Προς το περιεχόμενο

fenderακιδες τα φωτα σας παρακαλω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Here are a couple of tips for you. The US pickups fitted to Strats and Teles have cloth covered wire back to the pots. So, as far as Strats and Teles are concerned, plastic covered wire equals Japanese, cloth covered wire equals US. Also, Strat pick-guards loaded with Texas Specials have a red circular sticker on the underside. Those loaded with US Vintage pups do not. 

 

 

Τσεκαρε συμφωνα με αυτο τους μαγνητες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Θα εκμεταλλευτώ το thread του rocka cola  για να ρωτήσω και εγώ , μιας και έχω να κάνω με εγκυκλοπαίδειες εδώ!!! Έχω μια Fender Statocatser MIJ serial number  H 006419. Το μόνο που ξέρω είναι ότι serial number H + 6 digits = έτος κατασκευής 1988-1989.Το άλλο που ξέρω είναι ότι κατά το 1993 της άλλαξα το 5θέσιο  switch  με αμερικάνικο (μη με ρωτάτε  ποίον , δεν θυμάμαι) , διότι δεν πήγαινε άλλο  (με είχε σκίσει στα «χρατς –χρουτς» κατά τις αλλαγές, ήταν ασαφές στην τοποθέτηση του – δεν κούμπωνε καλά εννοώ στις εκάστοτε θέσεις,  και το είχα «λειώσει» στο contact cleaner, to οποίο την κρατούσε για 30 λεπτά ….και μετά “Here we go again”!! Το χρώμα αυτής, αν θυμούμαι καλώς όταν το είχα ψάξει : ocean tirquaz!!! Τι παίζει με αυτή;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα japanesse ειναι οι μαγνητες μου.Το λυσαμε κι αυτο.

ΤΗΧ και παλι

 

Και εγω νομιζω οτι το ειχαμε λυσει απο την πρωτη απαντηση.... ;D

 

 

Τι παίζει με αυτή; 

 

δεν μας δινει και καμμια χρησιμη πληροφορια ωστε να ξερουμε τι μοντελλο ειναι,αλλα τι να παιζει ρε αρχηγε μου? ;D

 

εκτος κι αν περιμενεις τιποτα...κρυμμενα μυστικα κατω απο το Pickguard.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν μας δινει και καμμια χρησιμη πληροφορια ωστε να ξερουμε τι μοντελλο ειναι,αλλα τι να παιζει ρε αρχηγε μου? ;D

 

εκτος κι αν περιμενεις τιποτα...κρυμμενα μυστικα κατω απο το Pickguard.... ;D

 

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ακούσω κάτι του style , «Ναι σε αυτές , με αυτό το serial number, κάτω από το Pickguard έχει κρυμμένα dollars  μαλλον yen (διότι είναι reissue του 40΄ και είναι tribute σε αυτούς που έκρυβαν λίρες!!!)» Αλλά ΜΠΑ! Ε?  :'( :'(

Βασικά είναι όπως ακριβώς του rocka cola με τις εξής διαφορές

-Rosewood fretboard,

-Two string guides στο headstock και

-Φυσικά ocean tirquaz στο χρώμα. 8)

 

Άρα το Μοντέλο της έιναι…….Δεν έχω ιδέα! :D

«Όσο για το τι παίζει» … μάλλον βρήκα την απάντηση μόνος μου => ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και πολλά (σπάνια τη χρησιμοποιώ)

I will rephrase. Τι Body και τι Pickups Φέρει?  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fender Japan βγαζει και παντα εβγαζε καμμια 100αρια διαφορετικα μοντελλα αν δε βαλεις φωτο ακρη δεν βγαινει.

 

Συνηθως ολες πριν το 90 εχουν... μαπεϊσον μαγνητες ... ;D και basswood σωμα...

 

Two string guides στο headstock

 

αν ειναι original τοτε μονο οι 70's reissue με το μεγαλο headstock ειχαν 2 string guides.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mr Superfunk, sorry για το «πρήξιμο» (by the way why don’t u wright a book or something) αλλά μίας και σε βρήκα εύκαιρο :D…και πάντα το είχα απορία!!

Λεπόν όχι, δεν έχει large headstock….και επειδή δύσκολο να βγάλω φώτο τώρα…

Δες εδώ:

Είναι από το 0:15 – 0:32

 

Thanx in advance for your time!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι reissue  λοιπον ειναι η standard ("αντιγραφη" της American std) basswood ειναι με..μαπεϊσον μαγνητες. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ειναι reissue  λοιπον ειναι η standard ("αντιγραφη" της American std) basswood ειναι με..μαπεϊσον μαγνητες.  

 

Μόνο μια διόρθωση θα σου κάνω , επειδή γράφεται "mapeison picks" νομίζω ότι διαβάζεται και προφέρεται μαπάισον  :D :D

THANKS A LOT!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου