Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον clean Gibson ήχο


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι ναι μεν όλοι μας πέφτουμε στην παγίδα των συγκρίσεων, ΑΛΛΑ τελικά το ζήτημα δεν είναι πια κιθάρα ακούγεται καλύτερα αλλά το τι χρειάζεται, το τι "ζητάει" μια συγκεκριμένη ενορχήστρωση.

 

Εκεί μετράνε οι προσομοιώσεις γιατί μπορείς να πειραματιστείς με πολλούς και διαφορετικούς "ενισχυτές", εύκολα και φτηνά. Και ναι μεν ο original ενισχυτής είναι καλή φάση, αλλά προτιμώ χίλιες φορές να έχω σε virtual μορφή τον "σωστό" ενισχυτή που ζητάει το κομμάτι, παρά έναν τελείως διαφορετικό δίπλα μου.

Mε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...εγώ τουλάχιστον, δεν μπορώ να απομονώσω ένα όργανο από το σύνολο.

 

ΔΕΝ καταργεί τον ενισχυτή. Για την ακρίβεια, σου δίνει καμιά...50ριά και περηφανεύεται γι' αυτό.

Άρα τον καταργεί...αυτόν και άλλους 49 ;D ;D

 

Αυτό που ζητάς εσύ είναι ένας τρόπος να πάρεις το σήμα της κιθάρας σου, με τον πιο αχρωμάτιστο τρόπο.

Ναι, αυτό θέλω...να έχω ένα πρωτότυπο...και μετά ξέρω να του αλλάξω τα φώτα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν Marathon, νομίζω ότι για την περίπτωσή σου  ;D θα ταίριαζει ταμάμ το reamping.

 

Έχεις κάποια παιξίματα από κιθάρες αναφοράς στο PC, και τις κάνεις reamp στον ενισχυτή, για να συγκρίνεις με την όποια κιθάρα δοκιμάζεις.

 

 

Βέβαια αν σου κάνουν οι virtual plug- in ενισχυτές, δε χρειάζεται τόση φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική κιθάρα για μένα = ενισχυτίλα!  :) ;D

 

Η ηλεκτρική κιθάρα κονέκτ απλά θα ακουστεί.....κονέκτ... ;D (και όχι όπως πρέπει να ακούγεται...)

 

 

Έχω κι εγω γράψει κονέκτ κιθάρες για λαικά κομμάτια (επειδή βέβαια βαριόταν ο ηχολήπτης, γιατί εγω είχα φέρει μαζί μου και ενισχυτή...*), οι οποίες βγήκαν αρκετά συμπαθητικές, σε μια κονσόλα όμως πολλών εκατομμυρίων, όχι στην φθηνή προενίσχυση μιας κάρτας τύπου m-audio σαν αυτές που έχει η πλειοψηφία απο εμάς...

Αλλά και πάλι, καλές ξεκαλές, εγω επιμένω...

 

Πρεπει να ακούμε το κάθετι όπως σχεδιάστηκε ν'ακούγεται...

 

*τώρα πλέον στην ελληνική mainstream δισκογραφία πάνω απο το 90% των κιθάρων δεν γράφονται με ενισχυτή...

Είναι βέβαια καθαρά θέμα χρονικό, μια και εδω βασιλεύει το..."άντε, σήμερα κιόλας πρέπει να τελειώσουμε!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρική κιθάρα κονέκτ απλά θα ακουστεί.....κονέκτ... ;D (και όχι όπως πρέπει να ακούγεται...)

Από περιέργεια...στο κλιπ που ανέβασα με τη καθαρή κιθάρα...τι παραπάνω θα έγραφα (με ένα ενισχυτή)?...πρόσεχε, είναι ερώτηση παγίδα ;)

 

Πρεπει να ακούμε το κάθετι όπως σχεδιάστηκε ν'ακούγεται...

Το καταλαβαίνω αυτό που λές...αλλά σήμερα, σχεδιάζονται και άλλα πράγματα και οι συνθήκες αλλάζουν, όπως περιγράφεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ωραίοι οι προενισχυτές μιας καλής κονσόλας, αλλά και πάλι δε θα χρωματίσουν τον ήχο αρκετά.

 

Θέλω να πω ότι μια "φτηνή κάρτα υπολογιστή" με το Guitar Rig θα φέρουν την κιθάρα 1000 φορές πιο κοντά στον "πραγματικό " ήχο, από μια Amek direct στο πολυκάναλο.

 

Βέβαια αν αφαιρέσεις το Guitar Rig από την εξίσωση, τότε το σκέτο direct σήμα της Amek θα είναι ανώτερο από το σκέτο direct της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μarathon ουσιαστικα αυτο που θες ειναι ενας hi-fi ενισχυτης...αφου θες να αποδιδει τον ηχο ενισχυμενο χωρις καποιο χρωματισμο, δοκιμασε ενα ss hifi amp να δεις τι θα παρεις.

Απο κιθαριστικους ενισχυτες, καποιος παλαιοτερα ειχε πει (yameth νομιζω εσυ ησουν?) οτι ο mesa boogie studio .22 ερχεται πολυ κοντα στον "φυσικο" ηχο της κιθαρας, και συμφωνω με αυτη τη δηλωση. Και εδω που τα λεμε το σχεδιο του μοιαζει αρκετα με hifi amp  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μarathon ουσιαστικα αυτο που θες ειναι ενας hi-fi ενισχυτης...

Αυτό ακριβώς δεν θέλω...θέλω την πιό πιστή προσωμείωσή του

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι μια "φτηνή κάρτα υπολογιστή" με το Guitar Rig θα φέρουν την κιθάρα 1000 φορές πιο κοντά στον "πραγματικό " ήχο, από μια Amek direct στο πολυκάναλο.

 

Βέβαια αν αφαιρέσεις το Guitar Rig από την εξίσωση, τότε το σκέτο direct σήμα της Amek θα είναι ανώτερο από το σκέτο direct της κάρτας.

 

Ναι, αυτό εννοούσα κι εγω.

Αλλά το καλύτερο δεν παύει να είναι το original...(κιθάρα + ενισχυτής)

 

 

Από περιέργεια...στο κλιπ που ανέβασα με τη καθαρή κιθάρα...τι παραπάνω θα έγραφα (με ένα ενισχυτή)?...πρόσεχε, είναι ερώτηση παγίδα ;)

 

Marathon, ουσιαστικά δεν σε έχω ποτέ ακούσει να παίζεις και καθόλου*, δεν ξέρω τί ήχο βγάζεις άρα ούτε και τί θα έβγαζες παραπάνω ή παρακάτω με άλλο σετ απ...

Εσυ άλλωστε επέμενες οτι τα πάντα είναι θέμα παίχτη...

 

Τις παγίδες άστες για τα ποντίκια... :D ;D

 

*αφου σχεδόν πάντα παίζεις σαχλόφωνο, κιθάρα με ήχο κιθάρας σπάνια...

 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λές...αλλά σήμερα, σχεδιάζονται και άλλα πράγματα και οι συνθήκες αλλάζουν, όπως περιγράφεις

 

Εγω περιέγραψα πως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα του άρπα-κόλλα και του..."το project έπρεπε να έχει τελειώσει απο χθές, να περάσει ο επόμενος!!"

Εκει λοιπόν έχει βολέψει πολύ το γεγονός οτι άλλαξαν οι συνθήκες όπως λες, υπάρχει όμως ταυτόχρονα και μια πτώση στην ποιότητα των παραγωγών που ακούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, ουσιαστικά δεν σε έχω ποτέ ακούσει να παίζεις και καθόλου*, δεν ξέρω τί ήχο βγάζεις άρα ούτε και τί θα έβγαζες παραπάνω ή παρακάτω με άλλο σετ απ...

Εσυ άλλωστε επέμενες οτι τα πάντα είναι θέμα παίχτη...

μα τι ήχο θα έβγαζα με ένα setup που δεν γνωρίζω να χρησιμοποιώ...και βέβαια με έχεις ακούσει να παίζω...πάνω από 20 κλιπάκια έχω ανεβάσει εδώ μέσα.

Πάρε το συγκεκριμένο κλιπ, που νομίζω ότι χωρίς πολλά πολλά, χωρίς ενισχυτή, πιάνω τον ήχο της καθαρής Gibson...θές να στο παίξω και live? ;)

Bέβαια και είναι θέμα παίχτη...αλλά εδώ ακούμε εγγραφή, ο παίχτης περνάει σε 2η μοίρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου