Προς το περιεχόμενο

Finalle VS Sibelius ως software


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!!

Για μια ακόμα φορά θέλω την άποψή σας για κάτι...

Δεν θέλω να μου πείτε ποιο είναι καλύτερο και ποιο όχι. Ξέρω ότι και τα 2 είναι σχεδόν άριστα για αυτό που κάνουν.

Με  ενδιαφέρει κάτι άλλο... Έχω μια εργασία κατά την οποία πρέπει να συγκρίνω αυτά τα 2 προγράμματα. Προς θεού ΔΕΝ θέλω να μου τα συγκρίνετε εσείς (δεν θα μου κάνετε εσείς την εργασία μου, θέλω να μάθω και κάτι μέσα από αυτήν ;)). Θα ήθελα όμως πολύ να μου πείτε μερικά sites που θα μπορούσα να βρω διάφορες συγκρίσεις (σε οποιοδήποτε τομέα, ακόμα και στο πως βάζουμε τις νότες), ώστε να ξεκινήσω να την γράφω... και μετά θα μπει το νερό στο αυλάκι .....

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Φιλικά, Φώτης

 

ΠΣ:δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά "δουλεύω" το finalle (απλά ξέρω να βάζω νότες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μερικές ιδέες:

 

1. Πήγαινε στις εταιρίες (Αμερική και Αγγλία αντίστοιχα) και πες τους ότι θες το άλλο πρόγραμμα. Βάλε τους να σου πουλήσουν αυτοί το πρόγραμμά τους.

2. Πιθανών να υπάρχουν συγκριτικά charts στις ιστοσελίδες του κάθε προγράμματος.

3. Πήγαινε σε ξένα φόρουμ και ρώτα το ίδιο πρόγραμμα, αλλά όχι για την εργασία: Και καλά για να διαλέξεις. Θα τσιμπήσει κόσμος.

4. Τέλος, απλά κατέβασε το Sibelius trial version και άρχισε να το δοκιμάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως στο Youtube;

Με ένα κλικ έβγαλε αυτό που είναι της εταιρείας αλλά βλέπω ότι υπάρχουν tutorials απο χρήστες.

Αν ψάξεις κάτι θα βρεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ήμουν ο καθηγητής σου, θα ήθελα να κατέβαζες και τις δύο τις trial version και τα αντίστοιχα manuals και να έκανες μόνος σου τη σύγκριση.

 

http://www.sibelius.com/download/index.html

http://www.finalemusic.com/store/demos.aspx

  :)

 

Άρα, "για να μπει το νερό στο αυλάκι" ίσως καλύτερα να ξεκινήσεις με tutorials των δύο προγραμμάτων, όπως ανέφερε ο φίλος προηγουμένως, ακριβώς σαν να ήθελες να τα μάθεις.

 

Μετά πες μας και μας, γιατί το είχα απορία και εγώ!!  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου