Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο truss rod, την τρέλα μου μέσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως δεν στο συνιστω γιατι το εχω κανει και εγω (με τον παραπανω τροπο) και η ταστερια στραβωσε (δεν ειχα βγαλει τα ταστα) με αποτελεσμα το μανικι να παει στα σκουπιδια... :'(

 

Εννοειτε πως παει για πεταμα η ταστιερα! εγω γι αυτο τον λογο την εβγαλα για να βαλω καινουρια !

Δεν σου εγγυαται κανεις πως η ταστιερα οταν βγει θα ειναι σε κατασταση για να μπει παλι η ιδια!

 

Το μπρατσο γιατι το πεταξες δεν καταλαβα παντος! Ας αγοραζες μια της αρεσκειας σου ταστιερα τις περνουσες inlays και ταστα μπαμ μπαμ κ ετσι θα ειχες μια καινουρια κιθαρα!

Αν δεν γνωριζουμε πραγματα καλο ειναι να μην τα πειραζουμε απο την αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν σ αρέσει τόσο πολύ το μπάσο αυτό, πάρε κανα ίδιο μεταχειρισμένο και κράτα αυτό που έχεις για ανταλλακτικά (φαίνεται ότι έχω παλιά μηχανή, ε; ) νομίζω πιο φτηνά θα σου ρθει

 

μετά χριστόν προφήτης, αλλά ποτέ δύναμη στο truss rod, και βοηθάει να χαλαρώνουμε τις χορδές πριν το ρυθμίσουμε

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε το μπρατσο η επισκευη θα σου παει ακριβοτερα απο..ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπασο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ  bihlas την πάτησες όπως την πάτησα και εγώ  με το αmerican vintage  62 jazz bass

Να είσαι σίγουρος όμως ότι η μονή λύση είναι να αντικαταστήσεις το μπράτσο  με κάποιο καινούργιο,  υπάρχουν  all parts και άλλα διάφορα  με block inlays κτλ. μπορεί να βρεις και το δικό του στο ebay

Δες το επίσης  σαν αρχή για κάποιο νέο project

Εγώ  το δικό μου θα το αντικαταστήσω με το original  αν και θα κοστίσει κατι παραπάνω,  πρώτον γιατί πιστεύω οτι θα είναι κοντά ,πολύ κοντά με τον αρχικό απίστευτο, πραγματικά απίστευτο ήχο και δεύτερον  δεν θα χάσει την οποιαδήποτε  αξία μεταπώλησης

 

Το λοιπον , stay cool και καλό ψάξιμο  8)

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αmerican vintage  62 jazz bass

Μου σηκώθηκε η τρίχα τώρα, με τον ίδιο τρόπο την έπαθες?

Είχες αναφέρει κάπου παλιότερα οτι δεν ''σήκωνε'' τις χορδές που ήθελες και έβαζες

λεπτότερες, σωστά θυμάμαι? Μήπως τελικά τερμάτισε το truss rod και δεν ήταν θέμα

σφηνώματος, το είδε ειδικός το δικό σου?

 

Nα ρωτήσω και κάτι άλλο, τα precision έχουν διαφορετικό neck heel απο τα jazz?

Αν τελικά αγοράσω καινούριο θα προτιμούσα precision, αυτό το mighty mite στα

135 ευρώ μαζί με την αποστολή φαίνεται ωραιότατο και πολύ καλό deal

http://cgi.ebay.co.uk/MM-Lic-Tinted-Maple-Neck-Fender-Precision-Bass-/330499808713?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item4cf352ddc9

 

edit:  κοίτα να δείς timing http://smart.noiz.gr/details.php?id=15385

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο πίστευα ότι είναι πολύ δύσκολο ή/και ασυνήθιστο να προκληθεί ζημιά στο truss rod.

 

Διαβάζοντας όμως τα άνωθι, ψιλοφρίκαρα με τον εαυτό μου που "έκανα πειράματα" με τη βέργα σε neck-thru μπάσσο...  :o

 

Εντάξει, είναι σημαντικό "να ξέρεις τι κάνεις", και προσπαθώ μεν να σετάρω μόνος μου τα όργανα μου, αλλά είναι εν τέλει τόσο απλό και τόσο ασφαλές;!;  ::)

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά είναι εν τέλει τόσο απλό και τόσο ασφαλές;!;  ::)

Είναι...εκτός και αν σε λένε Μπίχλα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου