Προς το περιεχόμενο

Ισορροπία output μαγνητών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Παρατηρώντας την διαφορά ύψους μεταξύ των μαγνητών για να έχουν την ίδια

περίπου ένταση σκέφτηκα να τους μετρήσω για να δω τι βγάζουν στον τροχό...

μμμ στο jack δηλαδή.

 

bach doublecut (tonerider p90s): 7.6k neck, 8.0k bridge

tokai es60 (335): 8.5k neck, 9.0k bridge

squier cv '50s strat: 5.6k neck, 5.9 middle, 6.2 bridge

Αρκετά μικρές διαφορές σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Στην strat οι διαφορά ύψους είναι λογική (και οπτικά), στην doublecut πολύ

(έως μυστήρια) μεγάλη ενώ η 335 πέφτει κάπου ενδιάμεσα.

 

Πώς σας φαίνονται οι διαφορές? Πόση διαφορά στο output είναι ''σωστή''

ώστε οι μαγνήτες να ισορροπούν σε ένταση όταν είναι ρυθμισμένοι στο ίδιο

ύψος? Δεν έχω με τίποτα άλλο να ασχοληθώ βραδυάτικα? ;D

 

Αφορμή ήταν η σκέψη για αλλαγή του bridge p90 στην bach με κάτι φτηνό

(οποία έκπληξις) και δυνατό. Να έχω και μια κιθάρα με έναν μαγνήτη που να

δαγκάνει (προφέρεται δανγκάιν), ο p90 στη θέση neck είναι μέλι αλλά στην

bridge δεν μου λέει κάτι οπότε αυτή θα είναι η κιθάρα που θα θυσιάσει τον

vintage χαρακτήρα της στο βωμό του χαϊγκέιν :P

 

Αυτός φαίνεται ότι πρέπει

http://www.guitarfetish.com/Hot-Mini-Crunchy-OVERWOUND-Mini-Humbucker-12K-Bridge-CREAM-ring_p_1492.html

αλλά σήμερα είδα αυτόν και μου γυάλισε

http://www.guitarfetish.com/Bridge-Soapbar-180-humbucker-in-Soapbar-P90-Shell-HIGH-OUTPUT_p_1935.html

με την αποστολή κοστίζουν μόλις όσο 4 σετ χορδές στην Ελληνική αγορά... ποιόν θα παίρνατε?

 

pickup_height.jpg.2039c666d24060848b9bb4d6bbcc471d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τον κάτω που μοιάζει πιο πολύ με Ρ90 και είναι 13ΚΩ

Ο πάνω σαν γουαναμπι φάηερμπερντ μου φαίνεται και θα χαλάσει τη μούρη της κιθάρας σου.

Επίσης προτίμησε 4γουάιερ άουτπουτ για να βάλεις και κανένα μπλιμπλίκι πάνω στην κιθάρα (παραλελ, ΣΠΛΙΤ).

 

Αυτά, και όντως, και εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ παράξενο που είναι τόσο ψηλά ο πίσω μαγνήτης σε μερικές κιθάρες...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bihla αν οι μετρησεις που εχεις κανει και τα νουμερα που εχει βγαλει αφορουν το dc reststance τοτε αυτο το μεγεθος δεν αποτελει την εξοδο ( power-output ) του μαγνητη. Δηλαδη δεν σημαινει οτι οσο μεγαλυτερο dc resistance τοσο πιο γκαζωμενος ο μαγνητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bihla αν οι μετρησεις που εχεις κανει και τα νουμερα που εχει βγαλει αφορουν το dc reststance τοτε αυτο το μεγεθος δεν αποτελει την εξοδο ( power-output ) του μαγνητη. Δηλαδη δεν σημαινει οτι οσο μεγαλυτερο dc resistance τοσο πιο γκαζωμενος ο μαγνητης...

 

είναι όμως ένας από τους δύο παράγοντες (ο άλλος είναι η ένταση του μαγνητικού πεδίου της μπάρας σε Tesla). Κάνω λάθος;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η έξοδος προκύπτει απο την αντίσταση, η οποία προκύπτει απο τον αριθμό

των τυλιγμάτων και την ισχύ του πεδίου της μπάρας. Δεν είναι αυτό το μέγεθος της

εξόδου αλλά εξαρτάται απο την αντίσταση. Εφόσον όμως δεν αναφέρει κανείς την

έξοδο δεν έχουμε άλλο μέγεθος αναφοράς για σύγκριση. Μπορεί να λέω μ****ιες βέβαια :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η έξοδος προκύπτει απο την αντίσταση, η οποία προκύπτει απο τον αριθμό

των τυλιγμάτων και την ισχύ του πεδίου της μπάρας.

 

Αυτό δεν είναι σωστό.

Η αντίσταση προκύπτει από τις περιελίξεις και το υλικό του πηνειοσύρματος

Η ένταση της μπάρας είναι απλά φυσικό χαρακτηριστικό της.

Η επαγωγή (η έξοδος δηλαδή) είναι συνάρτηση των δύο παραπάνω μεγεθών...

 

 

 

edit: Επίσης δεν αναφέρει κανείς την έξοδο για να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση καθώς είναι κάτι εξαιρετικά ασταθές που αυξομειώνεται ανάλογα με τη χορδή που παίζουμε, το σετάρισμα του μαγνήτη (ύψος, ποουλπίσιζ), το πόσο δυνατά βαράμε τις χορδές, ενδεχομένως, τι ποτενσιόμετρα έχουμε και άλλα πολλά...

Θα ήταν πιο σωστό δίπλα στα ΚΩ να γράφει και την ένταση της μπάρας σε T (έχω δει να δίνουν και το συντελεστή επαγωγής του πηνίου σε μερικά σάιτ αν θυμάμαι καλά)

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι σωστό.

Η αντίσταση προκύπτει από τις περιελίξεις και το υλικό του πηνειοσύρματος

και το πάχος του;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πάχος του;

 

όχι ακριβώς.

Τα χαρακτηριστικά του σύρματος είναι σταθερά ανάλογα με το υλικό του και το πάχος του αλλά πρόσεξε:

λέμε ότι αυτό το σύρμα έχει "τόσα" Ω το μέτρο.

όταν όμως τυλίγεται στην μπομπίνα όσο πιο χοντρό είναι τόσο λιγότερα μέτρα "χωράνε".

 

Σαφές παράδειγμα:

ο νεκ μαγνήτης μιας τέλε:

43άρι αμερικάνικο σύρμα σε αντίθεση με αυτό που χρησιμοποιείται ευρέως (42άρι). Το 43άρι είναι λεπτότερο. άρα χωράει περισσότερο πάνω στην μπομπίνα άρα έχει μεγάλη αντίσταση (αυτό είναι κάπως σχετικό...).

Όταν έχεις μεγάλη αντίσταση σκοτώνεις τα πρίμα (και έτσι εξηγείτε η μουντίλα στη νεκ θέση και για αυτό φιάχνουν τον μπρίτζ τόσο μπράιτ (για ισορροπία)

 

ελπίζω να βοήθησα...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η μονη εταιρια που μας δινει ακριβως την εξοδο των μαγνητων σε milivolt ειναι η dimarzio... δινει για παραδειγμα στον πιο δυνατο μαγνητη που φτιαχτηκε ποτε , τον x2n εξοδο σε milivolt 510 mv και αντισταση 15κ ενω στον σαφως πιο αδυναμο tone zone δινει εξοδο 375 mv και αντισταση στο 17 κ ,  αρα η συγκριση των αντιστασεων δεν αντικατοπτριζει το ποιος ειναι πιο δυνατος μαγνητης διοτι απο την αλλη στον super distortion που βρισκεται ενδιαμεσα στους 2 ,  δινει 425 mv και 13.68 αντισταση... το ιδιο κανει και η seymour duncan οπου δινει αντισταση του hot rails μεγαλυτερη απο αυτη του invader ( μαζι με τον x2n , οι 2 πιο καφρομαγνητες ) . O hot rails παραυτα ουτε κατα διανοια δεν φτανει το output του invader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η μονη εταιρια που μας δινει ακριβως την εξοδο των μαγνητων σε milivolt ειναι η dimarzio... δινει για παραδειγμα στον πιο δυνατο μαγνητη που φτιαχτηκε ποτε , τον x2n εξοδο σε milivolt 510 mv και αντισταση 15κ ενω στον σαφως πιο αδυναμο tone zone δινει εξοδο 375 mv και αντισταση στο 17 κ ,  αρα η συγκριση των αντιστασεων δεν αντικατοπτριζει το ποιος ειναι πιο δυνατος μαγνητης διοτι απο την αλλη στον super distortion που βρισκεται ενδιαμεσα στους 2 ,  δινει 425 mv και 13.68 αντισταση... το ιδιο κανει και η seymour duncan οπου δινει αντισταση του hot rails μεγαλυτερη απο αυτη του invader ( μαζι με τον x2n , οι 2 πιο καφρομαγνητες ) . O hot rails παραυτα ουτε κατα διανοια δεν φτανει το output του invader.

 

Τα mV δεν είναι σταθερά και είναι απλό ψείρισμα να κάθεται κανείς να σκέφτεται μια τέτοια πληροφορία. Άσε που τελικά στο ήχο συμμετέχει το υλικό του σύρματος και ένταση της μπάρας (όταν λέω ήχο εννοώ χροία - πλήθος και διαφορές σε εντάσεις αρμονικών- που έχει να κάνει με συχνότητες) και όχι η ένταση της εξόδου (που απλά μεγαλώνει το πλάτος των διαμορφωμένων (από τα χαρακτηριστικά που είπα πιο πάνω) αρμονικών...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου