Προς το περιεχόμενο

Πατάτα με Sustain Pedal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ρωτάω τώρα, οι πιθανότητες μικρές, αλλά... ααααν σου κάτσει;

 

Έχω ένα μιντικοντρόλλερ. Αυτό το παρήγγειλα μαζί με ένα ωραίο Roland πετάλι του 50ρικου, που είναι και switch, και continuous αμα λάχει. Το θέμα είναι ότι επειδή αγοράστηκαν γουρνοτσουβαλικά, δεν είχα δει αν ταιριάζουν. Ε, δεν ταιριάζουν. Το κοντρόλλερ δέχεται switch μόνο, και αυστηρά. Αλλαγή πολικότητας με τα γνωστά κόλπα (σβήσιμο ρεύμα, πάτημα πετάλι, άναμμα, κτπ κτπ) δεν πιάνει. Το φλιπάρω βέβαια με input transformer στο Cubase, αλλά να πω την αλήθεια βαρέθηκα.

 

Οπότε, λέω να το δωρίσω στον φίλο μου τον Μπιλάρα, ο οποίος έχει ένα Yamaha P κάτι πιάνο, και να πάρω ένα απλούν, με 12 ευρώ. Τώρα, δεν ξέρω σίγουρα, αλλά νομίζω ότι όλα τα Yamaha πρέπει να έχουν ίδια πολικότητα.

 

Οπότε, έχει κανείς τούτο το πετάλι https://www.thomann.de/gr/roland_dp10.htm, κι αν το έχει, δουλεύει σωστά με Yamaha πλήκτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικά δεν κοίταξα, έξω έχει ένα διακοπτάκι, από continuous σε switch. Να το ανοίξω;;🤔

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αρκετά τέτοια μου έτυχαν.

Πχ έχω ένα που έχει και led. Μέσα έχει διακόπτη που το απενεργοποιεί

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mpamps είπε

Μάλλον θέλει λίγο ηλεκτροκόλληση για να γίνει

Το είδα κι αυτό, αλλά μπα. Υπερβολή. Αν δεν έχει κάτι προφανές θα το διώξω σε κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει όπως πρέπει. Έχει και αντιολισθητικό πέδιλο πτυσσόμενο. Μάνα καημένη για λάιβ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Εσωτερικά δεν κοίταξα, έξω έχει ένα διακοπτάκι, από continuous σε switch. Να το ανοίξω;;🤔

Γύρισε τον διακόπτη από continuous σε switch. Ίσως λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Έχω ένα μιντικοντρόλλερ.

 

Για πες και ποιο.

 

 

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Οπότε, λέω να το δωρίσω στον φίλο μου τον Μπιλάρα, ο οποίος έχει ένα Yamaha P κάτι πιάνο,

 

Ποιος, ο Βρασίλης?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Γύρισε τον διακόπτη από continuous σε switch. Ίσως λειτουργήσει.

Όχι, όχι, δε θέλει. Είναι η πολικότητα ανάποδη για τη χρήση μου. Είναι TRS το πετάλι και TS το socket του πλήκτρου. Στο continuous λειτουργεί μόνο μια φορά σωστά, μετά δεν επιστρέφει. (Δηλαδή απάνω είναι πράγματι 0, το πάτημα φέρνει 127, αλλά όταν επιστρέφει το πετάλι πάνω, συνεχίζει 127. Το switch mode είναι πάνω 127, κάτω 0.

 

Έχω δοκιμάσει όλες τους πιθανούς τρόπους (που γνωρίζω) για αλλαγή πολικότητας. Πάτημα πετάλι και κάρφωμα. Σβήσιμο πλήκτρο, πάτημα πετάλι άνοιγμα κ.τ.π. Λειτουργεί ως switch (στη λειτουργεία switch) μισοβαλμένο. (με το Tip μόνο δηλαδή) Όμως δε θέλω να το δουλέψω έτσι γιατί φοβάμαι μήπως χαλάσω το βύσμα σε περίπτωση κάποιου χτυπήματος ή γενικού απροόπτου. Το πετάλι το γυρνάω να δουλεύει κανονικά μέσω DAW, αλλά βαριέμαι να στήνω συνέχεια transformer για κάθε πρότζεκτ. Εξάλλου, το πήρα για το continuous. Αφού δε λειτουργεί, δεν υπάρχει λόγος να το κρατήσω, από τη στιγμή που το switch είναι αναποδιάρικο.

 

Παίρνω ένα m-audio με 12, πασάρω και το dp-10 στον πιανίστα (ΑΝ του κάνει, μην τον παιδεύω κι αυτόν) και είμαστε μπερκέτηδες.

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Για πες και ποιο.

https://www.thomann.de/gb/midiplus_x_6_iii.htm

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ποιος, ο Βρασίλης?

Όχι, ο Χουασίλης. Δε συμμετέχει στο φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου