Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο truss rod, την τρέλα μου μέσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαξε το μπρατσο η επισκευη θα σου παει ακριβοτερα απο..ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπασο... ;)

 

+1000000000

 

το ιδιο επαθα σε μια στρατ 89 plus

αλλαξα το μπρατσο

και το παλιο το εχω διπλα στο κρεβατι ...σαν ροπαλο

;)

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευτυχώς που εμφανίστηκε αυτό στην αγγελία, οι noiseless που φοράει κοστίζουν 133,

80-90 θα φύγουν πιστεύω, το σώμα κανένα 60ρι αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει φτηνό

parts μπάσο, ενα 15αράκι τα κλειδιά, 30 οι duncan designed αν τους έχει, ενα 10ρικο

το pickguard. Δεν θα μου κοστίσει πολύ η όλη ιστορία.

 

το ιδιο επαθα σε μια στρατ 89 plus

αλλαξα το μπρατσο

και το παλιο το εχω διπλα στο κρεβατι ...σαν ροπαλο

;)

Άρα εγώ με του μπάσου θα είμαι πιο ασφαλής :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000000000

 

το ιδιο επαθα σε μια στρατ 89 plus

αλλαξα το μπρατσο

και το παλιο το εχω διπλα στο κρεβατι ...σαν ροπαλο

;)

 

 

Aν είναι original με ενδιαφέρει (έστω κι έτσι) το πουλάς ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σηκώθηκε η τρίχα τώρα, με τον ίδιο τρόπο την έπαθες?

Είχες αναφέρει κάπου παλιότερα οτι δεν ''σήκωνε'' τις χορδές που ήθελες και έβαζες

λεπτότερες, σωστά θυμάμαι? Μήπως τελικά τερμάτισε το truss rod και δεν ήταν θέμα

σφηνώματος, το είδε ειδικός το δικό σου?

 

Nα ρωτήσω και κάτι άλλο, τα precision έχουν διαφορετικό neck heel απο τα jazz?

Αν τελικά αγοράσω καινούριο θα προτιμούσα precision, αυτό το mighty mite στα

135 ευρώ μαζί με την αποστολή φαίνεται ωραιότατο και πολύ καλό deal

http://cgi.ebay.co.uk/MM-Lic-Tinted-Maple-Neck-Fender-Precision-Bass-/330499808713?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item4cf352ddc9

 

edit:  κοίτα να δείς timing http://smart.noiz.gr/details.php?id=15385

 

 

Πολύ πιθανόν η μάλλον αυτό συνέβη,  τερμάτισε το  truss rod  που για κάποιο λόγο δεν δούλεψε ποτέ σωστά ,ποτέ δεν πέτυχα νούμερα  relief ικανοποιητικά  στο 0,016’’- 0,018’’που δίνει ο κατασκευαστής

Βέβαια έρχονταν σε αυτές τις τιμές αλλά μετά απο μια μέρα πάπαλα και πάντα οι ρυθμίσεις γίνονταν λακωνικά  και μεσολαβούσε πολύ χρόνος ανάμεσα σε αυτές ,

Τεσπα.

  Όσο για τα neck heel  που ρωτάς  ξέρω οτι δεν έχουν διάφορα βέβαια ψάχνοντας στο net θα ψαρέψεις πληροφορίες,  αλλά και σχεδιαγράμματα με  διαστάσεις κλπ.

Επίσης το deal φαίνεται μια  χαρά και είναι γεγονός οτι τα Precision  μανίκια και ειδικά  τα one piece maple (ένα είδος  ξύλου ,μεγαλύτερη μάζα)  αντέχουν  μεγαλύτερο tension και δεν χάνουν εύκολα  το relief

Κατ εμε βουρ για new project  ;)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μανίκια και ειδικά  τα one piece maple (ένα είδος  ξύλου ,μεγαλύτερη μάζα)  αντέχουν  μεγαλύτερο tension και δεν χάνουν εύκολα  το relief

 

οτι χειροτερο υπαρχει δηλαδη για αντοχη ,ωραια τα one piece αλλα αν θες αντοχη και resistance to warping καλυτερα να πας σε 2 piece ή ακομα καλυτερα round lam.

 

παντα το Laminated wood ειναι ΠΟΛΥ πιο "ισχυρο" απο το solid wood.

 

απλα τα precision εχουν σοβαρα μπρατσα (παχια) ενω τα jazz bass ειναι ....bouzouki style  ;D..(πολυ λεπτα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω περαστικά :/

Μόλις με ανησύχησες γιατί έχω ανάλογο θέμα με το δικό μου μπάσο. Με 45ρες το είχα τερματισμένο, και παίζω πια αποκλειστικά με 40ρες για να μην έχω ανησυχίες. Προφανώς πάντως δεν είναι και για πολλά πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σημειωτέον ότι οι φλατ χορδαί έχουν μεγαλύτερη τάση από ράουντ ίδιας διαμέτρου γιατί η περιέλιξη είναι πιο λεπτή και ο πυρήνας πιο χοντρός.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω περαστικά :/

Μόλις με ανησύχησες γιατί έχω ανάλογο θέμα με το δικό μου μπάσο. Με 45ρες το είχα τερματισμένο, και παίζω πια αποκλειστικά με 40ρες για να μην έχω ανησυχίες. Προφανώς πάντως δεν είναι και για πολλά πολλά!

 

Τζαμπα πανικοβαλεστε...βεβαια στα μπασα μη περιμενετε να κανει μονο του το truss rod τη δουλεια...βοηθηστε και λιγο με το χερακι... ;D

 

How to adjust the truss rod on your bass - Dan Erlewine

 

το ξερατε αυτο,δεν το ξερατε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

το ξερατε αυτο,δεν το ξερατε? ;D

 

Όπα.. «μαστρό Νίκο»  ;D Τι κόλπα είναι αυτά; Το ακούω από το laptop και δεν... καλό ακούω  :( Χαλαρώνει τις χορδές, βάζει το αλφάδι (αν το είδα καλά), το πιάνει με τον σφιχτήρα και χαλαρώνει την βέργα για να πάρει προς τα πίσω το μπράτσο και μετά σφίγγει το truss rod και το μπράτσο έρχεται;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω περαστικά :/

Μόλις με ανησύχησες γιατί έχω ανάλογο θέμα με το δικό μου μπάσο. Με 45ρες το είχα τερματισμένο, και παίζω πια αποκλειστικά με 40ρες για να μην έχω ανησυχίες. Προφανώς πάντως δεν είναι και για πολλά πολλά!

Άστα να πάνε Εύη, έτσι είναι όταν το μπράτσο λεπταίνει και στενεύει προς το nut, και

τελείως ίσιο να είναι απο ενα σημείο και κάτω, θα έχει relief μεταξύ 3ου και 7ου τάστου.

 

και σημειωτέον ότι οι φλατ χορδαί έχουν μεγαλύτερη τάση από ράουντ ίδιας διαμέτρου γιατί η περιέλιξη είναι πιο λεπτή και ο πυρήνας πιο χοντρός.

 

Οι συγκεκριμένες που είχα μάλιστα είναι απο τις σκληρές flats, 70 κιλά τάση για 40-95

είναι πολύ.

 

το ξερατε αυτο,δεν το ξερατε? ;D

Έκανα κάτι αντίστοιχο, χαλαρές χορδές, το σώμα του μπάσου ανάμεσα στα γόνατα

για να κάνει μοχλό με το χέρι που τραβούσε το μπράτσο πρός τα πίσω. Αλλά και πάλι

δεν γύρισε καθόλου, έσπασε αμέσως, αναρρωτιέμαι λοιπόν αν είχε σφηνώσει απλά το

μπουλόνι ή είχε τερματίσει η βέργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου