Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω γι'αυτά που λέει ο Marathon περί VST (απαράδεκτο αλλά ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει MIDI σε ηχογράφηση ακόμα!! τα κομμάτια που έχω με synth στο myspace μου είναι όλα audio με το GR και τις περισσότερες φορές one take...). Και σίγουρα δεν είμαι επαγγελματίας...  :P

 

Βασίλη σε ό,τι αφορά στο tracking θα πρέπει να μάθεις να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις, που αφορούν το "όργανο" που παίζεις. Δεν γίνεται να κάνεις shredding με pads... Από κει και πέρα, η πραγματική ταχύτητα ενός συνδιασμού μαγνήτη+controller φαίνεται κυρίως στις μπάσσες χορδές και σε όργανα με έντονο attack. Για προσπάθησε ας πούμε να παίξεις πιάνο στην πάνω Μι γρήγορα και θα καταλάβεις τι εννοώ.  ;)

 

Για τους καλούς ήχους πάντως, νομίζω ότι το κυνήγι για ένα καλό rack sound module επιβάλλεται. Το δικό μου το πήρα από φίλο συνφορουμίτη (που τυχγάνει και γαμώ τα παιδιά, αλλά δεν γράφει τόσο πολύ πλέον...) και μπορώ να πω ότι με καλύπτει απόλυτα. Με το Axon τουλάχιστον ξέρω ότι πολλοί χρησιμοποιούν Roland, αλλά και Motif και άλλα racks. Δεδομένου ότι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο παλιότερης γενιάς rack synth σε εξαιρετική τιμή και δεν έχεις το GAS των πληκτράδων για το "τελευταίας τεχνολογίας", μπορείς να έχεις άπειρους καλούς ήχους σχετικά οικονομικά. Επιλέγεις με βάση του τι προσφέρει το κάθε μηχάνημα: άλλο έχει πολύ καλά pads, άλλο φυσικά όργανα, άλλο leads, κλπ, αλλά (για εμάς τους κιθαρίστες) οι διαφορές είναι μάλλον εξαιρετικά δυσδιάκριτες. Δηλαδή σε προτρέπω να πας σε κάτι που να είναι ΑΠΛΟ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ και από "καλή" εταιρεία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για τους καλούς ήχους πάντως, νομίζω ότι το κυνήγι για ένα καλό rack sound module επιβάλλεται.

Θεωρείς ότι ένα rack, θα είναι πιό "γρήγορο" από ένα καλό laptop με Κοntakt, ας πούμε?

Θα έχει ενδιαφέρον μία τέτοια δοκιμή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι ένα rack, θα είναι πιό "γρήγορο" από ένα καλό laptop με Κοntakt, ας πούμε?

Θα έχει ενδιαφέρον μία τέτοια δοκιμή

 

Ναι, με την ίδια λογική που ένα Axe-Fx είναι πιο "γρήγορο" από τον Revalver: εξειδικευμένο hardware. Το Axon->Roland πάντως έχει μηδενικό (αντιληπτό) latency.

 

---------------

 

Με την ευκαιρία μιας και συχνάζει σ'αυτό το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω (off topic) τον Μανώλη κάτι: είναι δεδομένο ότι τα τελευταία χρόνια η Roland/Boss κοιμάται όρθια στο θέμα του modeling για κιθάρες (εκτός αν θεωρούμε το GT-10 ανταγωνιστικό προϊόν...). Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά, αλλά αν ξέρεις κάτι για μελλοντικές εκδόσεις, μπορείς να μας το πεις εμπιστευτικά εδώ μέσα, ούτε 10.000 άτομα δεν είμαστε.  8) Το λέω αυτό γιατί το νέο πεταλάκι ST-2 μου φαίνεται καλή προσπάθεια. Τέλος off topic.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με την ίδια λογική που ένα Axe-Fx είναι πιο "γρήγορο" από τον Revalver: εξειδικευμένο hardware. Το Axon->Roland πάντως έχει μηδενικό (αντιληπτό) latency.

Θα μπορούσα κάποια στιγμή να δοκιμάσω το δικό σου?... plz

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον τα δείγματα Marathon, αν και στα περισσότερα παιξιματα είναι αυτό που είπες για "αργα", οτι αποδίδει καλύτερα απ'τα γρήγορα παιξίματα.

Πάντος σαν ήχοι ήταν ωραίοι και ακρετοι ethnic αρκετά πειστικοί, όπως και το σαχλόφωνο, εεε ;D το σαξόφωνο ήθελα να πω.

 

Για το κομμάτι των VSTi, δεν θα σχολιάσω και πολλά καθώς αυτά θα αποτελέσουν για μένα λύση, μόνο στην περίπτωση της ηχογράφησης και εκεί, μόνο αν δεν με ικανοποιήσουν οι έτοιμοι ήχοι του...όποιου καταλήξω τελικά (gr, axon, δεν ξέρω...).

 

Για προσπάθησε ας πούμε να παίξεις πιάνο στην πάνω Μι γρήγορα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Νομίζω εννοείς οτι η ουρά που αφήνει η χορδή (πιο πιθανόν οι τυλιγμενες) στην κάθε νότα μεταφράζεται σαν λάθος και μπαίνει στον τελικό ήχο. Σωστά?

Μία ερώτηση για την ταχύτητα λοιπόν:

Σε παιξίματα ας πούμε 3ηχα στα 140-160 με καθαρό παίξιμο, θα έχει πρόβλημα να παίξει καθαρά τις νότες σε ένα όργανο όπως το βιολί ή το τσέμπαλο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παιξίματα ας πούμε 3ηχα στα 140-160 με καθαρό παίξιμο, θα έχει πρόβλημα να παίξει καθαρά τις νότες σε ένα όργανο όπως το βιολί ή το τσέμπαλο?

Όχι δεν θα έχει πρόβλημα..αλλά δεν θα είναι ακριβώς βιολί, αλλά κάτι σαν βιολί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα έχει πρόβλημα..αλλά δεν θα είναι ακριβώς βιολί, αλλά κάτι σαν βιολί...

Ωραία, ανακουφίστηκα κάπως.

Το "κάτι σαν βιολί" δεν με πειράζει και τόσο, (νομίζω πως έχω κάτι στο μυαλό μου για το πως περίπου είναι (και απο 1-2 βίντεο στο youtube)), αφού ειδικά σε κατάσταση live θα περνάει και απο την TL όπου σε ένα τέτοιο patch θα έχω σίγουρα ένα ωραίο βαθάκι, λίγο κομπρέσσορα και ότι χρειαστεί τελος πάντων για να έρθει στα ίσα του.

Τώρα για το recording έχω το stardivari σπίτι, που μέχρι τώρα το δούλευα με το κλαβιέ ;D Ε πιστεύω με την κιθάρα να είναι καλύτερα ε?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θεωρείς ότι ένα rack, θα είναι πιό "γρήγορο" από ένα καλό laptop με Κοntakt, ας πούμε?

Θα έχει ενδιαφέρον μία τέτοια δοκιμή

Στη θεωρία σίγουρα αλλά πάρα πολλές φορές (99%) και στην πράξη. Οι λόγοι είναι γνωστοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το recording έχω το stardivari σπίτι, που μέχρι τώρα το δούλευα με το κλαβιέ ;D Ε πιστεύω με την κιθάρα να είναι καλύτερα ε?

Όχι, καμμία κιθάρα δεν αντικαθιστά το πλήκτρο...εκτός εάν είναι αυτή (την έχω δοκιμάσει)...

http://www.starrlabs.com/

Αλλά ξεκινάει από τα 1.500 και είναι φτιαγμένη για πληκτράδες, ακκορντεονίστες, παίκτες stick (π.χ. Tony Levin...) ή κιθαρίστες που κάνουν tapping με τα 2 χέρια :o ;D

 

Στη θεωρία σίγουρα αλλά πάρα πολλές φορές (99%) και στην πράξη. Οι λόγοι είναι γνωστοί.

Παλιάνθρωπε...με βάζεις στα αίματα... ;D

Υπάρχει κάποιο rack με ήχους minimoog?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει συγκεκριμένος Sysex editor για το GR-20 και σε τι μορφή γίνετε η εξαγωγή για μετατροπή?

Δεν το γνωρίζω, όμως σίγουρα υπάρχει το manual όπου έχει όλο το SysEx του οργάνου. Μιλάμε για editing στους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου