Προς το περιεχόμενο

Ισορροπία output μαγνητών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο καινούριος μαγνήτης και πρίν λίγο τον φόρεσα, το αποτέλεσμα? Σχεδόν καμία

διαφορά... απο p90 8.0k σε humbucker 12.6k στο jack, στο ίδιο περίπου ύψος δεν

έχει σχεδόν καμία διαφορά σε ένταση και μάλιστα έχει παρόμοια 'άδεια' χροιά με αυτόν

που αντικατέστησε :o δεν καταλαβαίνω που να με πάρει ο διάολος :-X

Ο neck έχει αντίσταση 7.6 και απέχει περίπου 7mm απο τις χορδές, ο bridge 12.6 και

απέχει περίπου 4mm απο τις χορδές.

Ακούστε το παρακάτω, πρώτα neck και μετά bridge, πώς εξηγείται?

whatthehell.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να θέσω και εγώ μια παράμετρο.

Αυτό που μας ενδιάφερει είναι η "ίση" ένταση στα αυτιά μας ανεξαρτήτως μαγνήτη. Υποθέτω λοιπόν αν μετράγαμε τελικώς τα db που ακούμε σε άμεση σύνδεση κιθάρα-καλώδιο-προενίσχυση-ενισχυτής ;

Σε όλα τα ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως και να το κάνουμε έχει λόγο ύπαρξης και το φορτίο της συσκευής.Για τη βαθμίδα ενίσχυσης συσκευή είναι και η ηλεκτρική κιθάρα.

Τι φορτίο δηλαδή έχει στην είσοδο της προενίσχυσης ένα κύκλωμα με 1 volume 1 pickup και τι 1 lolume 2 pickups 1 tone ;

Και τελικώς πως φτάνει στα αυτιά μας όλο αυτό το φορτίο ενισχυμένο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Μπίχλα η αντίσταση από μόνη της δεν λέει κάτι. Μαζί με τον τύπο του μαγνήτη και το resonant peak, μπορούν να αποτελέσουν γενικό ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ για την επιλογή μαγνήτη ή το ταίριασμα δυο μαγνητών στα χαρτιά.

 

Να τα πάρουμε απ'την αρχή:

Αν κατάλαβα καλά οι P90 που έχεις είναι οι hot, όχι οι vintage. Ισχύει;

Tα pole-pieces τα ρύθμισες καθόλου σε ύψος;

Τι values ποτενσιόμετρα έχει η κιθάρα;

Τι wiring έχει;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Μπίχλα η αντίσταση από μόνη της δεν λέει κάτι. Μαζί με τον τύπο του μαγνήτη και το resonant peak, μπορούν να αποτελέσουν γενικό ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ για την επιλογή μαγνήτη ή το ταίριασμα δυο μαγνητών στα χαρτιά.

 

To εμπέδωσα απο τις εξηγήσεις των προλαλησάντων, επειδή όμως εδώ το αναφέρουν

ξεκάθαρα http://store.guitarfetish.com/Bridge-Soapbar-180-humbucker-in-Soapbar-P90-Shell-HIGH-OUTPUT_p_1935.html το θεώρησα δεδομένο.

 

Να τα πάρουμε απ'την αρχή:

Αν κατάλαβα καλά οι P90 που έχεις είναι οι hot, όχι οι vintage. Ισχύει;

Tα pole-pieces τα ρύθμισες καθόλου σε ύψος;

Τι values ποτενσιόμετρα έχει η κιθάρα;

Τι wiring έχει;

Ο neck είναι ο vintage (alnico 2) της tonerider, o bridge ήταν ο hot.

Σήκωσα ελάχιστα τα 4 κεντρικά για να ταιριάζουν με το radius.

500ρια αλλά με πυκνωτές .047uf στα tone.

Το τυπικό, έχω βέβαια μια αμφιβολία για τις οδηγίες των gfs, ο μαγνήτης έχει 5 καλώδια

εκ των οποίων το ένα είναι γυμνό. Στις οδηγίες δεν το αναφέρει, το τύλιξα μαζί με την

γείωση (μαύρο) και την θωράκιση του καλωδίου. Μήπως εκεί βρίσκεται η λύση?

gfs.thumb.jpg.bc93cad5931f6caaeb5f8335c1905da7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν έχεις neck P90 alnico II με "vintage" χροιά μετρημένο στα 7.6kΩ και bridge μαμάκερ alnico V "hot" μετρημένο στα 12.6kΩ, πάνω σε 500άρια pots.

 

Μπορείς να περιγράψεις που έχεις συνδεσει κάθε καλώδιο του μαμάκερ;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Κόκκινο και λευκό τυλιγμένα μεταξύ τους και μονωμένα, πράσινο στο μεσαίο πόδι του

volume, μαύρο και γυμνό τυλιγμένα μεταξύ τους και με το shielding πάνω στο volume.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, μια χαρά.

 

Καταρχάς πάρε σαν παράδειγμα σεταρισμένου ύψους μαγνητών οποιαδήποτε Gibson BFG. Ο neck είναι τέρμα κάτω (σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με το σώμα) και ο bridge είναι κολλητά στις χορδές.

 

Από το κλιπ εμένα μου φαίνεται οτι είναι θέμα συχνοτικού περιεχομένου. Χρειάζεσαι ενα διπλό bridge που να ταιριάζει περισσότερο ΣΥΧΝΟΤΙΚΑ με τον P90.

Η δική μου εντύπωση από όσα P90 έχω ακούσει είναι οτι δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο peak, είναι σχετικά flat σε όλο το εύρος τους.

Τυπικά ενας μαμάκερ που διαφημίζεται ως hot/high-output έχει έμφαση στα μεσαία+πρίμα ή μόνο στο πρίμα. Bottom line είναι οτι άμα βάλεις τον μαμάκερ στο neck θα καταλάβεις οτι τα μπάσσα του είναι ασθενικά σε σχέση με του P90. Στη θέση bridge χάνεις ενέργεια λόγω της μικρότερης διαδρομής των χορδών οπότε και το αποτέλεσμα που ακούς.

 

Για κάτι πιο ταιριαστό συχνοτικά και σε low/mid/high output level προτείνω να μείνεις σε alnico II:

SD Alnico II Pro

SD Pearly Gates

SD Seth Lover

 

Δες και το tonechart του Seymour Duncan να τα δεις και με νούμερα στο περίπου:

http://www.seymourduncan.com/comparetones

 

Προσπάθησε να βρεις καμιά ευκαιρία στα μεταχειρισμένα να δοκιμάσεις αν σου κάνει.

460867.jpg.7887b6a551c558a6eb4c3ad66d1ea110.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κλιπ εμένα μου φαίνεται οτι είναι θέμα συχνοτικού περιεχομένου.

Σωστός, ο p90 ακούγεται σαν humbucker και ο humbucker σχεδόν σαν single coil ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου