Προς το περιεχόμενο

DIY Service κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μάγκες του Noiz...

Θέλω την βοήθεια σας σχετικά με Service κιθάρας-μπάσου "σπιτικό".

 

Εξηγούμαι:

Είμαι κάτοχος τόσο κιθαρών, όσο και μπάσων, και επειδή 2 από αυτά τα όργανα θέλουν ένα μικρό setting σκεφτόμουν να καταφύγω σε κάποιον τεχνικό.

Δεν θέλω να μου προτείνετε κάποιον μάστορα διότι έχω ψάξει μόνος μου και έχω γενικά γνώμη.

Σκέφτομαι με σκοπό την τσέπη μου αλλά και την όρεξη μου για εκπαίδευση πάνω σε τεχνικές γνώσεις όσον αφορά τα μουσικά όργανα, να κάνω το setting μόνος μου.

Απ' όσο ξέρω δεν χρειάζονται τρελά πράγματα, δηλαδή όχι λιμάρισμα τάστων και άλλα τέτοια που μπορεί κάποιος αν δεν ξέρει να κάνει ζημιά...

Θα παραθέσω ένα σύντομο ιστορικό των οργάνων και της "ασθένειας" που έχουν.

 

Κιθάρα:

Είναι μια ESP Grass Roots αγορασμένη από ένα φιλαράκι σε μέτρια προς καλή κατάσταση.Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα.Την έχω 5-6 μήνες και παίζω μια χαρά.

Όμως είναι πάρα πολύ σκληρή στο παίξιμο και μετά το 12ο τάστο ψιλοχάνει σε intonation.

Η κατάσταση χειροτέρεψε πριν 1,5 μήνα περίπου που, δοκιμαστικά έβαλα 12αρες χορδές στην κιθάρα.Έχει γίνει απίστευτα σκληρή και κουράζομαι όταν παίζω, ειδικά μετά το 12ο τάστο.Επίσης σε ψηλά τάστα ψιλοbuzzάρει και τρίζει...

Να σημειώσω ότι η κιθάρα έχει floyd tremolo (δυστυχώς ε...)...

Αυτό που θέλω είναι να φτιάξω το intonation ώστε να μην χάνει στις ψηλές, να την μαλακώσω αρκετά και να χαμηλώσω λίγο και το action γιατί οι χορδές είναι και πολύ ψηλά.

Το κούρδισμα που θέλω να την έχω μόνιμα είναι Drop C.Για αυτό το κούρδισμα την χρησιμοποιώ σε μπάντα και ηχογραφήσεις...

Τι χορδές να βάλω?11αρες πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή.

Επίσης έχω και μαγνήτες για να αλλάξω.

Έχετε κανένα σχετικό tutorial για να δω τι και πώς??

Δώστε και κανένα καλό hint για το πώς αλλάζω χορδές στις κιθάρες με floyd γιατί κάθε φορά μου βγαίνει το λάδι και σπάνε και τα νεύρα μου...

Ρίξτε μου το φώς σας... :)

 

Μπάσο:

Είναι ένα Ibanez SRX305 VBL που έχω εδώ και 4-5 χρόνια.Το όργανο δεν το έχω πάει ποτέ για setting, αλλά όποιος έχει παίξει μου έχει πει ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα.Το action είναι ρυθμισμένο χαμηλά από εμένα τον ίδιο.

Οι χορδές που πέρασα την τελευταία φορά ήταν D'Addario Nickel Wound 40άρες...

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η ανοιχτή G(Σολ) τρίζει.Μόνο η ανοικτή όμως!!!

Δεν τρίζει κανένα τάστο σε καμία χορδή, ειδικά για το τόσο χαμηλό action που έχω...(λίγο τρίξιμο είναι και θεμιτό για το παίξιμο μου οπότε δεν με ενοχλεί)

Έχετε καμία πρόταση και για το μπασάκι μου??

Κανένα e-book ή κάποιο tutorial video??

Βοηθήστε τον φτωχό μουσικό... :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε άσχημο info, άλλα ο μαν SF αναφερόταν κυρίως σε κιθάρες χωρίς floyd.

Προφανώς αυτά σχετικά με το relief, το intonation και τον καβαλάρη ισχύουν για όλους...

Στην κιθάρα μου όμως δεν έχω καβαλάρη, γιατί έχω lock...

Ή καβαλάρης θεωρείται και το σιδερένιο lock???

 

Επίσης, σε κιθάρα με floyd, είναι πολύ πιο περίπλοκο να ρυθμίσεις το saddler για το intonation...

Πώς μπορείς να το κάνεις αποτελεσματικά? ???

 

Σχετικά με τις χορδές δεν πήρα απάντηση... :(

Για Drop C να βάλω 11άρες?Πιο πάνω ή πιο κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για drop c να μην το κανεις γιατι ετσι καταστρεφεις την κιθαρα το πολυ μεχρι drop D να την εχεις! Αν θες χαμηλα κουρδισματα αγορασε μια βαρυτονικη κιθαρα!

 

Αν θες οπωσδηποτε drop c τοτε χρειαζεσαι τουλαχιστον 11 αρες χορδες και Οπωσδηποτε πρεπει να βαλεις τουλαχιστον αλλα 2 ελατηρια πισω στο floyd αν εχει μονο 3.

 

Κανε ενα search στο youtube για floyd rose intonation και εκει θα δεις στην πραξη πως θα ρυθμισεις το intonation!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για drop c να μην το κανεις γιατι ετσι καταστρεφεις την κιθαρα το πολυ μεχρι drop D να την εχεις! Αν θες χαμηλα κουρδισματα αγορασε μια βαρυτονικη κιθαρα!

 

Αν θες οπωσδηποτε drop c τοτε χρειαζεσαι τουλαχιστον 11 αρες χορδες

χμ...δε νομίζω ότι ισχύει κάτι από τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...δε νομίζω ότι ισχύει κάτι από τα παραπάνω...

 

 

αν εχεις για πανω απο χρονο κουρδισμα drop C σε κιθαρα με λεπτο μπρατσο (οπως σχεδον ολες οι ibanez,ESP,Kramer,Jackson)

Και θες να βαλεις μετα 9αρες χορδες και να την επαναφερεις σε κανονικο κουρδισμα τοτε ελα να μου πεις αν μπορεσεις να ισιωσεις το μπρατσο χωρις να σφιξεις σχεδον τερμα το truss rod.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η να χαλαρωσεις αναλογα με το ποσο <<springy>> ειναι το μπρατσο!

 

Επειτα δεν χρειαζεται να μιλισω για τα saddles των floyd rose,οι 11αρες χορδες ιδιως οι μπασες ισα που χωρανε μεσα στα saddle!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν εχεις για πανω απο χρονο κουρδισμα drop C σε κιθαρα με λεπτο μπρατσο (οπως σχεδον ολες οι ibanez,ESP,Kramer,Jackson)

Και θες να βαλεις μετα 9αρες χορδες και να την επαναφερεις σε κανονικο κουρδισμα τοτε ελα να μου πεις αν μπορεσεις να ισιωσεις το μπρατσο χωρις να σφιξεις σχεδον τερμα το truss rod.

ναι ... σε αυτό έχεις δίκιο....αλλά σόρυ δε παίζω με τόσο λεπτά μπράτσα εδώ και χρόνια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ... σε αυτό έχεις δίκιο....αλλά σόρυ δε παίζω με τόσο λεπτά μπράτσα εδώ και χρόνια... :)

 

Αν εχεις μεγαλα χερια εισαι τυχερος ;-) Αν ομως εχεις μικρα δαχτυλα και θελεις να σολαρεις (shredders) πικρα η φαση με τα χοντρα προφιλ

 

Ειναι λεπτη η ισορροπια της ανεσης με το παχος του μπρατσου! Μπορει πχ να εχω σταθεροτατο χοντρο μπρατσο με μπολικο sustain (mass=sustain) να μην καταλαβαινει απο κουρδισματα αλλα.... bye bye shredding for my little fingers :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου