Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνουμε γριμάτσες όταν παίζουμε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1) Και βεβαια κανω γκριματσες. Το ποιος ΔΕΝ κανει ειναι το ερωτημα!

2) Εκτος απο το κλασικο με το Wah Wah, συνηθος κατα τη διαρκεια του σολο, θα γινει ενα απο τα εξης: αν δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητηκο, συνηθως θα σηκωσω το αριστερο φρυδι σε πσευδο-σοβαρο στυλ, ενω αν ειναι πιο δυσκολο το κομματι, ολο μου το προσωπο σουφρωνει λες και με χτυπα ηλιος καταμουτρα!

3) Στην αρχη το εκανα για πλακα, αλλα τορα μου ειναι αδυνατον να το κοψω! παλι καλα που δεν καπνιζω, ενα πραμα....

4) Ξεχωριζω τους Jimmy Page, BB King, Gary Moore, SRV.

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κι εγώ μέσα στους γκριματσαδόρους.

2) Συνήθως όταν κλείνω το σόλο με bend γουρλώνω τα μάτια απότομα (και έχω φάει τρελό δούλεμα γι αυτό). Άλλη μια γκριμάτσα είναι να κλείνω τα μάτια και να 'κοιτάω' προς το ταβάνι (όταν παίζω κάποια φράση επαναλαμβανόμενα).

3) Δεν ξέρω γιατί. Μάλλον θα τα έχω 'κολλήσει' από άλλους ή θα βγήκαν αυθόρμητα.

4) Τρελός γκιματσαδόρος είναι ο Mick Box των Uriah Heep. Όταν τον είχα δει στο ΣτΝ πριν χρόνια είχα κάνει καινούργιο συκώτι.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ισως το πιο γελειο θεμα στο forum.!! Προσπαθω να τις κοψω αλλα μου ειναι αδυνατο οταν προσπαθω να παιξω κατι πανω απο τις δυναμεις μου!! Πιο παλια κατα την αφοσιωση μου πανω στο οργανο μου αποσπουσε την προσοχη το σαλακι που εσταζε πανω στην χορδη!!!! Πλεον το διορθωσα κοιτωντας ψηλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) μερικες φορες.

 

2) ξεχναω το στομα ανοιχτο, κλασσικο, και κουναω το κεφαλι δεξια, αριστερα οπως οταν λες "τσ,τσ,τσ, κριμα" οταν παιζω κατι μελωδικο.

 

3) πιστευω λειτουργει αμφιδρομα. Το παιξιμο επιδρα στις εκφρασεις, αλλα και οι εκφρασεις ενισχυουν στο να βγει ετσι οπως θες αυτο που παιζεις

 

4) Ο Vai. Eιναι ο μοναδικος κιθαριστας που αξιζει να τον δεις και χωρις ηχο. Ο ατιμος εχει αναπτυξει 48 διαφορετικες εκφρασεις για καθε νοτα στη ταστιερα χωρις να συνυπολογισεις και τα διανθισματα slides, bends, harmonics κτλ.!

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω λειτουργει αμφιδρομα. Το παιξιμο επιδρα στις εκφρασεις, αλλα και οι εκφρασεις ενισχυουν στο να βγει ετσι οπως θες αυτο που παιζεις

 

Ο Vai. Eιναι ο μοναδικος κιθαριστας που αξιζει να τον δεις και χωρις ηχο. Ο ατιμος εχει αναπτυξει 48 διαφορετικες εκφρασεις για καθε νοτα στη ταστιερα χωρις να συνυπολογισεις και τα διανθισματα slides, bends, harmonics κτλ.!

 

ιναφ σαιντ  8)

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1) Κάνετε γκριμάτσες όταν παίζετε?

2) Αν ναι τι είδους?

3) Γιατί τις κάνετε? Ασυναίσθητα ή επηρεασμένοι από το είδωλό σας? :D

4) Ποιους μουσικούς θεωρείτε διάσημους για τις γκριμάτσες τους?

 

 

1)Ναι εννοείται!

2)Συνήθως σουφρώνω τα φρύδια μου γιατί δεν ακούω τίποτα!

Επίσης όταν είμαι ολίγον λιώμα είμαι τόοσο ανέκφραστη που όλοι νομίζουν οτι είμαι μουτρωμένη [που να ξεραν ότι είμαι "κλασμένη"!!χαχαχα!]

Καμιά φορά μαζεύω τα χείλια σαν να θέλω να φιλήσω ή αποκτώ μια έκφραση "ξυνίλας" όταν κάνω λάθη!

3)Είναι μάλλον μέρος αυτού που λέμε "μουσική έκφραση"...ξέρω γώ?

4) Yngwie Malmsteen & Angus Young [AC/DC] βεβαίως βεβαίως!!!

 

 

_use your brain_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γκριμάτσες 8)? Οποτέ το θυμάμε  :P  Όταν  έχει μπέι το κυρίως θέμα και χώνω σόλο με τα πλήκτρα κάνω σαν να ουρλιάzω το pitch και το modulation και σουφρώνω τα φρύδια σαν να τρελένομαι!!! Αλλά όταν παίζω σαξόφωνο και improvάρω και με κανέναν άλλο πέρνω ένα 100 φορές πιο classy style και απλά σουφρώνω απαλά εώς καθόλου τα φρυδια μου... Είναι φανερό πως οι γκριμάτσες διαμορφώνονται απο το είδος της μουσικής που παίζεις. Αλλες γκριμάτσες θα κάνεις στην  trance, άλλες metal και άλλες στην  τζαζ!

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω ντραμς και ναι κάνω γκριμάτσες όταν παίζω (ποιος άλλωστε δεν κάνει;;) Συνήθως δαγκώνω τα χείλια μου και μετράω δυνατά σε αστείο βαθμό τα μέτρα που παίζω. (υπόλλειμα των jazz παιξιμάτων που είχα πιο παλιά). Το τελευταίο κάνει ιδιαίτερη εντύπωση στα υπόλοιπα μέλη της  μπάντας και γελάνε πάντα.

Θεωρώ πάντως ότι η εκάστοτε γκριμάτσα είναι χαρακτηριστικό του κάθε μουσικού και γίνεται επειδή νοιώθει έντονα αυτο που κάνει.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θέλω να φανώ πομπώδης... Δεν κάνω γκριμάτσες, και αυτό ίσως γιατι ο πρώτος μου δάσκαλος μου είχε βάλει χοντρό χέρι για την έκφραση την ώρα που έπαιζα. Με το wah δεν την πάτησα γιατι δε το χρησιμοποιώ παρα πολύ.

 

Διαφορoι κάνουν μορφασμούς, αλλα πάντα ψοφάω στα γέλια με τον Greg Koch και τον Ηλία Ζάικο ;D

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου