Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνουμε γριμάτσες όταν παίζουμε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1) Κάνετε γκριμάτσες όταν παίζετε?

2) Αν ναι τι είδους?

3) Γιατί τις κάνετε? Ασυναίσθητα ή επηρεασμένοι από το είδωλό σας? :D

4) Ποιους μουσικούς θεωρείτε διάσημους για τις γκριμάτσες τους?

 

1)

παλιοτερα οχι. τωρα κανω αλλα πρεπει να ειμαι και αρκετα ζαλισμενος απο ποτο.

(συνηθως καθε σαββατο στο 1ο προγραμμα - σημερα δλδ!!! )

αν δεν ειμαι ζαλισμενος δεν μου "βγαινουν".

μερικοι το θεωρουν ψωνιο. για αλλους λογους κανει γκριματσες ενα πιτσιρικι που δεν παιζει παρα D-G-A7 και ξερει οτι εχει ερθει απο κατω ενα πιπινι για να τον ακουσει , και για αλλους λογους κανει γκριματσα ο "χ" gilmour...  

 

2-3)

 

ΝΑΙ ειμαι επηρεασμενος floydικος αλλα δεν κανω γκριματσες για αυτον τον λογο.

με καθε εισαγωγη τραγουδιου που πρεπει να "τα χωσω" ,

με καθε στιχο που μιλαει για καποια πραγματα που με εχουν αγγιξει στο παρελθον ή με αγγιζουν ακομα ,

με καθε σκεψη-ονειρο ή επιθυμια , που "τρεχει" μεσα απο αυτα , και ειναι ανεφικτο να πραγματοποιηθει , η γκριματσα ειναι για μενα το μεσο εκφρασης μου μαζι με την συγκεκριμενη νοτα , η ακομα και με το βιμπρατο μιας νοτας.

 

ισως "αρρωσταινω" μεσα απο αυτη τη διαδικασια , αλλα παμπολλες φορες περιμενω να παιξω ΜΙΑ και μονο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ νοτα και με συγκεκριμενο ΤΡΟΠΟ σε ενα τραγουδι που με αγγιζει απολυτα σχεδον....ε λοιπον εκεινη τη στιγμη ακριβως , μου ερχεται μια γκριματσα. και δεν εννοω ακραια πραγματα. τους τελευταιους μηνες παρατηρω οτι σε οτι σολο ή ρυθμικο παιξιμο και να κανω , η πιο ωραια "εσωτερικη" γκριματσα -αν μπορειτε να την πειτε ετσι- ειναι απλα να κλεινεις τα ματια σου....και το κανω συχνα τελευταια. ειδικα μεσα στη ζαλη του ποτου , αν σε φτιαχνει και το τραγουδι , νομιζεις οτι εχεις απογειωθει.

 

4)

 

μισω τις γκριματσες του gary moore

απο κει και περα ο καθενας εχει την δικη του προσωπικοτητα.

 

υ.γ.

οσο "παλιωνει" καποιος , τοσο λιγοστευουν οι νοτες , και αντιστροφως αναλογα οι γκριματσες.

 

8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1) Ναι κάνω κι εγώ γκριμάτσες...

2) Δεν ξέρω τι είδους γιατί δεν έχω τα μούτρα μου σε κάποιο βίντεο, πάντως όποτε παίζω κιθάρα η κοπέλα μου αρχίζει να γελάει (κι εγώ ξενερώνω και σταματάω...  ;D ;D ;D)

3) Ασυναίσθητα (είπαμε πέφτουν γέλια... δεν θα τις έκανα και εσκεμμένα...)

4) Top of the grimatsa is mr Steve Vai.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το ψάχνετε άλλο, βρήκα τον ένα και μοναδικό λόγο του γιατί κάνουμε γριμάτσες όταν παίζουμε:

 

Επειδή δεν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτά που παίζουμε, όπως τα παίζουμε, όταν τα παίζουμε.

 

Να πάει στα απαντημένα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Και βεβαια κανω γκριματσες. Το ποιος ΔΕΝ κανει ειναι το ερωτημα!

 

Ο Δρόλαπας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γκριμάτσες είναι αποτέλεσμα της καύλας που νιώθει κάποιος για τη μουσική που παίζει και κυρίως εάν είναι η δική του και όχι κάποια διασκευή... Όλοι οι μουσικοί (κυρίως rock και metal) κάνουν γκριμάτσες ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ... Εξαιρούνται βέβαια οι σκύλοι (έντεχνοι, "ποπ" και λαϊκοί) οι οποίοι συνήθως χαμογελάνε σα μ*****ς, ή έχουν κλειστά τα μάτια από το πολύ "πάθος", για να κάνουν την απαραίτητη κονσομασιόν, να εισπράξουν κανένα λουλούδι και καμιά σαμπάνια παραπάνω... Επίσης εξαιρούνται κάποιοι "alternative" με τη ανύπαρκτη σκηνική τους παρουσία και τα γνωστά προαναφερθέντα στο θέμα προσωνύμια τύπου "άγαλμα"...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δρόλαπας.

 

Και βεβαια κανει (εκανε) ο Γιαννης γκριματσες. Απλα δεν ειναι ακριβως γκριματσες αλλα "σπασμοι" στο προσωπο, που δεν φαινονται απο μακρια και επισης ποτε δεν ηταν της πολλης "προβολης" και καθοταν στα πιο.... δροσερα σημεια στη σκηνη. Οσοι εχουν παιξει-τζαμαρει μαζι του θα το χουν δει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, αν μπορούσε να κάτσει στα καμαρίνια και να παιζει με μακρύ καλώδιο, θα το κανε. Για αυτό τα φτυσε όλα και πηγε να μείνει στην ακρούλα.

Θυμάμαι πάντως μια φορά (στο ΚΚΚ νομίζω;) που γούσταρε τόσο πολύ που κούναγε το πόδι του.  ;D

 

Μιλάμε για έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες της γενιάς μας. Τεράστιος. Και καταπληκτικό παιδί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πάντως μια φορά (στο ΚΚΚ νομίζω;) που γούσταρε τόσο πολύ που κούναγε το πόδι του.  ;D

 

AAAAAAAAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXA ;D

 

Μιλάμε για έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες της γενιάς μας. Τεράστιος. Και καταπληκτικό παιδί.

 

ΕΙΔΩΛΟ._

Ειδικά όταν ... "φραζάρει" ηπειρώτικα είναι απίστευτος!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που γούσταρε τόσο πολύ που κούναγε το πόδι του.  ;D

 

Εεεεπ, το "κουνημα" του ποδιου (γονατο συγκεκριμενα) ηταν Δρολαπας trademark το εκανε ΠΑΝΤΑ, ειδικα οσο τον θυμαμαι απο την Πλακα.

 

+666 για το οτι ηταν (ειναι) απιστευτος κιθαριστας και σουπερ ατομος.

Ακομα θυμαμαι την σολαρα στο "Για μια χουφτα δολλαρια" (οποιος θυμαται ΚΑΛΑ τα παλια θα το θυμαται)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου