Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, για το κάθε preset του synth θα πρέπει να υπάρχει διαφορετική διαφορετικό σετάρισμα στο pitch tracking. Δεν είναι λογικό το πιάνο να κάνει bend.

Παρεμπιπόντως, μερικές φορές είναι εύκολο να κάνεις το πιάνο πιο "γρήγορο" απ'ότι είναι στην πραγματικότητα.

Επειδή έχω το GR, από το 2005 όλα αυτά τα ξέρω...εάν έχεις κανένα πρακτικό παράδειγμα και όχι θεωρητικό...είσαι στο κατάλληλο θέμα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά απο πολύ σκέψη , διάβασμα manuals, βίντεα ;D στο youtube και φυσικά τις δικές σας γνώμες, κατέληξα στο ΑΧΟΝ ΑΧ-100ΜΚΙΙ.

Έχετε ακούσει τη φράση "Στον ουρανό το έψαχνα, στη Γη το βρήκα"?

Ε λοιπόν βρήκα ένα και μοναδικό διαθέσιμο κομμάτι ex-demo σε πλήρη λειτουργική κατάσταση με όλα του τα παρελκόμενα (μαγνήτη, καλώδιο, mnauals) και εγγύηση, στο Νάκα στην Αθήνα.

Η συνεννόηση έγινε με e-mail και η εξυπηρέτηση ήταν Α Ψ Ο Γ Η!

Και το λέω εγώ, ένας fun των γερμανικών διαδικτυακών μουσικομάγαζων και (σχεδόν) μόνιμος γκρινιάρης για την εξυπηρέτηση (και τις τιμές) στην Ελλάδα και όλα τα παραπάνω σε τιμή "μούρλια" €480 (και σε 12 άτοκες με την κάρτα μου), λόγο ex-demo.

 

Οι λόγοι που κατέληξα εκεί είναι:

1) Οι ήχοι του είναι πιο ποιοτικοί, σε αντίθεση με τη Roland που θα έπρεπε να πάρω και εξωτερικό sound module για να φτάσω στα επίπεδα του ΑΧΟΝ.

2) Γρήγορο tracking, τουλάχιστον απ'όσα ειπώθηκαν εδώ και όσα είδα στα βίντεο, το ΑΧΟΝ με έπεισε.

3) Είναι Rack και του έχω έτοιμη θέση μαζί με ένα V-Amp Pro, Behringer Tube Preamp T-1953 και τελικό Marshall που θα πάει σε 2 Celestion 10 Custom Black (όπως αυτά που έβαζε κάποτε η Trace Elliot στους ενισχυτές κιθάρας) και φυσικά η FCB1010 για controller.

4) Η τιμή του.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιπς, κλιπς.... ;D

Όταν έρθει, όταν έρθει ;D ;D

 

Καλόπαιχτο και καλές δουλειές  :)

Σ'ευχαριστώ Μανώλη, να'σαι καλά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μεγειάαααα!  ;D

 

Κατέβασε το τελευταίο firmware (δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έχει) και τον τελευταίο editor.

 

Με τον editor ετοιμάσου να πήξεις με τις επιλογές... συνιστώ ψυχραιμία και απλά πράγματα για αρχή.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μάστορα καλόπαιχτο...θέλουμε εντυπώσεις όταν έρθει  :D :D

Merci, βεβαίως και θα πάρετε ένα δείγμα του όταν έρθει.

 

Μεγειάαααα!  ;D

 

Κατέβασε το τελευταίο firmware (δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έχει) και τον τελευταίο editor.

 

Με τον editor ετοιμάσου να πήξεις με τις επιλογές... συνιστώ ψυχραιμία και απλά πράγματα για αρχή.

Θεεενκς!!!!

 

Πιο firmware? Ποιόν Editor?

Που είναι τα λίνκς?

 

Δεν πήζω εύκολα εγώ, αν το manual είναι καλογραμμένο και κατανοητό τα υπόλοιπα είναι παίχνιδάκι (λέω 'γω τώρα... ;D )

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο firmware? Ποιόν Editor?

Που είναι τα λίνκς?

 

http://www.axon-technologies.net/index.php?name=EZCMS&menu=10104&page_id=24&menu=10105

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ανακινώ το παρόν θέμα γιατί βρήκα σήμερα κάτι που είναι αρκετά ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου και άπτεται του θέματος "guitar synthesizer". Είναι ένα interface που μετατρέπει το σήμα ενός hexaphonic pickup (όλων των τύπων) σε MIDI και ταυτόχρονα το εισάγει μέσω USB στον υπολογιστή, όπου μια σουίτα προγραμμάτων κάνει διάφορα. :)

 

 

Περισσότερα εδώ: http://www.stringport.com

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου