Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και κριτικές για τον Fender Blues Junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον έχω παίξει και για clean έως bluesy χαλαρό overdrive είναι μια χαρά.

Έχει όμως κάποια θεματάκια όπως: η ποιότητα των πλαστικών pots που αν τα ζορίσεις ή χτυπήσεις μπορεί να σπάσουν εσωτερικά και θα θέλουν αλλαγή. Το reverb tank είναι λίγο ασταθές σε κάποιες παρτίδες κι αξίζει μια αναβάθμιση(από 40ευρώ ξεκινούν τα rev. tanks).

Επίσης, μου είχε καεί μια τελική και είχε πάρει μαζί της μερικές αντιστάσεις λόγω του βραχυκυκλώματος. Άρα πρέπει να ελέγχεις συχνά τις λυχνίες(ιδίως τις τελικές) καθώς είναι πολύ hot biased ενισχυτής. Για συχνή χρήση σε live ή καταστάσεις μεγάλης έντασης θέλει συχνό τσεκ και retube.

Υπάρχουν μόντες για χαλαρότερο biasing και πολλές άλλες. Γενικά πιστεύω ότι είναι ένας hot rod ενισχυτής κατάλληλος για να τον "πειράξεις" λίγο και να τον βελτιώσεις. Μπορεί άνετα να βγάλει και πολύ περισσότερο gain & distortion ή να γίνει πιο καθαρός κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις προσωπικη εμπειρια φοβερο ενισχυτακι απ' οτι εχω ακουσει στα βιντεο.

 

offtopic: ενας ενισχυτης πχ. 5watt που εχει μονο ενα διακοπτη για να τον ανοιξεις (μονο power) δεν χρειαζεται ζεσταμα ή καποια αλλη διαδικασια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτός ο Blues Junior ονομάζεται ΙΙΙ? Δηλαδή είναι νέα έκδοση του παλαιότερου? Ο παλαιότερος είναι πολυσυζητημένος σε παλαιότερα θρεντς, αλλά αν όντως είναι σχετικά καινούργιος θα με ενδιέφερε να μάθω πότε λανσαρίστηκε, ποιες διαφορές έχει ακριβώς και αν τους έχει βάλει κάποιος δίπλα-δίπλα για να δει τις βελτιώσεις...

 

offtopic: ενας ενισχυτης πχ. 5watt που εχει μονο ενα διακοπτη για να τον ανοιξεις (μονο power) δεν χρειαζεται ζεσταμα ή καποια αλλη διαδικασια?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168463.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα τον made in usa (αυτον με την πρασινη πλακέτα που ειχε κατι σχεδιαστικά μικροπροβλήματα) για περίπου ενα χρόνο, και τον χρησιμοποιουσα με πετάλια.

 

προσωπικά δεν τον θεωρώ τιποτα σπουδαιο, ειδικά για τα λεφτά του.

πολύ λιτός ενισχυτής, με ηχο που δεν παραπέμπει σε κλασσικο ηχο φεντερ, το οβερντραιβ του δε μου αρεσε καθολου.

 

απο την άλλη ολα αυτα μπορει καλλιστα να ειναι το γουστο μου, δηλαδη σε κάποιον άλλο μπορει να αρέσει ο ενισχυτης. Ίσως ειναι φτιαγμένος καθαρά για μπλουζ κι εγω δε παιζω μπλουζ.

 

ο USA παντως δε μου γεμιζε το ματι και σαν ποιοτητα κατασκευης για να πω την αληθεια. Ο τωρινός δε ξερω τι λέει πάνω σ'αυτο.

 

γενικά αν δεν το εβλεπα δε θα το πιστευα ποσα χρηματα κοστιζει κανουριος. Σε μια άλλη κατηγορία τιμης θα στεκόταν καλυτερα, για μένα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα τον made in usa (αυτον με την πρασινη πλακέτα που ειχε κατι σχεδιαστικά μικροπροβλήματα) για περίπου ενα χρόνο, και τον χρησιμοποιουσα με πετάλια.

 

προσωπικά δεν τον θεωρώ τιποτα σπουδαιο, ειδικά για τα λεφτά του.

πολύ λιτός ενισχυτής, με ηχο που δεν παραπέμπει σε κλασσικο ηχο φεντερ, το οβερντραιβ του δε μου αρεσε καθολου.

 

απο την άλλη ολα αυτα μπορει καλλιστα να ειναι το γουστο μου, δηλαδη σε κάποιον άλλο μπορει να αρέσει ο ενισχυτης. Ίσως ειναι φτιαγμένος καθαρά για μπλουζ κι εγω δε παιζω μπλουζ.

 

ο USA παντως δε μου γεμιζε το ματι και σαν ποιοτητα κατασκευης για να πω την αληθεια. Ο τωρινός δε ξερω τι λέει πάνω σ'αυτο.

 

γενικά αν δεν το εβλεπα δε θα το πιστευα ποσα χρηματα κοστιζει κανουριος. Σε μια άλλη κατηγορία τιμης θα στεκόταν καλυτερα, για μένα.

 

+10000000000...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι μια χαρά αν θέλεις fender σε compact size. Ρίξε μια ματιά στο site του Billm που αναφέρει τα πάντα για τον Blues Jr. και αναφέρεται αναλυτικά στον ΙΙΙ:

 

http://billmaudio.com/wp/?page_id=709

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα τον made in usa (αυτον με την πρασινη πλακέτα που ειχε κατι σχεδιαστικά μικροπροβλήματα) για περίπου ενα χρόνο, και τον χρησιμοποιουσα με πετάλια.

 

προσωπικά δεν τον θεωρώ τιποτα σπουδαιο, ειδικά για τα λεφτά του.

πολύ λιτός ενισχυτής, με ηχο που δεν παραπέμπει σε κλασσικο ηχο φεντερ, το οβερντραιβ του δε μου αρεσε καθολου.

 

απο την άλλη ολα αυτα μπορει καλλιστα να ειναι το γουστο μου, δηλαδη σε κάποιον άλλο μπορει να αρέσει ο ενισχυτης. Ίσως ειναι φτιαγμένος καθαρά για μπλουζ κι εγω δε παιζω μπλουζ.

 

ο USA παντως δε μου γεμιζε το ματι και σαν ποιοτητα κατασκευης για να πω την αληθεια. Ο τωρινός δε ξερω τι λέει πάνω σ'αυτο.

 

γενικά αν δεν το εβλεπα δε θα το πιστευα ποσα χρηματα κοστιζει κανουριος. Σε μια άλλη κατηγορία τιμης θα στεκόταν καλυτερα, για μένα.

 

Ααααα βρε Ηρακλή, τώρα εξηγείται το γιατί δε σου άρεσε ο Τζουνιορ. Ο παλιός με την πράσινη πλακέτα δεν έχει καμια σχέση με τους πιο καινούριους. Φίλος μου τον έχει, τον USA made και μάλιστα κ με step down για 115volts. Ο ενισχυτής του δίπλα δίπλα  με τον δικό μου, είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΟΥΝΤΟΣ πολύ αδιάφορος στη χροιά του και όπως είπες, καμια σχέση δεν έχει με fender. Παρόλα αυτά, ο Cream board δηλαδή όλοι ~μετα απο το 2002-3 ? δεν είμαι σίγουρος~ δεν έχουν καμία σχέση με του Green boards.

Τώρα όσον αφορά στον καινούριο τον version III, είναι σχετικά πρόσφατος, έχει πολύ μικρές διαφορές και αισθητικά και ηχητικά. Λίγο πιο σφιχτό drive και λίγο περισσότερα πρίμα. Νομίζω πως και στον καινούριο, είναι απαραίτητη η αλλαγή μεγαφώνου με ένα Tonker, επειδή ξυρίζει λίγο παραπανω.

Το site του Bill έχει άπειρες πληροφορίες και φθηνά μοντς. Αυτό ας πούμε, βελτίωσε απίστευτα τον ήχο με μηδέν κόστος.  http://billmaudio.com/wp/?page_id=58

  Γενικά φίλε O.P., τον τζουνιορ μου, τον έχω λίγο πανω απο 3 χρόνια και μόνο ευχαριστημένος είμαι. Πιστεύω πως όσοι δεν βρήκαν κάτι να λατρέψουν στον τζουνιορ, ή δε βρήκαν λόγο να συνεχίσουν να τον έχουν, απλά κάτι δεν έκαναν καλά ή δεν τον έψαξαν αρκετά. Ενδεικτικά να σου πώ πως πρίν απο τον Τζούνιορ, είχα (marshall, traynor, fender twin, kustom) και μετά απο αυτά κατέληξα στον μικρούλη..

Αυτά απο εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει αρκετές φορές με τον Blues Junior παλιότερα, επομένως δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο, πάντως η δικιά μου άποψη - πολύ απαιτητική για καθαρά - είναι πως αποτελεί έναν θαυμάσιο ενισχυτή. Πέρα από τα καθαρά του δεν θα με ενδιέφερε να κοιτάξω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει αρκετές φορές με τον Blues Junior παλιότερα, επομένως δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο, πάντως η δικιά μου άποψη - πολύ απαιτητική για καθαρά - είναι πως αποτελεί έναν θαυμάσιο ενισχυτή. Πέρα από τα καθαρά του δεν θα με ενδιέφερε να κοιτάξω.

 

πάντως για μενα τουλάχιστον (και η εκδοση που ειχα γιατι απο ο,τι βλεπω εχει διαφορά) και τα καθαρά του δεν εχουν καμια σχεση με τα μεγαλειωδη καθαρά του φτηνοτερου Kustom defender ας πουμε.

 

και δεν μιλαω μονο για τη χροια, αφου εχουν διαφορετικό προσανατολισμό αυτοι οι 2 ενισχυτές, αλλά πραγματικά ο Καστομ ειναι επιβλητικός, και ο φεντερ δεν ειναι.

 

λογικά τα βαττ ισως παιζουν καποιο ρόλο σ'αυτη την διαφορά που αναφερω, οπως και η μεγαλη καμπίνα του καστομ, αλλά και πάλι για μενα ειναι 2 πολύ βασικοί ενισχυτές, με τα απολυτως απαραιτητα, και οι 2 παιζουν μια χαρά και στο δωμάτιο (τον καστομ τον εχει ενας φιλος και παιζει και στο δωματιο του μια χαρα) κουβαλιουνται πανευκολα (ο καστομ μπορει να ειναι λιγο ογκωδης αλλα ειναι και παναλαφρος) και προσφέρουν ένα ωραίο καθαρό κανάλι, και άντε και λίγο γκάζι για οποιον το θελει.

 

μόνο που ο καστομ εχει πιο επιβλητικά καθαρά, λειτουργία καθαρου μπουστ, bright switch, και απιστευτο reverb.

 

και πάλι όλα τα παραπάνω ανηκουν στην υποκειμενική σφαίρα, και πάντα αναφερομαι στην εκδοση FBJ που ειχα εγώ.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου