Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση pitch σε πικαπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι δυνατο να διορθώσω καπως το pitch στο πικαπ?

γυρνάει ελαφρα πιο γρηγορα απο το κανονικό (1/3 του ημιτονιου)

προφανώς δεν εχει pitch slider όπως τα καλα πικαπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά γι αυτό.

Αν είναι πολυχρησιμοποιημένο ίσως αν του βάλεις νέο ιμάντα να διορθωθεί.

Αλλοιώς μη ξεχνάς ότι είναι ένα απλό, φτηνό πικάπ για mini component systems... Δεν είναι direct drive για να έχει pitch tracking.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι φταίει ο ιμαντας. αν ηταν αυτό θα εχανε στροφες αρα το pitch θα ηταν χαμηλότερο, έτσι δεν ειναι?

 

ποιο φτηνό αλλα καλό πικαπ προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι φταίει ο ιμαντας. αν ηταν αυτό θα εχανε στροφες αρα το pitch θα ηταν χαμηλότερο' date=' έτσι δεν ειναι?

 

ποιο φτηνό αλλα καλό πικαπ προτείνετε?[/quote']

 

Σε τι σύστημα θες να το χρησιμοποιήσεις? Η γνώμη μου είναι αν δεν είσαι dj να μην κοιτάξεις καν technics, stanton κτλ κτλ. Ειδικά τα mk2 είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ γι'αυτό που προσφέρουν.

 

Με 300 ευρώ αν ψάξεις λίγο παίρνεις πολύ καλό hi-fi πικάπ.

Βέβαια αν σου φαίνονται πολλά βγάζει και η stanton ένα μοντέλο γύρω στα 150 ευρώ με ιμάντα βέβαια(όχι direct drive) αλλά σαν ποιότητα ήχου δεν είναι και τόσο καλό, εκτός αν θες να δώσεις αρκετά χρήματα σε κάποια καλή κεφαλή.

 

Επειδή ξέρω αυτό το πικάπ που λες καλύτερα είναι να μην ασχοληθείς γιατί η ποιότητα του δεν είναι καθόλου καλή. Και γενικά να αποφύγεις τέτοια φθηνά πικάπ που δεν έχουν ούτε γείωση και συνδέονται κατευθείαν στο aux.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ καλή επιλογή ειναι και κάποια απο τα σχετικά φτηνά πικ-απ της Project....

 

Δεν ειμαι ειδικός στο θέμα αλλά ψάχνωντας για αγορα πικ-απ γύρω στα χριστούγεννα κατέληξα στο ότι πικ-απ του στυλ Mk2 ή γενικότερα πικ-απ για Dj δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για οικιακή χρήση....

 

Πάρε ενα link με τα πικ-απ που σου λέω....

http://www.project-audio.com/

 

Τωρα για τιμές απο e-shop δεν ξέρω....Πάντως σε μαγαζιά που έχω ρωτήσει κυμαίνονται στα 350-400 euro...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έτυχε ποτέ να έχω πικάπ χωρίς Pitch ποτενσιόμετρο...ακόμη και έτσι όμως και χωρίς να το ψάξω πιστεύω ότι μπορείς απλά να συνδέσεις ενα ποτενσιόμετρο περίπου 10K γραμμικό μεταξύ του ρότορα και της τροφοδοσίας του. Απλά κόβεις το καλώδιο και συνδέεις το ενα άκρο απο το ποτενσιόμετρο απο τη μια μεριά και το μεσαίο με την άλλη άκρη...

 

Θεωρητικά πάντα μιλώντας, έτσι; Και ελπίζω να είμαστε σε ασφαλή επίπεδα ρεύματος... :? Το έχω κάνει σε tape delay αλλά υπήρξε αλλοίωση του σήματος λόγω της μαγνητικής καταγραφής του ήχου, πάντως το delay ξεπερνούσε τα 5 δευτερόλεπτα πριν καταλάβεις να ακούσεις διαφορά στον ήχο... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι: πως στην ευχή ακούει κανείς διαφορά ενός ημιτονίου σε ένα πικαπ βινυλίου; Πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι φταίει το πικαπ και όχι κάποιος άλλος παράγοντας, όπως το να ήταν ελάχιστα ξεκούρδιστα τα όργανα που έπαιζαν ή να έχανε λίγο το μπομπινόφωνο με το οποίο τους έγραφαν αυτούς που έπαιζαν.

 

Ακόμη και να δεχτώ ότι φταίει το πικαπ (που δεν το δέχομαι, διότι δεν έχουμε αρκετά στοιχεία για κάτι τέτοιο), τι νόημα έχει να θέλει κανείς να το διορθώσει; Θα παίξεις μαζί του κάποιο όργανο; Θα επιχειρήσεις να το συγχρονίσεις με κάποια άλλη συσκευή η οποία (....) επίσης δεν έχει κάποιο τρόπο να διορθώσεις το pitch της;

 

Απλές απορίες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου