Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στο ποτενσιόμετρο έντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιστρέφοντας το ποτενσιόμετρο έντασης στο μπάσο μου ακούγεται λίγος θόρυβος. Δεν είναι κάτι δραματικό ή που να με επηρεάζει στο παίξιμο με κάποιο τρόπο, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι και κάτι που λύνεται εύκολα και θα ήθελα τη γνώμη σας ή τυχόν συμβουλή για το πως να το λύσω.

Πρόκειται για βρωμιά και πρέπει να το καθαρίσω κάπως; Αν ναι πως;

Είναι κάποια ελαττωματική κόλληση και πρέπει να πάω να το αλλάξω;

 

Το κοντινότερο θέμα που βρήκα είναι αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4027.0

αλλά δεν με κατατόπισε κιόλας...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν είναι από σκόνη, το σωστό θέλει αλλαγή. Εάν πάλι δεν θέλεις να το αλλάξεις, το "καθαρίζεις" με σπρέυ γιά ποτενσιόμετρα. Όμως να έχεις υπ'όψι σου ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να το αλλάξεις. Επαναλαμβάνω, εάν είναι από σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει για σπρέυ καθαρίσματος αλλά δεν έχω ιδέα τι κ πως να το χρησιμοποιήσω. Χύμα πχ ξεβιδώνω control plate και ψεκάζω το άμοιρο το ποτενσιόμετρο; Πρέπει να προσέξω κάτι;

Και για τι σπρέυ μιλάμε παρεμπιπτόντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=142&products_id=531

Κάτι τέτοιο πχ?

(έχει με και χωρίς λάδι, εγώ μάλλον θέλω με; )

 

Επίσης μάλλον δεν πειράζω το control plate αρκεί να βγάλω το πλαστικό καπάκι και να καθαρίσω εκεί; ή όχι;

Το έκανα τώρα κ πέρασα τα πολλά πολλά με ένα καθαρό πανάκι κ δεν ακούω κάποιο θόρυβο, αλλά με ενδιαφέρει κ να ξέρω αν τυχόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα πρέπει να φτάσεις στο ποτενσιόμετρο.

Θα ζητήσεις σπρευ καθαρισμού για ποτενσιόμετρα. Το σπρέυ το πουλάνε μαζί με ένα μακρύ λεπτό ακροφύσιο έτσι ώστε να μπορείς να ψεκάσεις στοχευμένα και σε "δύσβατα" σημεία.

Το ποτενσιόμετρο θα έχει κάποια οπή όπου θα σου επιτρέψει την διέλευση του υγρού (σπρέυ).

Ψεκάζεις λίγο και αμέσως μετά περιστρέφεις το ποτενσιόμετρο τέρμα δεξιά - τέρμα αριστερά 4-5 φορές, έτσι ώστε να πάει το υγρό σε όλη την εσωτερική διαδρομή.

 

Αν σου χυθεί - τρέξει υγρό έξω από το ποτενσιόμετρο ή σε όποιο άλλο σημείο, το μαζεύεις σκουπίζοντάς το με κάποιο πανί ή ακόμα καλύτερα με χαρτί κουζίνας.

 

Δοκιμάζεις το μπάσο στον ενισχυτή αν συνεχίζει να κάνει τον θόρυβο και ανάλογα επαναλαμβάνεις άλλη μία ή δύο φορές το πολύ.

Αν συνεχίσει να κάνει θόρυβο, θέλει αλλαγή ή κάτι άλλο συμβαίνει.

 

Μακριά από ρεύματα και το μπάσο αποσυνδεδεμένο από τον ενισχυτή όσο θα δουλεύεις.

Λίγη προσοχή. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ψέκασμα σε κλάσματα δευτερολέπτου... και το ποτενσιόμετρο με τα pins προς το έδαφος να φύγει απευθείας το υγρό πάνω σε ενα πανάκι.

 

Μερικές κινήσεις δεξιά - αριστερά απο ακρη σε άκρη και νέτα.

 

 

Υγ. Το σπρέυ είναι πιο ακριβό απο το ίδιο το ποτενσιόμετρο. Μπορείς να δοκιμάσεις με λίγο καθαρό οινόπνευμα αν πρόκειτε μόνο για ενα ποτενσιόμετρο... Τα σπρέυ καθαρισμού σπάνια είναι αγώγιμα αλλά όπως και να έχει, καλό σκούπισμα με πανάκι.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου