Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα interface που μετατρέπει το σήμα ενός hexaphonic pickup (όλων των τύπων) σε MIDI και ταυτόχρονα το εισάγει μέσω USB στον υπολογιστή, όπου μια σουίτα προγραμμάτων κάνει διάφορα. :)

Δεν έχω καταλάβει ακόμα εάν κάνει ότι κάνει real time...αλλά δεν είναι και τζάμπα ::)

http://www.mcssl.com/store/kmi/stringport

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ' ότι είδα είναι real time. Αυτό που αναφέρουν όμως είναι πως χρειάζεται ένα ζώο μηχάνημα για να το υποστηρίξει υπολογιστικά.

 

Αν κατάλαβα καλά, είναι "συνδυασμός" VG99 με GR20, έτσι; Βγάζει midi για να το στείλεις σε ένα σύνθι (α λα GR-20) και ταυτόχρονα σου επιτρέπει να διαμορφώνεις τον ήχο της κάθε χορδής ξεχωριστά.

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ταυτόχρονα σου επιτρέπει να διαμορφώνεις τον ήχο της κάθε χορδής ξεχωριστά.

Αυτό πάλι δεν μπορεί να το κατανοήσει το φτωχό μυαλό μου που χρησιμεύει, εκτός από το να διορθώσεις λάθη μετά. Το είχε και εκείνη η Gibson...αλλά αναρωτιέμαι, όταν κάποιος παίζει real time πως μπορεί να σκεφτεί 6 ξεχωριστές χορδές...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα βιντεάκι στο οποίο ο μάστορας έχει προσθέσει leslie effect, το οποίο ενεργοποιείται από κάποιο pitch και μετά.

 

Το πού χρειάζεται, beats me.

 

Μπορείς π.χ. να βάλεις harmonizer στις ψηλές νότες, έτσι ώστε να παίζεις power chords κανονικά και όλα τα σόλα σου να είναι διφωνίες.  :-X

 

Πάντως δεν υπάρχει και πολύ βίντεο που να δείχνει δυνατότητες. Μόνο ένας καλός ημιάραψ κυριούλης, που παίζει κάτι συμπαθητικά 80s πραματάκια.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς π.χ. να βάλεις harmonizer στις ψηλές νότες, έτσι ώστε να παίζεις power chords κανονικά και όλα τα σόλα σου να είναι διφωνίες.  :-X

Αυτό το κάνει και πολύ καλά το VG99, σίγουρα πιο γρήγορα και χωρίς υπολογιστή...άλλο ακριβό πράμα :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό πάλι δεν μπορεί να το κατανοήσει το φτωχό μυαλό μου που χρησιμεύει, εκτός από το να διορθώσεις λάθη μετά. Το είχε και εκείνη η Gibson...αλλά αναρωτιέμαι, όταν κάποιος παίζει real time πως μπορεί να σκεφτεί 6 ξεχωριστές χορδές...

Κι όμως όλα τα GK είναι 6 ξεχωριστές χορδές. Κάπου εδώ στο φόρουμ το έχουμε ξαναπεί αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως όλα τα GK είναι 6 ξεχωριστές χορδές. Κάπου εδώ στο φόρουμ το έχουμε ξαναπεί αυτό.

ναι αλλά δουλεύουν σαν σύνολο...πχ δεν μπορώ στο GR20 να βάλω ένα Minimoog στην καντίνι, ένα FM8 στη Si και πάει λέγοντας...ΑΦΤΟ ΙΝΕ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς marathon.

 

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Εϊναι 6 διαφορετικά πράγματα που πολύ απλά και για εντελώς πρακτικούς - κιθαριστικούς λόγους μιξάρονται by default εσωτερικά. Έτσι είναι πιό κατανοητό και απλό-χρήσιμο για τους απλούς θνητούς κιθαρίστες. Για τους πιό ψαγμένους σαφώς και θέλουν κάτι τέτοιο. Τους είναι πάρα πολύ χρήσιμο αυτό, γιά παράδειγμα one man band καταστάσεις με arrangers κλπ όπου θες τουλάχιστον και οπωσδήποτε ένα με δύο split σε διαφορετικά midi κανάλια. Εδώ έχεις μέχρι και έξι.

 

Τώρα στο ερώτημά σου.

Σαφώς και γίνεται να έχεις διαφορετικό midi κανάλι για κάθε χορδή, άρα όπως λες και διαφορετικό ήχο σε κάθε χορδή. Δεν ξέρω αν σου το επιτρέπει αυτό το GR-20, δηλαδή δεν το έχω ψάξει. Αλλά γίνεται. Άν δεν γινόταν θα ήταν "κουτσουρεμένο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνεται να έχεις διαφορετικό midi κανάλι για κάθε χορδή, άρα όπως λες και διαφορετικό ήχο σε κάθε χορδή. Δεν ξέρω αν σου το επιτρέπει αυτό το GR-20, δηλαδή δεν το έχω ψάξει. Αλλά γίνεται. Άν δεν γινόταν θα ήταν "κουτσουρεμένο".

 

Πιθανόν αυτό να σου το επιτρέπει το stringport.

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από το παρακάτω λινκ, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

http://www.stringport.com/modules/midi-out/

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί να μην το κάνει. Το είπαμε. Όλα όσα χρησιμοποιούν GK μαγνήτη πρέπει να μπορούν να κάνουν τέτοια λειτουργία. Δλδ κάθε χορδή σε διαφορετικό κανάλι. Άρα και διαφορετικό ήχο σε κάθε χορδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου