάνικα) ;D

Πολύ ωραίοι οι ήχοι του. Τουλάχιστον εμένα ποιοτικά με καλύπτουν και πιστεύω οτι μέσα σ'ενα project με λίγο πείραγμα σε chorus, βαθάκια και κομπρέσσορες, όπως επίσης και λίγο πείραγμα στον MIDI editor (για λαθάκια απο bends κλπ), βγαίνει άνετα ένα ωραίο αποτέλεσμα, όπως και αυτά που γράφεις εσύ.

 

Αν σκεφτείς δε ότι κάτι τέτοιο είναι γενικότερα χρήσιμο σε ένα project studio δικαιολογείς κάποια στιγμή την επένδυση.

Βλέποντάς το έτσι, θα συμφωνίσω.

 

Γι'αυτό σήμερα, θα έχω και εγώ την τιμητική μου και θα δοκιμάσω το παλιό GR-33 καθώς και ένα VG-88 που κατάφερα να βρώ απο τον συντοπίτη και συμφορουμίτη Hector.

Ανάθεμά με και αν ξέρω πως θα τα δουλέψω, αλλά θα το προσπαθήσω ;D, δε μπορεί κάτι θα βγεί.

Και επειδή (ως γνωστόν) είμαι λίγο psycho ;D και ακραίος, θα βάλω τον GK3 στην custom με τα 30 τάστα για να δω πως ανταποκρίνονται τα βιολιά στις συχνότητές τους ;)

(Ελπίζω μόνο να σταματήσει η βροχή για κανά μισάωρο, να πάω να μαζέψω την κιθάρα απ'το μαγαζί)

 

Τώρα για το VG ξέρω ακόμα πιο λίγα απ'ότι για το GR, οπότε η όποια συμβουλή σας δεκτή.

Επίσης (πρώτη ερώτητση για το VG) μου είπαν οτι το VG δουλεύει και χωρίς τον GK3, δηλαδή τι περισσότερο ή λιγότερο παίζει χωρίς τον GK?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης (πρώτη ερώτητση για το VG) μου είπαν οτι το VG δουλεύει και χωρίς τον GK3, δηλαδή τι περισσότερο ή λιγότερο παίζει χωρίς τον GK?

Χωρίς τον GK μαγνήτη θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφφέ και όχι τους ήχους simulation. Δηλαδή θα το δουλέψεις ως μία απλή πεταλιέρα εφφέ.

Επίσης, αν μιλάς για το VG-88, μην ξεχνάς ότι η έξοδος Midi που διαθέτει δεν είναι γι'αυτά που παίζεις (νότες κλπ) αλλά μόνο για μεταφορά και αποθήκευση δεδομένων όπως για παράδειγμα ρυθμίσεις χρήστη και patches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου