Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον clean Gibson ήχο


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι υπάρχει άχρωμος ενισχυτής, τουλάχιστον όχι της προκοπής.

 

Αν διάλεγα κάποιον αυτός θα ήταν ο Bassman γιατί είναι αρκετά καθαρός και ενισχυτάρα! Αλλά άχρωμο δεν τον λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα ένα ηλεκτρικό όργανο, δεν μπορούμε να το απομονώσουμε από την πηγή εξόδου του, αλλά νομίζω ότι καρφί σε μία κάρτα ήχου, πιο απρόσωπη από ένα ενισχυτή (χωρίς δηλ την προσωπικότητα του ενισχυτή), πλησιάζω πιό κοντά στον πραγματικό ήχο του οργάνου...Έχω δίκιο ή απλά νομίζω?

 

Κάτι αντίστοιχο είχα αναρωτηθεί παλαιότερα και εγώ...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171189.0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά χρειάζομαι ένα "άχρωμο"...γίνεται? Σε αυτή τη ζωή, έχω αποφασίσει να ασχοληθώ ΜΟΝΟ με τις κιθάρες...στην άλλη, μπορεί να ασχοληθώ και με ενισχυτές ;D ;D

 

Ναι, αλλά αυτές οι κιθάρες έχουν φτιαχτεί για να παίζουν με έναν ενισχυτή. Έτσι τις σχεδιάσανε, έτσι τα δοκιμάσανε τα πρωτότυπα να δούνε αν τους αρέσει ή δεν τους αρέσει.

Μήπως να το γυρίσεις σε ακουστική;

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι γιατί από τη στιγμή που ο ενισχυτής αλλάζει τη συχνοτική απόκριση, τότε ο ήχος μιας κιθάρας μπορεί να ακούγεται χειρότερος από μια άλλη direct, ενώ σε ενισχυτή να ακούγεται η ίδια καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι έγραφε τότε ο ΤGL και πώς τον ξεπερνάνε οι τεχνολογικές εξελίξεις...

Μάλιστα θα έλεγα ότι το "πραγματικό" όργανο είναι κιθάρα+λαμπάτος ενισχυτής, γιατί πολύ απλά, αυτά τα δύο φτιάχτηκαν για να λειτουργούν μαζί, ιστορικά μιλώντας. Και ακόμα και σήμερα, έτσι φτιάχνονται, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

η πριν ΑΧΕ εποχή του.... ;D ;D

 

Ναι, αλλά αυτές οι κιθάρες έχουν φτιαχτεί για να παίζουν με έναν ενισχυτή. Έτσι τις σχεδιάσανε, έτσι τα δοκιμάσανε τα πρωτότυπα να δούνε αν τους αρέσει ή δεν τους αρέσει.

Μήπως να το γυρίσεις σε ακουστική;

;D

 

Είχαν φτιαχτεί νέος ;D ;D

και στην ακουστική, τα ίδια (και χειρότερα) κάνω... ;D ;D

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι έγραφε τότε ο ΤGL και πώς τον ξεπερνάνε οι τεχνολογικές εξελίξεις...η πριν ΑΧΕ εποχή του.... ;D ;D

Είχαν φτιαχτεί νέος ;D ;D

και στην ακουστική, τα ίδια (και χειρότερα) κάνω... ;D ;D

 

 

 

Και το AXE ενισχυτές προσομοιώνει ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά... ένα κομμάτι του ανέβασε ο Μάραθος κι εσείς του βάζετε άλλα βίντεο;

Ισως φταίει  ο τίτλος που είναι misleading...

Ωραίο τεμάχιο θείο!

Πολύ ωραίοι ήχοι (ιδιαίτερα μπάσο και ντραμς. Τι είναι; ).

Να σε πω... δοκίμασε λίγο quantization στη σχέση μπάσου και μπότας ωστε να πέφτουν περισσότερο ταυτόχρονα. Οι πλάτες είναι κομμάτι cheesy (ξεπερασμένες) και το τέλος λίγο απότομο.

Οσο κρατάς καθαρή την κιθάρα σου (χωρίς σαχλόφωνα) τόσο καλύτερα περνάει και η μελωδία. Αν και θα προτιμούσα ν' ακούσω λιγότερες νότες. Ωραίος καθαρός humbucker.

Απ' τα καλύτερα σου. Κι ας μην είναι η κιθάρα από latex.

 

 

Υ.Γ.

O καθαρος Gibson ηχος μπορει να ειναι και αλλα πραγματα εκτος του "παχιου κρεμωδους λεσπωλιαζοντως" ηχου....οπως τα παρακατω:

Ναι, αλλά δεν είναι το σήμα κατατεθέν της Gibson. Με την ίδια λογική και η Fender βγάζει κιθάρες με humbuckers αλλά δεν είναι γνωστή για αυτές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ναι μεν όλοι μας πέφτουμε στην παγίδα των συγκρίσεων, ΑΛΛΑ τελικά το ζήτημα δεν είναι πια κιθάρα ακούγεται καλύτερα αλλά το τι χρειάζεται, το τι "ζητάει" μια συγκεκριμένη ενορχήστρωση.

 

 

Εκεί μετράνε οι προσομοιώσεις γιατί μπορείς να πειραματιστείς με πολλούς και διαφορετικούς "ενισχυτές", εύκολα και φτηνά. Και ναι μεν ο original ενισχυτής είναι καλή φάση, αλλά προτιμώ χίλιες φορές να έχω σε virtual μορφή τον "σωστό" ενισχυτή που ζητάει το κομμάτι, παρά έναν τελείως διαφορετικό δίπλα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το AXE ενισχυτές προσομοιώνει ;)

Σωστή λέξη τα λέει όλα...και παραμετροποιεί...αλλά ενισχυτής δεν είναι και πάει direct.

Όπως η κάρτα ήχου.

Μια και μιλάμε για clean ήχο θα πώ και ένα άλλο "παράδοξο"

Έχω την Tele με τη Fishman γέφυρα. ΚΑΝΕΝΑΣ κανονικός ενισχυτής κιθάρας (ούτε το ΑΧΕ) δεν μπορεί να αποδώσει τον ήχο της. Μόνο οι ενισχυτές μπάσου...και η κάρτα ήχου μου...η τεχνολογία, βλέπεις δημιουργεί καινούργιες παραμέτρους. ;)

 

Ρε παιδιά... ένα κομμάτι του ανέβασε ο Μάραθος κι εσείς του βάζετε άλλα βίντεο;

Ισως φταίει  ο τίτλος που είναι misleading...

Ωραίο τεμάχιο θείο!

Πολύ ωραίοι ήχοι (ιδιαίτερα μπάσο και ντραμς. Τι είναι; ).

Να σε πω... δοκίμασε λίγο quantization στη σχέση μπάσου και μπότας ωστε να πέφτουν περισσότερο ταυτόχρονα. Οι πλάτες είναι κομμάτι cheesy (ξεπερασμένες) και το τέλος λίγο απότομο.

Οσο κρατάς καθαρή την κιθάρα σου (χωρίς σαχλόφωνα) τόσο καλύτερα περνάει και η μελωδία. Αν και θα προτιμούσα ν' ακούσω λιγότερες νότες. Ωραίος καθαρός humbucker.

Απ' τα καλύτερα σου. Κι ας μην είναι η κιθάρα από latex.

 

Thanks Boss...άσε τα παιδιά να εκφραστούν ;D ;D βέβαια και είναι οι πλάτες ξεπερασμένες...το άτιμο το 80 δεν ξεπερνιέται... :D

Το μπάσο είναι σαχλόφωνο με Trilogy, τα drums από λούπες της Μ-Αudio (σου δίνουν αρχές, μέσες και τελειώματα και είναι πολύ βολικά).

quantization τι είναι ετούτο πάλι? Όλο ξένες γλώσσες μαθαίνουμε εδώ μέσα ;D

Και η δεύτερη κιθάρα είναι από latex...εεεεεε. fiber

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή λέξη τα λέει όλα...και παραμετροποιεί...αλλά ενισχυτής δεν είναι και πάει direct.

Όπως η κάρτα ήχου.

 

 

 

Έλα τώρα, μην παίζουμε με τις λέξεις. Το AXE χρωματίζει τον ήχο όπως ακριβώς και ένας ενισχυτής (ή τουλάχιστον αυτός είναι ο σκοπός του). ΔΕΝ καταργεί τον ενισχυτή. Για την ακρίβεια, σου δίνει καμιά...50ριά και περηφανεύεται γι' αυτό.

 

Αυτό που ζητάς εσύ είναι ένας τρόπος να πάρεις το σήμα της κιθάρας σου, με τον πιο αχρωμάτιστο τρόπο. Άλλο αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου