Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίσιμη ερώτηση.

 

Αν με τα ίδια λεφτά έβρισκα ένα GR-20 ή ένα AXON AX-100MKII πιο θα μου προτείνατε?

Υπόψιν για το ΑΧΟΝ έχω MIDI πεταλιέρα (FCB1010).

 

Ρίχτε απαντήσεις γιατί μέχρι αύριο θα παραγγείλω.

Φωτια στον κόρφο σου....τώρα και στην τσέπη σου ! Σε νιώθω με 1000 !

Αν σου μείνουν ρέστα... κάνε μου δώρο ένα synth  ;D

(από αγγελίες...μεταχειρισμένο...θα σου πω....)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν με τα ίδια λεφτά έβρισκα ένα GR-20 ή ένα AXON AX-100MKII πιο θα μου προτείνατε?

Υπόψιν για το ΑΧΟΝ έχω MIDI πεταλιέρα (FCB1010).

 

Την δική μου απάντηση την ξέρεις.  8)

 

Υπόψιν πάντως το παρακάτω:

 

Σύμφωνα με αρκετά έγκυρες πληροφορίες, το Axon έχει σταματήσει να παράγεται.

 

Εξακολουθεί να υποστηρίζεται ασφαλώς και περιμένει (για μια ακόμα φορά) να εξαγοραστεί ως τεχνολογία από κάποια άλλη εταιρεία. Να σημειώσω ότι η και Teratec το είχε αγοράσει από την Blue Chip.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται να υπάρξει firmware update, ωστόσο bugs δεν έχει το εργαλείο (ή δεν έχω βρει εγώ). Ουσιαστικά είναι το ίδιο σαν να έπαιρνε κάποιος ένα GR-33 (που επίσης έχει σταματήσει).

 

Στο γράφω Bill γιατί είχες ρωτήσει γιατί δεν έβρισκες καινούργιο Axon... αυτός είναι λοιπόν ο λόγος. Δεν ξέρω αν θα επηρεάσει ή όχι την απόφασή σου, εγώ πάντως έπρεπε να το επισημάνω.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δική μου απάντηση την ξέρεις.  8)

Και τη δική μου τη ξέρεις...δεν είχα ποτέ ΑΧΟΝ.

Άρα, κάνε ότι λέει ο TGL, που είχε και τα 2 για να συγκρίνει!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δική μου απάντηση την ξέρεις.  8)

 

Υπόψιν πάντως το παρακάτω:

 

Σύμφωνα με αρκετά έγκυρες πληροφορίες, το Axon έχει σταματήσει να παράγεται.

 

Εξακολουθεί να υποστηρίζεται ασφαλώς και περιμένει (για μια ακόμα φορά) να εξαγοραστεί ως τεχνολογία από κάποια άλλη εταιρεία. Να σημειώσω ότι η και Teratec το είχε αγοράσει από την Blue Chip.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται να υπάρξει firmware update, ωστόσο bugs δεν έχει το εργαλείο (ή δεν έχω βρει εγώ). Ουσιαστικά είναι το ίδιο σαν να έπαιρνε κάποιος ένα GR-33 (που επίσης έχει σταματήσει).

 

Στο γράφω Bill γιατί είχες ρωτήσει γιατί δεν έβρισκες καινούργιο Axon... αυτός είναι λοιπόν ο λόγος. Δεν ξέρω αν θα επηρεάσει ή όχι την απόφασή σου, εγώ πάντως έπρεπε να το επισημάνω.  ;)

Ναι τα έχω μάθει τα της ΑΧΟΝ, αλλά όπως είπες δεν έχει αναφέρει κανένας bugs και αυτό είναι πολύ ενθαρυντικό.

 

Και τη δική μου τη ξέρεις...δεν είχα ποτέ ΑΧΟΝ.

Άρα, κάνε ότι λέει ο TGL, που είχε και τα 2 για να συγκρίνει!

;D

Άρα πάω για ΑΧΟΝ.

 

Επίσης ένας απ'τους λόγους που θα καταλήξω εκεί, είναι οτι οι ήχοι του GR στο εκκλησιαστηκό και το pipe δεν με έπεισαν, όπως επίσης οτι έχει λίγες επιλογές για σόλο βιολί και απο 'κει και πέρα σου λέει πείραξέ το και φέρτω εκεί που θέλεις, που δύσκολα έρχεται εν τέλη.

 

Anyway, προς το παρόν "παίζω" με το VG88 και φτιάχνω ήχους στον editor και θα σας ανεβασω κλιπς σύντομα. (καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής απ'το VG αλλά πολύ ψάξιμο, μα πάααρα πολύ ψάξιμο...ούφ)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής απ'το VG αλλά πολύ ψάξιμο, μα πάααρα πολύ ψάξιμο...ούφ

Ο κυριότερος λόγος που δεν αγόρασα το VG99... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με όλο μου το σεβασμό και στους δυό σας.

Χωρίς ψάξιμο δεν υπάρχει καλό αποτέλεσμα αλλά ούτε και διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο μου το σεβασμό και στους δυό σας.

Χωρίς ψάξιμο δεν υπάρχει καλό αποτέλεσμα αλλά ούτε και διαφορά.

Eάν ο ένας είμαι εγώ...να δικαιολογηθώ ;D...Πήρα το GR20 γιατί έβγαλα ήχο αμέσως. Αντιθέτως το AXON με προβλημάτισε...όπως και το VG...και δεν είμαι για πολλά ζόρια!!! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναί. Μιλάω για εσάς τους δύο (WilliamSats & marathon).

Και κάτι άλλο. Δεν θέλω δικαιολογίες. Να είμαστε σοβαροί δηλαδή.

Τα μηχανήματα εκ πρώτης όψεως (Factory Data) φτάνουν μέχρι ένα σημείο. Το τι "κρύβουν" και πόση ακόμα "δύναμη" έχουν υπάρχει καταχωρημένο εντός (Midi Impl. Chart) κλπ.

Αυτός που θα βγάλει αυτή τη δύναμη και θα κάνει τη διαφορά, πάντοτε με τις δικές του ανάγκες και γούστο, είναι ο ίδιος ο χρήστης. ΕΣΥ.

 

Υ.Γ.

Κύριε marathon, συγνώμη αν σας ζορίζω αλλά πιστεύω ότι έχετε την ικανότητα να "βγάλετε" το κάτι παραπάνω γιατί όχι και το ιδιαίτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο. Δεν θέλω δικαιολογίες. Να είμαστε σοβαροί δηλαδή.

Μάλιστα...εξαιτίας του TGL και του William...τα άκουσα εγώ....

Εντάξει κύριος...πάω να μελετήσω... :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι σας βάζω όλους "μπροστά". TGL, WilliamSats , marathon, όλους.

 

Και δεν εννοώ απαραίτητα μουσική μελέτη αλλά τεχνολογική μελέτη και νέες ιδέες εφευρετικότητας πάνω και μέσα από τα ίδια τα μηχανήματά σας. Τα μηχανήματα αυτά που τα πληρώσατε π.χ. 1000 ευρώ και χρησιμοποιείτε το 50% των δυνατοτήτων τους, για να μην πω ότι σε ορισμένες φορές ακόμα λιγότερο.

Όμως μην ξεχνάτε ότι πληρώσατε 1000 ευρώ για τις π.χ. 100 λειτουργίες - δυνατότητες και όχι 500 ευρώ για τις 50 λειτουργίες που για κάποιο λόγο σας "βολεύει" να χρησιμοποιείτε. Είναι κρίμα. Αλήθεια σας το λέω. Είναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου