Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον clean Gibson ήχο


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά δεν είναι το σήμα κατατεθέν της Gibson. Με την ίδια λογική και η Fender βγάζει κιθάρες με humbuckers αλλά δεν είναι γνωστή για αυτές.

 

φυσικα και ΕΙΝΑΙ,απλα οι Gibson εχει βγαλει δυο ΚΛΑΣΣΙΚΑ ειδη μαγνητων: τους ΘΕΪΚΟΥΣ Ρ90....και τους....humbuckers....(αυτοι δεν ειναι και τοσο θεϊκοι αλλα...ειναι καλοι για να...ροκ... ;D)......οι Fender βεβαια ως πιο εξυπνη εταιρεια μια φορα στη ζωη της ασχοληθηκε με humbuckers ,εφτιαξε (με τη βοηθεια του εφευρετη τους) τους καλυτερους που φτιαχτηκαν ποτε (widerange)  και μετα...τους καταργησε...... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, ενώ το κλιπάκι μου αρέσει, εκεί που μένει μόνη της η κιθάρα ακούγεται αρκετά "άδεια" και ξερή.

 

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι υποχρεωτικά χρειαζόταν ενισχυτή. Με λίγο βαθάκι ή κάνα stereo chorus ή ίσως λίγο delay σε pan σίγουρα θα ακουγόταν πολύ καλύτερα.  

 

Άντε, και σε κάνα mesa καλή θα ήτανε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θεωρώ ότι δεν υπάρχουν "βρώμικές" κιθάρες και "βρώμικοι" μαγνήτες...αλλά βρώμικα μυαλά ;D και φίλα κείμενος με τους διπλούς...voila ένα δείγμα καθαρής gibson (Doublecut Pro) με τους κλασσικούς Burstbucker Pro.

Το δεύτερο μέρος είναι με τη fiber (Ibanez Dimartzio picks) περασμένη μέσα από ένα Tech 21 California.

Φυσικά και δεν χρησιμοποιείται ενισχυτής

 

ΥΓ. Το "περίεργο" synth είναι από το Absynth3...επειδή δεν το έχω πιά εγκατεστημένο και έχω το Version 4...δεν βρίσκω το preset...το αναγνωρίζει κανείς? :P

 

δηλαδή το tech21 δεν είναι ενισχυτής;;; απλώς σε μικρό κουτί

 

Ο ενισχυτής δεν είναι κάτι φοβερό, απλώς ενισχύει και χρωματίζει. Όπως πολλά πράγματα στο πολύ πρόσφατο όργανο που λέγεται ηλεκτρική κιθάρα, προέκυψε λίγο από αναγκη και λίγο από τυχη.

 

Άλλα πράγματα που γίναν σχεδόν κατά τύχη στο νέο μας όργανο: unwound G, overdrive

 

Συγχαρητήρια για το κλιπ, χαραμίζεσαι στη διαφήμιση  :D, πρέπει να κάνεις soundtrack. Απλώς στο δεύτερο μέρος η κιθάρα έχει υπερβολικά πολλά μπάσσα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το tech21 δεν είναι ενισχυτής;;; απλώς σε μικρό κουτί

Δεν καταλαβαίνεις και τι διαβάζεις. ;D..η πρώτη καθαρή κιθάρα είναι η Gibson, και δεν έχει τίποτις...ή άλλη με το το Tech είναι η Fiber... καμμία σχέση...

 

Συγχαρητήρια για το κλιπ, χαραμίζεσαι στη διαφήμιση

Η διαφήμιση...ακόμα...με πληρώνει :P...ενώ για τα soundtrack, έπρεπε να επιδοτούμαι από το Υπουργείο Πολιτισμού...σαν κάτι άλλους εδώ μέσα ;D ;D

 

Απλώς στο δεύτερο μέρος η κιθάρα έχει υπερβολικά πολλά μπάσσα

Η fiber με αυτούς τους μαγνήτες, είναι πριμαριστή και της κόβω από παντού...είναι όμως γεγονός ότι όταν η κιθάρα βρωμίζει...βραχυκυκλόνω ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαβαζοντας ολο το θεμα προβληματιστηκα λιγο με την εννοια ''πραγματικος ηχος''.

Τι παει να πει πραγματικος ηχος?

Η ηλ. κιθαρα απο μονη της δεν ειναι μουσικο οργανο δεν μπορει να κανει οτιδηποτε με αποτελεσματικοτητα.

Συνεπως για μενα ειναι λαθος να διαχωριζουμε την κιθαρα απο τον ενισχυτη και να ψαχνουμε τον πραγματικο ηχο μιας κιθαρας. Δεν υπαρχει πραγματικος ηχος, υπαρχουν πληθωρες επιλογων και οτι μας αρεσει το χρησιμοποιουμε.

 

Με την ιδια λογικη πειτε μου ποιος ειναι ο πραγματικος ηχος ενος ενισχυτη..!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αυτά που λες, αλλά πες μου, πως αγοράζεις τότε μια κιθάρα που την έπαιξες στο μαγαζί, με ένα ενισχυτή που δεν έχεις στο σπίτι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αυτά που λες, αλλά πες μου, πως αγοράζεις τότε μια κιθάρα που την έπαιξες στο μαγαζί, με ένα ενισχυτή που δεν έχεις στο σπίτι?

 

Με ρισκο!! ;D

 

Εκτος αν πας με τον ενισχυτη σου μαζι, οχι για να ακουσεις τον πραγματικο ηχο αλλα για να δεις πως θα ακουγεται με τον δικο σου ενισχυτη.

Ετσι λιγο πιο γενικα, αμα εχεις ενα καλο ενισχυτη κακα τα ψεματα οτι και να βαλεις πανω καλα θα ακουγεται (εφοσον ξερεις και να τον ρυθμιζεις αναλογως με τον χωρο). Οποτε οταν παω να παρω μια κιθαρα αυτο που κοιταω ειναι πως καθεται στα χερια μου. Δηλαδη πως θα την δοκιμασω και θα ακουσω τον πραγματικο ηχο της?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από σένα όλα μπορεί να τα περιμένει κανεις-(δηλαδή να δώσεις ανάποδες πληροφορίες για να μας μπερδέψεις και μετά να μας κοροϊδευεις :D) εγώ δεν θα πω για τις αρετές της τάδε ή της τάδε, και το ποιά είναι ποιά. Αλλά αν δεν ήσουν φίλος μου για τον ψευτοdrive ήχο του 2oυ μέρους θα σ' έκραζα.

 

Υ.Γ. Πουλάει ένας φίλος ένα καλό ενισχυτή, είσαι? ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως για τις κιθάρες λέω αλήθεια, εκτός εάν με έχεις ικανό να προσομειώσω τόσο καλά μια clean Gibson. Και για το drive  έχεις δίκιο...δεν το κατέχω.  Και οι ενισχυτες φίλος είναι για τους γέρους!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις και τι διαβάζεις. ;D..η πρώτη καθαρή κιθάρα είναι η Gibson, και δεν έχει τίποτις...ή άλλη με το το Tech είναι η Fiber... καμμία σχέση...

 

για πες ποιο είναι το signal path από το βύσμα της γκίμπσον μέχρι το σκληρό δίσκο

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου