Προς το περιεχόμενο

Αγορα καμπινας για ακουστικη κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγορασα εναν ακουστικο ενισχυτη aer 20w ο οποιος με βγαζει ασπροπροσωπο οταν κανω λαιβ διοτι παιρνει και το μικροφωνο επανω και ακουγεται πολυ ικανοποιητικα.Αλλα το προβλημα ειναι οτι οταν κανουμε λαιβ ο ηχος δεν ακουγεται στους πισω.Ετσι θελω να μου προτεινεται την αγορα μιας καμπινας η ενος ηχειου για ακουστικη κιθαρα για να την τοποθετω σε μια γωνια για να ακουνε και αυτοι που βρισκονται στα πιο πισω τραπεζια.Το οριο μου ειναι μεχρι 200 ευρω το πολυ!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αγορασα εναν ακουστικο ενισχυτη aer 20w

 

Μάλλον 40w,γιατί δεν βγαίνει μικρότερος

 

 

Αλλα το προβλημα ειναι οτι οταν κανουμε λαιβ ο ηχος δεν ακουγεται στους πισω.Ετσι θελω να μου προτεινεται την αγορα μιας καμπινας η ενος ηχειου για ακουστικη κιθαρα για να την τοποθετω σε μια γωνια για να ακουνε και αυτοι που βρισκονται στα πιο πισω τραπεζια.Το οριο μου ειναι μεχρι 200 ευρω το πολυ!

 

Δοκίμασε:

Α/ άν έχεις κάτω τον ενισχυτή,να τον ανεβάσεις ψηλότερα,είτε σε σταντ μικροφώνου (έχει υποδοχή απο κάτω ο ενισχυτής) είτε σε κάποια ψηλή καρέκλα ή σκαμπώ,στραμμένο προς τον κόσμο και να μην "βλέπει" το μικρόφωνο σου. Το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι θ'ακούει ο κόσμος καλύτερα,αλλά όχι εσύ.

 

Β/ άν το μαγαζί έχει έστω κι ένα στοιχειώδες ηχητικό σύστημα,να συνδέσεις τον ενισχυτή μέσω του  di out ή line out του,στο σύστημα αυτό.Στην περίπτωση αυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή ως δικό σου monitor.

 

Τέλος μπορείς να συνδέσεις αυτοενισχυόμενο ηχείο,μέσω του line out του ενισχυτή.

Ηχείο,ανάλογα αν θα πάρεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο,άν θέλεις πολλά ή λιγα watt, μεγάφωνο 8-10-12-15'',ποιότητα στον ήχο, έχεις περιορισμένες επιλογές σε αυτά τα χρήματα,αλλά έχεις κάποιες.

 

Χρειάζεται ψάξιμο απο 'σένα,κοίτα στα μεταχειρισμένα,στις αγγελλίες,αλλα δες και κάποια links,έτσι ενδεικτικά:

 

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11536&LANG=GR

(αυτά επειδή τυχαίνει να τα έχω,είναι πολύ καλά για το μέγεθός και τα λεφτά τους)

 

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa202a.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι ομως ειναι ο aer alpha στα 20 ή 25 watt δεν θυμαμαι ακριβως.

Τον ενισχυτη τον εχω πανω στο τραπεζι διπλα μου κι ομως πιο πισω δεν ακουγεται ικανοποιητικα για αυτο εχω καταληξει σε αυτη την λύση.

Λοιπον για αυοενισχυομενο ηχειο μου προτειναν και σε ενα δυο μαγαζια που πηγα αλλα ηταν τσουχτερες οι τιμες.Καμπινα θα μπορουσα να συνδεσω στο line out?

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι ομως ειναι ο aer alpha στα 20 ή 25 watt δεν θυμαμαι ακριβως.

Φίλε μου ο alpha, δεν έχει βγεί ποτέ σε 20W, δες εδω τα specs:

 

http://www.aer-amps.info/images/stories/pdf_data/Flyer/Alpha.pdf

 

η μόνη παραλλαγή είναι ο alpha plus στα 50W.

 

 

Καμπινα θα μπορουσα να συνδεσω στο line out?

Ναι, ή αυτοενισχυόμενη καμπίνα, ή τελικός + καμπίνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου