Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όλο μου το σεβασμό και στους δυό σας.

Χωρίς ψάξιμο δεν υπάρχει καλό αποτέλεσμα αλλά ούτε και διαφορά.

ΟΚ ο άλλος είμαι εγώ ;D

Εγώ δεν είπα οτι δεν θα το ψάξω ή οτι βαρέθηκα. Απλά είπα οτι έχει πολύ ψάξιμο.

Βέβαια εν τέλη αυτό (το οτι έχει πολύ ψάξιμο) για μένα είναι καλό, καθότι "ψείρας" με τον ήχο μου, έχω το περιθώριο να παραμετροποιήσω τα πάντα (με τον editor ετσι? ;D) και σ'αυτό βγάζω το καπέλο στο VG, λεπτομέριες μέχρι αηδίας, απλά ο τελικός ήχος έρχεται με παραπάνω απο ένα καφέ ;D

 

Και δεν εννοώ απαραίτητα μουσική μελέτη αλλά τεχνολογική μελέτη και νέες ιδέες εφευρετικότητας πάνω και μέσα από τα ίδια τα μηχανήματά σας.

Α εγώ σ'αυτό δε χαρίζω, τα ξεζουμίζω μέχρι εκεί που δεν πάει ή μέχρι εκεί που φτάνουν οι γνώσεις μου και τα manual.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ξεθάβω ένα παλιό δείγμα που περιέχει σαχλο-φωνές στο τέλος...σε μερικά μουσικά στυλ, ο συγκεκριμένος ήχος του GR20 έχει πλάκα

vol26-1.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθάβω ένα παλιό δείγμα που περιέχει σαχλο-φωνές στο τέλος...σε μερικά μουσικά στυλ, ο συγκεκριμένος ήχος του GR20 έχει πλάκα

Βέρι Γκουντ, νάααϊς ;D

Έχω την εντύπωση οτι οι δικές σου σαχλο-φωνές είναι πιο καλές απ'αυτές που έχει εδώ το GR33, μάλλον επειδή είναι πιο καινούργιο.

 

Επ'ευκαρία έκανα και ένα one-take per track, πάνω σε ένα bluesy ροκάκι.

Η παραμόρφωση είναι απ'το VG με προσομοίωση Marshall I+II με ένα ελαφρύ boost απο OD και αυτό απ'το VG. Η δεύτερη παραμόρφωση είναι mesa boogie rectifier.

Στα σύνθια-σαχλόφωνα, ένα organ/pedal και κάτι φωνές που βρήκα πρόχειρες και μου άρεσαν.

Μέσα στα παραπάνω και ένα test-drive της καινούργιας μου γέφυρας Super-Vee RoadRunner με "λίγα" τρεμουλάκια ;D

Bluesy_Rock_VGGR_Test.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πάς καλύτερα με το VG...To Gr θέλει αυτό που έχουν τονίσει όλοι. Να μην σκέφτεσαι σαν κιθαρίστας... ::)

Το Super-Vee μια χαρά...λογικά με το Gr (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ), δεν παίζουν τρέμολο-μαγκιές, ο midi μαγνήτης θα τις ερμηνεύει σαν triggerιές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και τα δύο GR χρησιμοποιούν την ίδια sound engine μέσα τους με το GR-33 να είναι πιο tweakable μιας και έχει περισσότερους controllers συν ένα πάρα πολύ καλό arpeggiator.

 

Εγώ δεν γράφω κάτι άλλο δυστυχώς γιατί το GR20 το έχω for sale στις αγγελίες και δεν θέλω να το πολυβγάζω από το κουτί.

 

Πάντως marathon υπάρχουν όργανα όπως τα sax στα οποία το τρέμολο μπορεί, χρησιμοποιούμενο με φειδώ, και με προσοχή στις υπόλοιπες χορδές, να δώσει ένα wide vibrato.

 

Διότι το GR20 τουλάχιστον έχει όργανα όπως το sax ή η blues harp (που νομίζω είναι εκπληκτική που είναι πλήρως χρωματικά.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
...λογικά με το Gr (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ), δεν παίζουν τρέμολο-μαγκιές, ο midi μαγνήτης θα τις ερμηνεύει σαν triggerιές

Με κατάλληλη ρύθμιση και αυτό γίνεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κατάλληλη ρύθμιση και αυτό γίνεται.

Με το τσιγκέλι πρέπει να στα βγάζουμε κύριος? ;D :D

Ποιές είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τσιγκέλι πρέπει να στα βγάζουμε κύριος? ;D :D

Ποιές είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις?

Νομίζω οτι εννοεί το Attack και Release του κάθε ήχου.

Αν το πειράξεις κάπως σε κάποιον ήχο που triggάρει, μπορείς να το φέρεις σε σημείο όπου ο χρόνος μεταξύ τους θα κάνει ομαλή μετάβση στα bends, ώστε να μην ακούγεται αυτό το step effect, φυσικά αυτό θα επιρεάσει και τον κύριο ήχο του οργάνου, αλλά όπως είπε και ο Μανώλης "Πειραματισμός"! και που ξέρεις, μπορεί να σου βγει και κανένας καινούργιος ήχος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίδες, για το κάθε preset του synth θα πρέπει να υπάρχει διαφορετική διαφορετικό σετάρισμα στο pitch tracking. Δεν είναι λογικό το πιάνο να κάνει bend.

 

Παρεμπιπόντως, μερικές φορές είναι εύκολο να κάνεις το πιάνο πιο "γρήγορο" απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Ας μην ξεχνάμε ότι μια ελάχιστη αδράνεια είναι υπαρκτή σε κάθε όργανο με μηχανισμούς όπως το πιάνο. Αν προσπαθήσετε να πάτε το attack sensitivity στα τάρταρα, θα χάσετε όλες τις δυναμικές.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό το πιάνο να κάνει bend.

 

Δεν έχεις ακούσει μου φαίνεται το τέλος του Great Gig in the Sky... :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου