Προς το περιεχόμενο

Moeller Technique?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι άλλο ένα από τον ίδιο, αυτή τη φορά για τον one-handed ρούλο (βλ. Buddy Rich, JoJo Mayer και άλλους εξαίρετους κυρίους).

Επίσης πολύ καλό (και επίσης 30-και MB...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το εχω αυτο το βιντεακι το κατεβασα απο τη σελιδα του Chapin (κορυφαιος ντραμερ!!!) αλλα δεν εξηγει τιν τεχνικη απλα δειχνει ενα τροπο οταν παιζεις να μην εισαι σφικτος και να μην χρισιμοποιεις μονο τους καρπους σου.

 

Γαμωτο θα σκασω αν δεν μαθω τι ειναι αυτη η τεχνικη!!!!!! :evil:  :x

Αν πάρεις το DVD του JOJO MAYER "Secret Weapons for the Modern Drummer" θα την δείς ακριβώς... και άλλα πολλά όπως gladstone/freestroke...

Αμάν αυτός ο από πάνω, δεν μπορώ να παίξω drums…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα μου την έδειξε προχθές ο καθηγητής μου και μου φάνηκε βουνό  :-\ :-\ :-[ :-[

 

Ελπίζω κάποτε να καταφέρω να τη μαστεράρω γιατί όταν τον είδα να παίζει με αυτήν την τεχνική έμεινα έτσι  :o

 

Υ.Γ. Βασικά παίζω 3 μήνες, μήπως είναι νωρίς για τέτοια τεχνική  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα μου την έδειξε προχθές ο καθηγητής μου και μου φάνηκε βουνό  :-\ :-\ :-[ :-[

 

Ελπίζω κάποτε να καταφέρω να τη μαστεράρω γιατί όταν τον είδα να παίζει με αυτήν την τεχνική έμεινα έτσι  :o

 

Υ.Γ. Βασικά παίζω 3 μήνες, μήπως είναι νωρίς για τέτοια τεχνική  :P

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να την μάθεις και όπως είπα και πιο πάνω… θα ήταν πάρα πολύ καλό να βρεις το DVD  του Jojo Mayer “secret weapons for the modern drummer” http://www.hudsonmusic.com/products/mayer_secret-weapons.html θα σε βοηθήσει απίστευτα με την τεχνική σου.

Αμάν αυτός ο από πάνω, δεν μπορώ να παίξω drums…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σ ευχαριστώ!

 

είδα τα βίντεο απο το σάητ της vic firth και αυτό που κατάλαβα για τη Moeller τεχνική είναι ότι σου δίνει έναν ξεκούραστο τρόπο για πολύ δυνατά χτυπήματα.

Δλδ μου φάνηκε σα μια κίνηση που σου δίνει ένταση χωρίς να σου καταπονεί τα χέρια...

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι. Αφορά κυρίως τονισμούς σε γρήγορη ταχύτητα, χωρίς να ζορίζεις καρπούς ή δάκτυλα, αφού ουσιαστικά έχεις τρία χτυπήματα με μία κίνηση.

 

Εδώ είναι το βίντεο που είχα στο link. Υπάρχουν και πολλά άλλα βέβαια, αλλά αυτό εξηγεί την τεχνική πολύ καλά.

 

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

 

Edit: Δεν ξέρω γιατί βγήκε διπλό το βίντεο, και δεν μπορώ να το αλλάξω. Πάντως δουλεύει...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου