Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντύπωση ότι υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε) και διαβάθμιση (μειωμένο αλλά όχι στα επίπεδα ΕΕ) και για τους φοιτητές από την Κοινοπολιτεία (μέχρι πρότινος συμπεριλάμβανε Κύπρο και Χονγκ-Κονγκ).

 

Ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισχυει

 

Ειστε σιγουροι οτι ισχυει ακομα? Σιγουρα ισχυε μεχρι προσφατα, αλλα δε ξερω αν υπαρχει ακομα - με μια προχειρη ματια ειδα μονο Home/EU και All Overseas κατηγοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά καταλήξαμε, για όλα φταίει το ΚΚΕ πάλι  :P

(μάλλον θα μου βγει και αδίκως το όνομα για κνίτης, αλλά δεν άντεξα. Και για να εξηγηθώ, τα άλλα κόμματα με τα αντίστοιχα φοιτητικά τους παρακλάδια είναι σοβαρότερα; Και φυσικά δε λέω ότι είναι όλα το ίδιο, αλλα δε συνεχίζω λόγω κανόνων)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι γιατί πολύ απλά τα κόμματα στα πανεπιστήμια δεν έχουν καμία σχέση με την πολιτική. Τα περισσότερα μέλη τους έχουν γραφτεί για χίλιους δυό λόγους εκτός της πολιτικής (να μπαίνουν τσάμπα στα πάρτυ, να παίρνουν καλές σημειώσεις, να βρούν καμιά γκόμενα, να κάνουν μόστρα, να κάνουν τσαμπουκά, να αντιμετωπίσουν την βαρεμάρα τους, να νιώσουν και καλά μαχητές των κεκτημένων, να κάνουν καταλήψεις, να κάνουν χαβαλέ στις συνελεύσεις, να κάνουν κονέ με καθηγητές κ.α.).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να εξηγηθώ, τα άλλα κόμματα με τα αντίστοιχα φοιτητικά τους παρακλάδια είναι σοβαρότερα;

 

To ίδιο "τέρας" με διαφορετική μορφή είναι... ;) (Σταματώ εδώ γιατί θα θυμώσει ο yameth. ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε παρερμηνευσει(με σκοπιμο για μενα σκοπο) εννοιες, αξιες και κανονες.

Ποσταρα κατι πριν περι τι ειναι ασυλο και περασα απαρατηρητος, πραγμα του οτι η προπαγανδα πιανει και στις μερες μας. Ειτε απο αγνοια ειτε απο αδιαφορια.

Αξιοι της τυχης μας ειμαστε.

Ποιος ειναι ο πραγματικος σκοπος της παιδιας? Εκει ειναι η λυση απαντηση.

Και ενω ασχολουμαστε με οιστρους απο ασχετα και αδεια θεματα, βρισκουν καποιοι και το εκμεταλευονται.

Κομματα πολιτικα και οχι πολιτιστικα, αναμασημενες πολιτικες-φιλοσοφικες θεωριες κλπ για ενα σκοπο.

Να οφελειθουν λαμογια και να βγουν(οι υπολοιποι) καλα "εργαλεια" που θα εξυπηρετουν ενα μονο σκοπο στη μηχανη που φτιαχνουν καποιοι.

Ποτε δε θυμομουν ενα γιατρο για παραδειγμα να κανει ορθογραφικα λαθη. Απλο ε? και τι εγινε ε? Αφου κανει καλυτερα τη δουλεια του σε ειδικευση τι μας νοιαζει ε?

Και ομως το πολιτιμοτερο ολων η μορφωση, βγηκε στο κλαρι των δημοπρασιων.

Μα δε βλεπετε πως καποιοι πεταξαν τη πολιτικη(παραδειγμα) μεσα κει σε ατομα ανωριμα κοινωνικα? Με θεωριες δηλαδη το παμε?

Με το συμπαθιο αλλα και γω γινομε ανετα αριστερος(τι ρομαντικο) χωρις να φανταστω(ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ)τι θαπει αυτο και τι θυσιες θελει. Αλλα αν με πας παρεα με τον Τσε στα δαση εκει του Αμαζονιου να με κυνηγαν 3 μηνες να με φανε τοτε θα το φωναζω?

Ή αν δω τη Τροια του σπιλμπεργκ, περνω μια σβαστικα και το παιζω φασιστας?

Ημαρτων. Στους καιρους που ιδεες δεν υπαρχουν, το καταντησαν το θεμα πλυση εγκεφαλου. Υπνοστεντον.

ΑΙΣΧΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΙΣΧΟΣ.

 

ΥΓ. Παν/κο ασυλο = ο καθηγητης που αγορευει κρινετε ΜΟΝΟ απ το πνευμα και δεν εχει δικαιωμα κανεις να τον κατεβασει απ την εδρα αν δεν ολοκληρωσει.

Δε το λεω εγω. Ψαξτε το.(τι μπαρμπουτσαλα τρωμε ρε μαγκες και ποσα αλλα εχουμε χωνεψει).

Αντε γεια.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να υπενθυμίσω πως η κουβέντα δεν έχει λόγο να πάει σε πολιτική.

 

Πάντως εγώ το είπα από την πολύ αρχή. Όσο η τριτοβάθμια εκπαίδευση (γι αυτήν δε λέμε; ) και η αγορά εργασίας δεν συμβαδίζουν όλα τα άλλα περισσεύουν σαν κουβέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να υπενθυμίσω πως η κουβέντα δεν έχει λόγο να πάει σε πολιτική.

 

Πάντως εγώ το είπα από την πολύ αρχή. Όσο η τριτοβάθμια εκπαίδευση (γι αυτήν δε λέμε; ) και η αγορά εργασίας δεν συμβαδίζουν όλα τα άλλα περισσεύουν σαν κουβέντες.

 

Γλυκεια μου Eve.

Το πολιτικη εχει πολλες εννοιες. Την απαγορευμενη δε την αναπτυξαμε.

Οσο για το αλλο, ποιος ειπε πως η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν συμβαδίζει με την αγορά εργασίας?

Υπηρχε ή οχι μαθημα σχολικου επαγγελματικου προσανατολισμου?(το οποιο εγινε προ(αι)ρετικο και σιγα σιγα εσβησε).

Με ολη τη καλη διαθεση, γιατι ποναω ρε παιδια μεσα μου για τα θεματα παιδιας. ΠΟΝΑΩ!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκεια μου Eve.

Το πολιτικη εχει πολλες εννοιες. Την απαγορευμενη δε την αναπτυξαμε.

Οσο για το αλλο, ποιος ειπε πως η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν συμβαδίζει με την αγορά εργασίας?

Υπηρχε ή οχι μαθημα σχολικου επαγγελματικου προσανατολισμου?(το οποιο εγινε προ(αι)ρετικο και σιγα σιγα εσβησε).

Με ολη τη καλη διαθεση, γιατι ποναω ρε παιδια μεσα μου για τα θεματα παιδιας. ΠΟΝΑΩ!

 

Το ότι απάντησα ακριβώς κάτω από εσένα δεν σημαίνει ότι αναφέρομαι μόνο σε εσένα. Η έννοια του διαλόγου σε ένα φόρουμ είναι ότι απευθύνεσαι στους πάντες.

 

Πως ακριβώς συμβαδίζει η αγορά εργασίας με την τριτοβάθμια όταν βγαίνουν άπειροι τις χ ειδικότητας και η αγορά εργασίας δεν έχει που να τους απορροφήσει; Και δημιουργεί σχολές επί σχολών και τμήματα άνευ οποιουδήποτε αντικειμένου; Αν η έρευνα δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες των παραγωγικών επιχειρήσεων;

 

Και όλα αυτά οδήγησαν στο να μην έχουν και ιδιαίτερη αξία πάρα πολλές σχολές και να αναπτύσσεται το γνωστό σύστημα που επικρατεί χρόνια τώρα. Διεκπεραιωτικό με μεγάλη προσδοκία τη θεσούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου