Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διάβασα αποσπασματικά το θρέντ.

Δεν πρόσεξα αν το έχετε ξαναποστάρει, αλλά αξίζει τα 19,5 λεπτά του.

 

http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

 

Το είχα  ποσταρει εγω αλλα μαλλον περασε στο ντουκου.

Σκεψου αν μιλανε εξω για έλλειμμα δημιουργηκοτητας και φαντασιας, ποια ειναι η κατασταση στην Ελλαδα. 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν σπουδαστικα δανεια στη Γερμανια,η παιδεια ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεαν (και το φαγητο και η στεγη για οσους ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δεν εχουν πορους)..

 

δε μίλαγα για Γερμανία :) κοίτα αγγλοαμερική μεριά  ;)

 

.. η μεγαλυτερη διαφορα που ειδα στον πανεπιστημιακο χωρο αναμεσα σε ελλαδα και αμερικη δεν ηταν οι υποδομες, η οργανωση, το συστημα δουλειας, κτλ, αλλα το ηθος και η αξια των ανθρωπων που στελεχωνουν τα εκει ιδρυματα, σε σχεση με την αθλιοτητα των εδω πανεπιστημιακων. ειναι στα γονιδια μας μαλλον..

 

εδώ η επιστημονική αξία είναι το τελευταίο κριτήριο για να γίνεις καθηγητής, νομίζω ότι κι ο Αινστάιν αν έκανε αίτηση για κάποια θέση μάλλον θα τον διώχναν

 

Το ξέρω ότι γίνομαι ανιαρός, στη σελίδα του τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας εδώ μετρήστε Χριστινάκηδες και Γλάρους, (κι οι υπόλοιποι είναι παπάδες  :D)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι γίνομαι ανιαρός, στη σελίδα του τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας εδώ μετρήστε Χριστινάκηδες και Γλάρους, (κι οι υπόλοιποι είναι παπάδες  :D)

Πάντως τώρα έχουν μόνο μία Χριστινάκη και έναν Γλάρο στην Ελληνική ιστοσελίδα. Νομίζω έχουν γίνει κάποιες ακυρώσεις διορισμών και το τμήμα πάει για λουκέτο.

 

Αμήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το πανεπιστημιακό άσυλο?

 

...Ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα της μεταπολίτευσης... :-* ::)

 

Και στην Αμερικη υπηρχαν μερικα τετοια ζωα ,τα καταλαβαινες μια και ακομα και εκει προσπαθουσαν να στησουν...κομματικο πανηγυρι.....αλλα που πας ρε Καραμητρο ...τους μαζεψε ολους το FBI και δεν μας ξαναενοχλησαν...

 

Αν όντως έγινε αυτό,τους βγάζω το καπέλο.Αυτό έλειπε,να τους άφηναν αδέσποτους...

 

 

Παρακολουθώ το thread από την αρχή του και μου ρχεται να βάλω τα κλάματα για το που καταντήσαμε...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκολουθει πραγματικη ιστορια:

 

Bristol, UK - Ειμαι με ενα φιλο Ελληνα, εχουμε τελειωσει με εργαστηρια & διαλεξεις και περπαταμε σε ενα απο τους πιο κεντρικους δρομους της πολης, πηγαινοντας στα σπιτια μας. Περναμε λοιπον εξω απο το Wills Memorial Building, ενα πολυσυχναστο κτιριο που στεγαζονται μερικες σχολες του πανεπιστημιου. Ετσι οπως μιλαμε ελληνικα μεταξυ μας, ακουω μια φωνη "Επ, συγγνωμη παιδια, Ελληνες ειστε?"

Μιας πιανει κουβεντα λοιπον ενα παλληκαρι απο Αθηνα, εκανε το μεταπτυχιακο του τωρα, και μετα απο τις συστασεις μας πεταει ενα "Λοιπον παιδια αυτη τη Τεταρτη θα κανουμε μια συνελευση σχετικα με την (insert generic communist party comment here)ευρωπαικη ενωση και το (insert generic communist party comment here) κρατος, να εδω στο ταδε μαγαζι στις 8 το βραδυ..." και βγαζει και μας δινει προσκλησεις - προκυρηξεις της ΚΝΕ!

Kαι μετα μπηκε σε κηρυγμα mode και ξεκινησε για τα κακα τις EE, του κρατους και των παντων μη σχετικων με το ΚΚΕ...αποφασισα οτι το να του πω πως κανει το μεταπτυχιακο του τζαμπα εξαιτιας της ΕΕ μαλλον απο το ενα αυτι θα εμπαινε και απο το αλλο θα ευγαινε και συνεχισα το δρομο μου.

 

Αλλα οτι θα εβρισκα ατομα του ΚΝΕ να κυνηγανε υποστηρικτες στην αλλη ακρη της Ευρωπης, ε δε το περιμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αποφασισα οτι το να του πω πως κανει το μεταπτυχιακο του τζαμπα εξαιτιας της ΕΕ μαλλον απο το ενα αυτι θα εμπαινε και απο το αλλο θα ευγαινε και συνεχισα το δρομο μου.

Πέραν των υπολοίπων (ο κάφρος είναι κάφρος σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου), είχα την εντύπωση ότι το πτυχίο είναι δωρεάν (που δεν είναι βέβαια γιατί επιδοτείται από την ΕΕ) και το μεταπτυχιακό πληρώνεται. Με μειωμένο βέβαια κόστος αλλά πληρώνεται.

Κάνω λάθος ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου