Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει τωρα με τους Ταλιμπαν...μπορει να φας κανα δυο αδεσποτες αλλα το πτυχιο θα το παρεις.... ;D )

To αναγνωρίζει ο Άγιος Πέτρος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το έγραψες για πλάκα αυτό, έτσι;

 

Ναι και όχι,

 

Για εμενα δεν αποτελεί προβλημα, αλλα για εναν φοιτητη της επαρχιας που θελει να σπουδασει και οι γονεις του δεν εχουν την δυνατοτητα να νοικιασουν σπιτι στην αθηνα.

* Το ΠαΠει δεν εχει φοιτητικη εστια *

 

Η έχεις δωρεαν παιδεία ή δεν εχεις. Τουλαχιστον ετσι το βλέπω εγω.

Τα υπερ και τα κατα τα εχετε συζητησει διεξοδικα στις προηγουμενες σελιδες..

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορει να φας κανα δυο αδεσποτες αλλα το πτυχιο θα το παρεις.... ;D )

 

Και όπως είχε πει ο Ψάλτης "Και τι του περνάει από το μυαλό; Μια οβίδα να.."  ;D

 

Μου θύμισες τον πρώτο διοικητή που είχα στον Έβρο. Με διδακτορικό πολιτικού μηχανικού μου έλεγε ότι την έρευνά του την έκανε εν μέρη στο Αφγανιστάν.

 

* Το ΠαΠει δεν εχει φοιτητικη εστια *

 

Θυμάμαι παλαιότερα που το πάλευαν, τελικά nein, nichts, niet?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αναγνωρίζει ο Άγιος Πέτρος?

He better........ or we nuke them.

Γιατί οι Αμερικάνοι, δεν αφήνουν κανένα εξυπνο, ψηλο, όμορφο και μορφωμένο, πτωχό πλην τίμιο marine (έτσι δεν είναι όλοι; ) μόνο και ανυπεράσπιστο.

Ούτε στον Παράδεισο.

Εξάλλου με τα χρέη που έχει ο Θεός, σε λίγα χρόνια θα το κλείσει και αυτός.

Και τότε ΚΟΛΑΣΗ.

Which it aint' a bad place to be......\ii/

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε ΚΟΛΑΣΗ.

Which it aint' a bad place to be......\ii/

 

Και όπως κάποιος διάσημος είχε πεί "Προτιμώ τον παράδεισο για το κλίμα και την κόλαση για την παρέα"

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι κάτι σαν τα πουλιά Ντόντο. Δεν υπάρχουν.  :-X  >:(

 

Αυτό δεν παίζει. Δεν ξέρω αν το άκουσες πουθενά ή απλά κάνεις υποθέσεις.

 

;D

 

Ποια δεν υπαρχουν τα ερευνητικα κονδυλια; Εισαι σιγουρος για αυτο;

 

Οσο για το 2ο μαλλον εγινε παρανοηση απο τη μερια σου, ισως το γραψα και εγω πολυ συνοπτικα: κοβω πτυχια δεν εννοω οτι εχουν πλασματικους φοιτητες (αν εννοεις αυτο), αυτα δε γινονται ουτε στην Ουγκαντα, κοβω πτυχια εννοω οτι ειτε περναω τον κοσμο (αρα τον εχω φοιτητη αρα παιρνω τα λεφτα), κανοντας τα στραβα ματια, ειτε του δινω τις "απειρες ζωες" που λεγαμε στα ηλεκτρονικα, με συνεχεις επαναληψεις ετων, χαμηλες απαιτησεις κτλ

Επισης, και εκει υπαρχει ενα οριο γιατι δεν το εχουν σε τιποτα να σου ανακαλεσουν την αδεια πανεπιστημιου, οπως εγινε με το Luton π.χ. (πηγη: http://www.telegraph.co.uk/education/educationnews/3326436/Is-this-the-worst-university-in-Britain.html)

 

Αν δεν καταλαβα καλα, μπορεις να το αναπτυξεις λιγο, αν μπορεις;

 

audiokostas, τα ιδια λεμε πανω-κατω νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι πιο απλα πιστευω...

Οποιος φοιτητης εχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και ΟΡΕΞΗ θα παρει παρα πολλα απο τα ελληνικα πανεπιστημια...Τωρα αν με ρωταγατε την προσωπικη μου γνωμη θα σας ελεγα οτι μονο οσες σχολες εχουν υποχρεωτικες παρουσιες και εργαστηρια αξιζουνε (Πολυτεχνεια, ΤΕΙ, Ιατρικες ) ...ολοι οι αλλοι λαλακιζονται...Κλασικα διαβασμα λιγο πριν την εξεταστικη, 0 παρακολουθηση και πασαλειμμα...Εγω πιστευω φοιτησα στο καλυτερο ιδρυμα της Ελλαδος που κανει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ...θες δε θες  ;D (Ε.Μ.Π)

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θυμάμαι παλαιότερα που το πάλευαν, τελικά nein, nichts, niet?

 

Mπα..

 

Ετσι σε ενα συστημα που σου προσφέρει "δωρεαν παιδεια" και ισες ευκαιρίες, μπορει να μην πληρωνεις το πανεπιστημιο αλλα βαλε νοικια + εξοδα..

 

Κατα την γνωμη μου λοιπον ισως να ειναι καλυτερα να οργανωθουν τα πανεπιστημια μας

με εστιες και ανθρωπινες εγκαταστασεις κτλ κτλ.. και να δινουμε και κατι τις, ετσι δεν θα γινομαστε και ολοι επιστημονες.. Συνεπως θα δοθει και λιγη σημασια στην επαγγελματικη εκπαιδευση που βρισκεται στο βουρκο στην Ελλαδα (και κανεις δεν το εχει αναφερει)

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια δεν υπαρχουν τα ερευνητικα κονδυλια; Εισαι σιγουρος για αυτο;

 

Για ρώτα κάποιον που έχει κάνει αίτηση για ερευνητικό κονδύλι. Εμείς ακόμα περιμένουμε απάντηση (απάντηση, όχι λεφτά) για αίτηση που έγινε προ διετίας. Άσε μην το ψάχνεις, εδώ και αν γίνεται το έλα να δείς.

 

κοβω πτυχια εννοω οτι ειτε περναω τον κοσμο (αρα τον εχω φοιτητη αρα παιρνω τα λεφτα), κανοντας τα στραβα ματια, ειτε του δινω τις "απειρες ζωες" που λεγαμε στα ηλεκτρονικα, με συνεχεις επαναληψεις ετων, χαμηλες απαιτησεις κτλ

 

Καλά, μην νομίζεις ότι και εδώ είναι τόοοοοοσο εύκολο. Το ότι το έκανε κάποιος, κάπου, κάποτε δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι, συνέχεια, παντού. Είναι επικίνδυνη γενίκευση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως σε ορισμενα σχολεια επαγγελματικης εκπαιδευσης γινεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...βεβαια αυτο συμβαινει λογω των καθηγητων που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και δεν πανε μονο για το μισθουλακο τους...εχω βρεθει σε τετοια ΕΠΑΛ (πρωην ΤΕΕ) και εχω μεινει αφωνος απο τα αποτελεσματα των μαθητων και το εργο που παραγουν...μην τα υποτιμαμε και ολα...βεβαια στην πλειοψηφια τους το επιπεδο ειναι αρκετα χαμηλο...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου