Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για bias


Skropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα μου ειπαν να μην το κανω  ;D Αλλα λεφτα για μαστορα δεν υπαρχουν,οποτε θα μαθω  ;D

 

Λεφτά για να φτιάξεις τον Μ/Σ εξόδου ή/και να αλλάξεις λάμπες ή/και καμιά αντίσταση, υπάρχουν σε περίπτωση που κάνεις κάποιο σφάλμα?... Είναι και ENGL βλέπεις.

Καλύτερα πήγαινε σε φθηνό μάστορα, μετά από έρευνα αγοράς, που θα κοστίσει στάνταρντ λιγότερο από κάποιο πιθανό λάθος στο bias. To λάθος υπόψιν, περιλαμβάνει το να πάθεις Εσύ ηλεκτροπληξία... Κυκλοφορούν αρκετα Volt για να σκοτώσουν εκεί μέσα ακόμη κι αν είναι εκτός πρίζας, θα το έχεις ακούσει αυτό άλλωστε.

 

Για να μάθεις μονος σου: Kάνε το σε κανένα φθηνό ενισχυτή καλύτερα αφού ψάξεις ό,τι υπαρχει στο φορουμ, μετά στο web και εν τέλη αν έχεις όλα τα απαραίτητα εργαλεία(καλό πολύμετρο, κολλητήρι, κόλληση, πλαστικά γάντια κλπ) για το diy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skorpi για να σου λενε τοσα ατομα εδω στο φορουμ οτι ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κατι ξερουν δεν στο λενε τυχαια!

Μην τον ανοιξεις δεν ξερεις σε πιο σημειο μπορει να υπαρχει υψηλη ταση που ΣΚΟΤΩΝΕΙ επειδη εισαι απειρος!

Φιλικα

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα το βημα και αλλαξα τις λαμπες  ;D Εχω μια απορια ομως.Η engl μου ειπε να ειναι μεταξυ -1.8 και -2.2 το bias.Μετρησα τις παλιες λαμπες και ηταν 1.8,δηλαδη ολα καλα.Με τις καινουριες 6l6 ομως οταν τερματιζω το pot,ανεβαινει μεχρι -1.25,αυτο γιαιτ γινεται?Ειναι κακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειά δεν έχει ο εξαποδώ....

Μην ασχολείσε...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα το βημα και αλλαξα τις λαμπες  ;D Εχω μια απορια ομως.Η engl μου ειπε να ειναι μεταξυ -1.8 και -2.2 το bias.Μετρησα τις παλιες λαμπες και ηταν 1.8,δηλαδη ολα καλα.Με τις καινουριες 6l6 ομως οταν τερματιζω το pot,ανεβαινει μεχρι -1.25,αυτο γιαιτ γινεται?Ειναι κακο?

 

Πρέπει να λειτουργεί κανονικά ο ενισχυτής(στο "οn" και "play") με καμπίνα συνδεδεμένη, το bypass διακόπτη στη θέση "play" και χωρίς κιθάρα/εφφέ κλπ επάνω για να μετρήσεις. Επίσης, η μέτρηση μπορεί να αλλάξει μετα από λίγα λεπτά σε νεες λυχνίες. Ασε τες και ζεσταθούν λίγο και ξαναμέτρησε.

Αν δεν πάει με τίποτα στις επιτρεπτές τιμές, ίσως θέλει χεράκι από μάστορα. Οχι βλάβη, απλά καμιά φορά χρειάζεται αλλαγή της αντίστασης που είναι εν σειρά με το bias adjust pot.

Γι αυτό λέμε κι εμείς να ασχολείται καλύτερα κάποιος ειδικός/μάστορας με τα μηχανήματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου