Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Στο Axon γίνεται και βασικά είναι θέμα software του controller. Η παρανόηση ξεκινάει με το να ονομάζουμε "MIDI μαγνήτη" τον GK. Ενώ είναι ένας εξαφωνικός μαγνήτης. Το παράδοξο είναι, γιατί δεν σκεφτόμαστε ότι οι piezo γέφυρες έχουν 6 διαφορετικούς μαγνήτες.... εκεί δεν είναι πιο ευιδιάκριτο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

.... εκεί δεν είναι πιο ευιδιάκριτο?

Θεωρητικά...αυτό που δεν καταλαβαίνετε, και εσύ και ο Μανώλης, είναι ότι εμείς οι κιθαρίστες, είμαστε ουσιαστικά αγροτόπαιδα που κατεβήκαμε στη πόλη ;D ;D...software του controller και programing...εδώ καλά-καλά οι πληκτράδες δεν τα κάνουν :P

 

Στο Axon γίνεται και βασικά είναι θέμα software του controller.

Ωραία...ανέβασέ μου μία εφαρμογή που το χρησιμοποίησες...να μην μένουμε μόνο στη θεωρία. Και μετά να το δούμε και σε live εφαρμογή. Τι να τη κάνω μία εφαρμογή, εάν δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά...αυτό που δεν καταλαβαίνετε, και εσύ και ο Μανώλης, είναι ότι εμείς οι κιθαρίστες, είμαστε ουσιαστικά αγροτόπαιδα που κατεβήκαμε στη πόλη ;D ;D...software του controller και programing...εδώ καλά-καλά οι πληκτράδες δεν τα κάνουν :P

 

Ωραία...ανέβασέ μου μία εφαρμογή που το χρησιμοποίησες...να μην μένουμε μόνο στη θεωρία. Και μετά να το δούμε και σε live εφαρμογή. Τι να τη κάνω μία εφαρμογή, εάν δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω.

 

Το ότι οι κιθαρίστες είναι συντηρητικοί φάρα, το ξέρουμε όλοι καλά. Νομίζεις ότι εμένα δε μου μπαίνουν ιδέες (πολύ συχνά) να τα πετάξω όλα και να παίζω καρφί (άντε με ένα wah και ένα delay) στον ενισχυτή?  ;D

 

Αλλά τα synth είναι ολόκληρη "μη-κιθαριστική" εμπειρία που όπως έχουμε πει ένα δισεκατομμύριο φορές, σε κάνει τελικά καλύτερο μουσικό (και σε απελευθερώνει και από το κόμπλεξ του αγροτόπαιδου).

 

Δεν έχω κάποιο παράδειγμα να σου δείξω, έχω φτιάξει όμως ανάλογα τόσο για πλάκα, όσο και (μερικά) χρήσιμα. Στο Axon μπορείς να κάνεις split και την ταστιέρα... ή το που παίζεις με την πένα (αυτό δεν έχει να κάνει με τον εξαφωνικό μαγνήτη αλλά είναι έξυπνη πατέντα). Για την "χρησιμότητα" σε live δες εδώ:

 

 

Για μερικούς μπορεί να φαίνεται μπλιμπλίκι, σύμφωνοι. Ας σκεφτούμε όμως ότι ο Burr Johnson παίζει με ένα power trio και θέλει να έχει αυτές τις δυνατότητες. Άλλοι παίζουν μόνοι τους σαν solo performers όπως πολύ σωστά είπε ο Μανώλης και εκεί χρειάζονται ακόμα περισσότερες (βάλε και loopers στο παιχνίδι). Οι δυνατότητες υπάρχουν ήδη πάντως.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τα synth είναι ολόκληρη "μη-κιθαριστική" εμπειρία που όπως έχουμε πει ένα δισεκατομμύριο φορές, σε κάνει τελικά καλύτερο μουσικό (και σε απελευθερώνει και από το κόμπλεξ του αγροτόπαιδου).

Συμφωνώ...αλλά από την άλλη πές ότι έχουμε μια Porche (τώρα που φτήνηναν στις μάντρες ;D ;D)...να πάω Κολλιάτσου-Παγκράτι θέλω...όχι να μάθω να λύνω τη μηχανή της 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ...αλλά από την άλλη πές ότι έχουμε μια Porche (τώρα που φτήνηναν στις μάντρες ;D ;D)...να πάω Κολλιάτσου-Παγκράτι θέλω...όχι να μάθω να λύνω τη μηχανή της 8)

 

Το Roland δε νομίζω ότι είναι "δύσκολο" για κάποιον που θέλει plug and play. Εδώ που τα λέμε, κανένα δεν είναι. Αν θέλεις το κάτι παραπάνω, πρέπει να το ψάξεις, δυστυχώς, και αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις το κάτι παραπάνω, πρέπει να το ψάξεις, δυστυχώς, και αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα.

Γι αυτό είναι οι φίλοι ;) ;D για να σου δείχνουν...αύριο θα είμαι το πρωί στου Marillion...έλα να πιούμε καφέ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου