Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα Line/Phones. Δεν το έχω παίξει σε ενισχυτή το μηχάνημα. Έχω έναν 120άρη με 1χ12 woofer και μια μικρή κόρνα τρανζίστορ για πλήκτρα (ουσιαστικά flat response μηχάνημα) και πάντα το περνούσα απο εκεί ή απευθείας στο pc για ηχογράφηση.

ΟΚ τώρα βγαίνει κάτι.

Εγώ χθες προσπάθησα να το δουλέψω και στις άλλες δύο ρυθμίσεις (guitar amp, power amp+SP), μέσω κάρτας ήχου στα μόνιτορ και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Μόλις το έβαλα στο phones είδα φως!

Σήμερα θα το βάλω στον editor (υπόψιν έχω το 88 V.2, ελπίζω να κάνει.) για να δω κατά πόσο ευκολότερο είναι να ρυθμίσω ήχο απο εκεί, γιατί χθές μου βγήκαν τα μάτια.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΟΚ τώρα βγαίνει κάτι.

Εγώ χθες προσπάθησα να το δουλέψω και στις άλλες δύο ρυθμίσεις (guitar amp, power amp+SP), μέσω κάρτας ήχου στα μόνιτορ και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Μόλις το έβαλα στο phones είδα φως!

Σήμερα θα το βάλω στον editor (υπόψιν έχω το 88 V.2, ελπίζω να κάνει.) για να δω κατά πόσο ευκολότερο είναι να ρυθμίσω ήχο απο εκεί, γιατί χθές μου βγήκαν τα μάτια.

 

Κι εγώ το V.2 έχω. Θα δουλεύει κανονικότατα.  :)

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο κομμάτια είναι από πρόβα. Μιλάω πάντα για το VG-88. Είναι όλα γραμμένα live. Η κιθάρα παίζει μόνο με τον GK-3 στον FR ενισχυτή μου και είναι με ένα SM58 γραμμένη χωρίς post production.

 

Γραμμένα και καμμένα σε cd.

 

Έβαλα αυτά τα σημεία γιατί δυνάμωνα εκεί ώστε να δείξω ότι εμένα τουλάχιστον η κιθάρα μου ακούγεται in there.

 

Για το GR20 ακόμα ψάχνω αλλά θα βρω.  :)

rock_vg.mp3

heavy_sound_vg.mp3

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου ακούγονται. Εάν δεν έλεγες ότι είναι από το VG δεν θα το καταλάβαινε κανένας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not Bad At All!!!

 

Μια χαρά μου ακούγονται. Εάν δεν έλεγες ότι είναι από το VG δεν θα το καταλάβαινε κανένας...

Όντως!

 

Τελικά αξίζει να το ψάξω παραπάνω, μονο που πρέπει να βρω το δεύτερο MIDI καλώδιο &@%!^*@#(&* για τον Editor.

Yngwie, μήπως υπάρχουν και έτοιμα preset στο internet για να πειραματιστώ λιγάκι?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα μελλοντικοί σαχλοφωνίστες

...Επειδή το είχα υποσχεθεί, έφτιαξα ένα 5λεπτο δείγμα για τον Bill. Ότι παίζω είναι μία και έξω (και γεμάτο πρασινάδες), και σε raw μορφή (δεν επεξεργάστηκα καθόλου τους ήχους).

Έχω παλιές χορδές και έκανα ένα ψευτοσετάρισμα στα γρήγορα στον midi μαγνήτη (περιέργως έχω πολύ λίγα τριγκεροφάλτσα). ::)

Έχω αρκετό καιρό να παίξω σαχλόφωνο, και όπως πολύ σωστά λέει ο TGL, πρέπει να το αντιμετωπίζεις διαφορετικά από τη κιθάρα...θα προσθέσω ότι και το κάθε όργανο θέλει διαφορετικό τρόπο σκέψης και παιξίματος. Δηλ εάν καθόμουν (που δεν το έκανα) να βάλλω χέρι σε attack, release και τα λοιπά της πεταλιέρας, ο ήχος του εκάστοτε οργάνου παραμετροποιείται καλύτερα.

 

ΥΓ2. Eπειδή δεν είμαι ο Σατριάνης...τόσο μπορώ.  :D

 

Το κλαις το μηχανάκι Μάραθωνα.

 

Άτιμο παιδί, ΒΑΛΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΛΟ,ΜΑΣΤΟΡΑ!!!  ;D

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλαις το μηχανάκι Μάραθωνα.

 

Άτιμο παιδί, ΒΑΛΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΛΟ,ΜΑΣΤΟΡΑ!!!  ;D

Aυτό είναι...κομπλιμέντα τώρα ή....ότι θέλεις να μου πείς, πές το στα ίσια ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not Bad At All!!!

Όντως!

 

Τελικά αξίζει να το ψάξω παραπάνω, μονο που πρέπει να βρω το δεύτερο MIDI καλώδιο &@%!^*@#(&* για τον Editor.

Yngwie, μήπως υπάρχουν και έτοιμα preset στο internet για να πειραματιστώ λιγάκι?

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ.

 

Κατά δεύτερον, μπορείς νομίζω, αν δεν βαριεσαι δηλαδή, να βάζεις το ένα midi καλώδιο που έχεις ανάλογα με το αν θες να στείλεις ή να λάβεις. Επαναλαμβάνω αν δεν βαριέσαι.

 

Κατά τρίτον, υπάρχει ένα αρχείο που είχε φτιάξει η Roland αλλά κυκλοφορούν και κάποιες banks χρηστών. Δεν θυμάμαι τώρα βέβαια πού τα είχα βρει αλλά με λίγο google όλα λύνονται.

 

Άντε πάλι σ' έφτιαξα Βill.  :P

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι...κομπλιμέντα τώρα ή....ότι θέλεις να μου πείς, πές το στα ίσια ;) :D

 

Κοπλιμέντο βέβαια. Την ατάκα την έχω ακούσει από πελάτη προς το μπουζουξή μας σε ένα μαγαζί για να παίξει πιο γρήγορα.  ;D

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπλιμέντο βέβαια.

Tότε σε merco (από το merci) πολύ... ;D ;)

Που είναι και ο ΤGL να ανεβάσει και εκείνος τώρα που ξεθαρεύουμε ένας-ένας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου