Προς το περιεχόμενο

fenderακιδες τα φωτα σας παρακαλω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω για αλλη μια φορα την κοινωτητα την οποια θα ταλαιπορησω με

αλλη μια ιδιορυθμη ερωτηση για μια ακομα φορα.

Εχω την τυχη να ειμαι κατοχος μιας σουπερ φανταστικης fender strat reissue 57 mij

μοντελω του 88-89.Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις ειναι, τι σοι μαγνητες εβαζαν οι γιαπωνεζοι στις κιθαρες τους εκεινη την εποχη και αν μπορω να καταλαβω η να μαθω καπως τι ξυλο ειναι το σωμα της.

Εψαξα απο δω κι απο κει ρωτισα γνωστους,αλλα το μονο που μπορεσα να μαθω με σιγουρια ηταν η χρονολογια κατασκευης της λογω του sn της.Για τους μαγνητες δεν βρηκα τπτ και για το ξυλο αλλοι λενε αλντερ αλλοι μπασγουντ.

Να πω πως το συγκεκριμενο μοντελο που εχω ειναι σε χρωμα seafoam green και εχει μπρατσο με vintage radius ολο maple.

Αυτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι σοι μαγνητες εβαζαν οι γιαπωνεζοι στις κιθαρες τους εκεινη την εποχη

 

Της πλακας... :) (οπως και τωρα με εξαιρεση τα μοντελλα που φορανε αμερικανικους Fender μαγνητες)

 

και αν μπορω να καταλαβω η να μαθω καπως τι ξυλο ειναι το σωμα της

 

αν την αγορασες απο Ελλαδα ειναι basswood.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν μπορω να πω οτι με χαλανε καθολου οι μαγνητες της...

δεν εχω ιδεα απο που αγοραστηκε,μιας και το 88-89 ημουν 0 η 1 χρονων

και την πηρα δευτερο χερι.

Αρα μαλλον θα παραμηνει μυστιριο το τι εχει πανω της αυτη η κιθαρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basswood ειναι...trust me... ;) (πρεπει να ειναι και ελαφρια ετσι δεν ειναι?)

 

δν μπορω να πω οτι με χαλανε καθολου οι μαγνητες της

 

αν βαλεις καλυτερους (οχι τιποτα το τρομερο απλα αν αλλαξεις τους φτηνους κεραμικους που φοραει τωρα με ενα καλο alnico vintage set) θα παθεις πλακα......trust me (δις) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχεση με αλλες στρατ που εχω πιασει ειναι πιο ελαφρια απο μια mexico και λιγο πιο βαρυα απο μια american alder.H αληθεια ειναι πως το σκεφτομαι αυτο που προτηνεις...

γιατι τα εχουμε βρει πολυ καλα οι 2 μας εδω και ενα χρονο και λεω να της κανω δωρο ενα σετακι για την επετειο...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω για αλλη μια φορα την κοινωτητα την οποια θα ταλαιπορησω με

αλλη μια ιδιορυθμη ερωτηση για μια ακομα φορα.

Εχω την τυχη να ειμαι κατοχος μιας σουπερ φανταστικης fender strat reissue 57 mij

μοντελω του 88-89.Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις ειναι, τι σοι μαγνητες εβαζαν οι γιαπωνεζοι στις κιθαρες τους εκεινη την εποχη και αν μπορω να καταλαβω η να μαθω καπως τι ξυλο ειναι το σωμα της.

Εψαξα απο δω κι απο κει ρωτισα γνωστους,αλλα το μονο που μπορεσα να μαθω με σιγουρια ηταν η χρονολογια κατασκευης της λογω του sn της.Για τους μαγνητες δεν βρηκα τπτ και για το ξυλο αλλοι λενε αλντερ αλλοι μπασγουντ.

Να πω πως το συγκεκριμενο μοντελο που εχω ειναι σε χρωμα seafoam green και εχει μπρατσο με vintage radius ολο maple.

Αυτα.

το alder ειναι αρκετα πιο ελαφρυ με το basswood,οποτε συγκρινε την με καμια που να εχει ενα απο τα δυο  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον sf, μαγνήτες της πλάκας και ηλεκτρικά για πέταμα, κλειδιά που έβαζε εκείνη την εποχή (νομίζω gotoh) σχετικά μέτρια μόνο με πολύ καλό σετάπ κρατάνε κούρδισμα με χρήση τρέμολο, γέφυρα μετριότατη για vintage reissues MiJ (για την εποχή κατασκευής εννοώ αυστηρά)... δηλαδή κλασσικό MiJ 87-93 όργανο, το ξύλο είναι basswood. Στα σύν η άριστη ποιότητα κατασκευής που πραγματικά με ένα σετ Αμερικάνικους Fender μαγνήτες αλλαγή 5θέσιου, και φυσικά pot, απογειώνεται. Στα επίσης σύν είναι και το γεγονός ότι παρόλο που είναι οικονομικά τα υλικά κατασκευής, είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή όργανα. Εγώ προσωπικά αν ήθελα να κρατήσω τον "χαρακτήρα" της κιθάρας θα έβαζα οπωσδήποτε American vintage bridge, Fender American alnico 5, κλειδιά Vintage kluson, 5θέσιο American switch, strd american 250k pots. Και η κιθάρα θα ήταν πράγματι 57 reissue και πίστεψέ με, θα έπαιζε απλά πανέμορφα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το alder ειναι αρκετα πιο ελαφρυ με το basswood

 

αυτο δεν ισχυει μια και δεν υπαρχει σταθερο βαρος στα ξυλα ,γενικα μιλωντας το basswood ειναι συνηθως ελαφρυτερο,το basswood το καταλαβαινεις συνηθως επειδη ειναι μαλακο ξυλο ("τραυματιζεται" δηλ.ευκολοτερα),βεβαια κατω απο το...τεθωρακισμενο φινιρισμα της στρατ σου...δυσκολα θα.... τραυματιστει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με όσα αναφέρθηκαν. 'Εχει ένας φίλος μια early/mid 90's reissue '57 MIJ και όντως το σώμα είναι basswood και οι μαγνήτες είναι τραγικοί. Έβαλε ένα σετάκι Fender '54 επάνω και η διαφορά ήταν χαοτική. Τώρα έχει μια αξιοπρεπέστατη strat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου