Προς το περιεχόμενο

Πεταλί για brutal φωνητικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα τωρα μου γεννηθηκε ενα ερωτημα...Γιατι  να τραγουδας ετσι οταν κανενας δεν καταλαμβαινει τι λες?οεο....

Γιατι δεν βγαζουν απλα αναρθες κραυγες?ιδιο δεν ειναι?

 

Υπάρχουν brutal και brutal. Μην τα βάζουμε όλα σ'ένα καζάνι, δεν κάνουν όλοι σαν γουρούνια που τα σφάζουν.

 

π.χ.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=HmByeB7y5aw

 

 

 

 

 

Καταλαβαίνεις άνετα πιστεύω τα παραπάνω. Και ένα best of της... "άλλης" πλευράς!  ;D

 

 

Top 10 Pig Squeal Bands

 

 

 

Κατά τ'άλλα, συμφωνώ με τον Ray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα...σ αυτο το θεμα...ακουσα Mastodon με Brutal και mastodon με τα καθαρα και η διαφορα ητανε τεραστια...Μπορουσα να καταλαβω τη λεει ο στιχος και γουσταρα τη μπαντα!...Δεν με ενοχλει η βραχναδα στη φωνη...Με ενοχλει να μην μπορω να καταλαβω τη λεει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντος θεματος:Σε death συναυλια πριν 10 χρονια(ημουν απ τους παραβρισκομενους,επαιζε φιλαρακι σε thrash σχημα,και ακουσαμε και τα αλλα γκρουπ)

Ο τραγουδιστης τραγουδουσε με πεταλι..

 

To πεταλι στο ON:

AΓΚΡΚΡΚΡΚΑΑ ΓΚΡΡΡΚΡΚΡΚΡΓΟΥΑΓΑΒΓΑΒ ΑΓΚΡΓΟΥΒΓΟΥΒΓΚΡΡ

(τελειωνει το κομματι)

 

Το πεταλι ξεχασμενο στο ON:

ΑΓΚΡ ΚΑΙ ΓΚΡ ΤΩΡΑ ΓΚΡ ΘΑ ΓΓΡΟΥ ΠΕΡΑΣ... ΓΚΡΡΡ...

 

Το πεταλι στο OFF μετα απο αγχωμενο αποτομο πατημα:

 

και τωρα θα περασουμε σ ενα κομματι απ τον τελευταιο μας δισκο...

 

Με φωνη...Ταμπακη

 

...

 

 

0012.gif0012.gif0012.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα x-minor τα συγκεκριμενα συγκροτηματα ου παραθεσες εχουν προκαλεσει ριγη συγκηνεσεων ουκ ολιγες φορες...βασικα πιστευω οτι δεν γινεται death η αντε και thrash χωρις brutal φωνητικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

Το θεματάκι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και ωφείλω να ομολογήσω ότι και εμένα με απασχόλησε ουκ ολίγες φορές αυτό το θέμα. ΠΟΤΕ όμως δεν σκέφτηκα την ιδέα του πεταλιού (αφού είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοια τεχνολογία - όχι τώρα που ανακάλυψα τα vocal pedals θα τα χρησιμοποιούσα!) και ωφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου ακούγεται και πολύ καλή ιδέα... Δεν ξέρω, ρε παιδάκι μου, αλλά μου ακούγονται πολύ fake και σίγουρα χάνεται το thrill των 100% φυσικών φωνητικών και για εσένα και για το κοινό σου, το οποίο και πιστεύω ότι θα ξενερώσει άγρια αν ανακαλύψει ότι η γκαρίλες σου προέρχονταν όλη την ώρα από ένα "μπλιμπλίκι". Αν επιμένεις πάντως, το Boss VE-20 (που είναι και το μόνο που γνωρίζω σε αυτόν τον τύπο πεταλιών) θα ήταν μια πολύ αξιόλογη λύση, αν και δε νομίζω ότι θα σε καλύψει πλήρως γι' αυτό που θες... Πάντως ρίξτου μια δοκιμούλα. δεν έχεις να χάσεις τίποτσ... Αν δεν κάνω λάθος το έχει ο Κοσμάς στο Μαρούσι (βέβαια μην νομίζεις ότι είμαι και σίγουρος γι' αυτό :P).

 

Παρόλα αυτά εγώ δεν θα σου πρότεινα πεταλάκι καθώς πιστεύω ότι ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί με λίγη (λέμε τώρα) προσπάθεια, να βγάλει παραμορφωμένα φωνητικά. Τα brutal τώρα, είναι μια άλλη ιστορία... Προσωπικά θα σου πρότεινα για αρχή να ξεφύγεις από Cavalera και Sepultura γιατί:

1) στα αυτιά μου ακούγονται ΑΘΛΙΟΙ και

2) γιατί η φωνή του Max είναι πολύ ξερή για "αρχάριους" (ελπίζω να μην σε πρόσβαλα με αυτό...).

Προτίμησε να ασχοληθείς με κάτι πιο Light και με πιο πολλή μουσικότητα (π.χ. Rob Flynn από Machine Head, Corey Taylor άπό Slipknot και Stone Sour κ.α.) που δεν γκαρίζουν και άπειρα, αλλά ακούγονται πολύ καλά. Έτσι και δεν θα πιέσεις υπερβολικά τη φωνή σου και θα ακούγεσαι όπως θες. Για να το πετύχεις, όμως. αυτό πρέπει να εξασκήσεις το ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ σου ώστε να βγάλει αυτούς τους ήχους (στο YouTube υπάρχει ένα τυπάκι το οποίο παραδίδει μαθήματα πως να το καταφέρεις!). Επίσης, κάθε φορά που επειχηρείς brutal έχε το στόμα σου μισάνοιχτο σε σχήμα Ο ώστε να σου βγει ο ήχος, Από εκεί και πέρα, εξάσκηση, εξάσκηση και πάλι εξάσκηση!!

Αν δεν τα καταφέρεις, παράτα το το άθλημα και άστα brutal για άλλους! Στο κάτω-κάτω υπάρχουν και συγκροτήματα που παίζουν πολύ καλή Metal και δεν κάνουν brutal!!  ;D

βασικα πιστευω οτι δεν γινεται death η αντε και thrash χωρις brutal φωνητικα...
Thrash με καθαρά γίνεται παρεπιπτώντως! Για παράδειγμα, οι Nevermore (που παίζουν βέβαια progressive thrash) και οι Artillery (μπαντάρα για το είδος τους!) έχουν πεντακάθαρα φωνητικά και όμως σπέρνουν σε επιθετικότητα ;D

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα τα brutal φωνητικα πιστευω πως ειναι απο τις τελευταιες στασεις της διαδρομης προς την αναζητηση του σκληροτερου ηχου..

 

Αν παρω παραδειγμα απο εμενα κ απο μικρη ηλικια οι στασεις απο αρχη μεχρι τωρα πηγαιναν καπως ετσι:

 

1)ξυλινα σπαθια-τρυπες

2)de-facto, κ κατι τετοια

3)nirvana-offspring

4)Maiden

5)Metallica

6)Slipknot, system of a down κ παρεμφερη

7)Ηaggard, Therion, diablo swing orchestra, Carach angren, Cradle of filth

8)dark lunacy, divine heresy, ΟPeth, Rotting christ

9)Death, septic flesh, dying fetus κ διαφορα γενικα

 

Κ ποιος ξερει αργοτερα...

 

Παρατηρω τον εαυτο μου ανα τα χρονια πως ανα καιρους εχω την αναγκη να ακουσω κατι σκληροτερο απο τα προηγουμενα που ακουγα κ να μην μπορω να γυρισω στα παλια ευκολα.. Με χαλανε λογο χαλαρωτερου ηχου νομιζω...

Η κιθαρα εχει τα ορια στο distortion, oποτε οταν θελω κατι σκληροτερο καταφευγω σε μεταλ με Brutal φωνητικα.. χαλαρα στην αρχη κ οσο παει βρομιζουν κ βρομιζουν..

 

Αλλα ολη αυτην την "εξελιξη" δεν μπορω να την καταλαβω γιατι συμβαινει...

 

Εχει συμβει ποτε κ σε καποιον απο εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου