Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα οτι θα εβρισκα ατομα του ΚΝΕ να κυνηγανε υποστηρικτες στην αλλη ακρη της Ευρωπης, ε δε το περιμενα...

 

εδω ρε συ βρηκα εγω στη ΝΥ ..... ;D  (αλλα ειπαμε Thank God for the FBI..... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ένα μεταπτυχιακό (στην Αγγλία) μάθημα επιλογής είχα να μάθω κάτι κανόνες. Έλεγα να τους βρω κάπου στα ελληνικά μπας και τους καταλάβω καλύτερα. Τελικά υπήρχαν σε ένα βιβλίο που είχα από την σχολή στην Ελλάδα αλλά ποτέ δεν είχαμε αναφερθεί σε αυτούς (ναι πήγαινα σε όλες τις παραδώσεις). Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ρε συ βρηκα εγω στη ΝΥ ..... ;D  (αλλα ειπαμε Thank God for the FBI..... ;D)

Ομολόγησε...ότι ΕΣΥ τους κατέδωσες ;D ;D, το FBI δεν είχε πάρει πρέφα...σιγά μην ασχολείται με βλακείες :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των υπολοίπων (ο κάφρος είναι κάφρος σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου), είχα την εντύπωση ότι το πτυχίο είναι δωρεάν (που δεν είναι βέβαια γιατί επιδοτείται από την ΕΕ) και το μεταπτυχιακό πληρώνεται. Με μειωμένο βέβαια κόστος αλλά πληρώνεται.

Κάνω λάθος ;

 

Yπάρχουν ορισμένες υποτροφίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μεταπτυχιακά, όπως πχ. από το European Social Fund, και διάφορες άλλες συνήθως εκ της χώρας στην οποία πραγματοποιείται το μεταπτυχιακό, αλλά είναι λίγες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η υποτροφία....

Για το σύνηθες μιλάμε...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολόγησε...ότι ΕΣΥ τους κατέδωσες ;D ;D, το FBI δεν είχε πάρει πρέφα...σιγά μην ασχολείται με βλακείες :D

 

Φυσικα και ΕΓΩ τους κατεδωσα.....

 

(δεν ξερω αν με εχεις προσεξει αλλα παντα λεω οτι "οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας..." ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η υποτροφία....

Για το σύνηθες μιλάμε...

 

Δεν έχω πετύχει πουθενά τζάμπα μεταπτυχιακό. Τα fees πρέπει να καλυφθούν από κάπου, και αυτό είναι ή η τσέπη των φοιτητών, ή οι υποτροφίες τις οποίες διεκδικούν οι φοιτητές για δικό τους λογαριασμό, ή που το πανεπιστήμιο αναλαμβάνει να εξασφαλίσει με δική του πρωτοβουλία από διάφορους φορείς για ορισμένες θέσεις του εκάστοτε πτυχίου, και που απονέμει με διαδικασία αξιολόγησης των υποψηφίων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η υποτροφία....

Για το σύνηθες μιλάμε...

 

Πλεον και το προπτυχιακο και το μεταπτυχιακο το πληρωνεις - τα διδακτρα για EU students ειναι ιδια με αυτα των Βρετανων. Για τα προπτυχιακα, μπορεις να κανεις αιτηση στο student loan company για φοιτητικο δανειο. Το συγκεκριμενο δανειο το κανει ο φοιτητης μονος του (δεν εχει καμια σημασια η οικονομικη κατασταση των γονεων ή του φοιτητη του ιδιου) και το αποπληρωνει ο ιδιος σε μικροσκοπικες δοσεις ΑΝ πιασει δουλεια που να του δινει εισοδημα πανω απο ενα συγκεκριμενο οριο (αρκετα υψηλο οριο). Και οι τοκοι ειναι μικροσκοπικοι, ισα για καλυψη του πληθωρισμου. Πολλοι απο τους ξενους φοιτητες που φευγουν απο την Αγγλια μετα τις σπουδες τους δε το ξεπληρωνουν ποτε - ειναι τετοιος ο ογκος ατομων που εχουν τετοια δανεια που δεν τους πολυκυνηγανε εναν εναν.

Εχω την εντυπωση οτι την ιδια διαδικασια μπορεις να ακολουθησεις και για μεταπτυχιακο, δεν ειμαι ομως σιγουρος.

 

Απο κει και περα, το οτι εισαι απο χωρα της ΕΕ σημανει οτι πληρωνεις τα Βρετανικα διδακτρα, σε αντιθεση με Ινδους, Κινεζους και λοιπους overseas που πληρωνουν σχεδον τετραπλασια διδακτρα. Οποτε οπως και να το δεις, αν εισαι Ελληνας φοιτητης και σπουδαζεις εξω δε σε παιρνει να κραζεις την ΕΕ, εκτος και αν εχεις λεφτα για πεταμα. Η εισαι κνιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ανέφερα το δάνειο που λέει ο ΄Σέας για τα μεταπτυχιακά, και πιθανόν να ισχύει αλλά προσωπικά δεν είχα τέτοια ενημέρωση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και περα, το οτι εισαι απο χωρα της ΕΕ σημανει οτι πληρωνεις τα Βρετανικα διδακτρα, σε αντιθεση με Ινδους, Κινεζους και λοιπους overseas που πληρωνουν σχεδον τετραπλασια διδακτρα.

Εχω την εντύπωση ότι υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε) και διαβάθμιση (μειωμένο αλλά όχι στα επίπεδα ΕΕ) και για τους φοιτητές από την Κοινοπολιτεία (μέχρι πρότινος συμπεριλάμβανε Κύπρο και Χονγκ-Κονγκ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου