Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ kokobloko

 

Οχι, με παρεξηγησες, το οτι το ελληνικο δημοσιο απετυχε να μου δωσει αυτα που χρειαζομουν για να αναπτυχθω σαν ανθρωπος και σαν πολιτης δεν σημαινει πως τα παρατησα και εγινα emo. Παιζω μουσικη, διαβαζω, παρακολουθώ τα μαθηματα της σχολης μου και γενικα προσπαθω να καλυψω την ζημια της ελληνικης αγωγης πανω μου, οπως μπορω, και η αληθεια ειναι πως το ιδιο κάνουν και αλλοι ανθρωποι στην ηλικια μου ισως πιο ασυνείδητα.

 

Για καποιον που ρωτησε περασα στο τμημα Ευρωπαικων και Διεθνων Σπουδων. Ηταν η δευτερη επιλογη μου και με ενδιαφερει  (τουλαχιστον περισσοτερο απο αλλες δημοφιλεις και πολλα υποσχομενες -επαγγελματικη αποκατασταση- σχολες)

 

Επισης η παιδεια στην Ελλαδα δεν ειναι δωρεαν, πληρωνω 18 ευρω το μηνα στην μηνιαιακαρτα για τις συγκοινωνιες (που θα ανεβει κιολας, προσεχως) και χρειαζομαι 5 ευρω καθημερινα, για εναν καφε και κατι να φαω (αν εισαι απο το πρωι στις 8 μεχρι τις 3 το μεσημερι δεν γινεται αλλιως)

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια και χαρα σε ολους,

 

για την Μεγαλη Βρεταννια θελω να βαλω και εγω το λιθαρακι μου στη συζητηση. Κατι που δεν αναφερεται πολυ συχνα στη συζητηση ειναι οτι η Μ.Βρεταννια εχει ανωτατη εκπαιδευση δυο ταχυτητων:

1) Τα παραδοσιακα πανεπιστημια (τα αποκαλουμενα και "redbricks")

2) Οσα εγιναν πανεπιστημια μετα το 1992

Εχεις κάποιο δίκιο αλλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.

Όλα ξεκινάνε όταν το Πανεπιστήμιο γίνεται επιχείρηση.

Τότε όλοι ψάχνουν τρόπους επιβίωσης σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Για τον Βρεττανό, η είσοδος στο Πανεπιστήμιο είναι (ήταν τουλάχιστον, δεν ξέρω τώρα) πιο δύσκολη από ότι στον Έλληνα. Ο μόνος τρόπος εισαγωγής ήταν τα GCE A και Ο level. Πόσους Έλληνες ξέρεις που τα πήραν πριν πάνε; Εσύ;

Και δεν φταίνε οι Έλληνες για αυτό. Φταίνε αυτοί που το επιτρέπουν και το ενισχύουν... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κάποιο δίκιο αλλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.

Όλα ξεκινάνε όταν το Πανεπιστήμιο γίνεται επιχείρηση.

Τότε όλοι ψάχνουν τρόπους επιβίωσης σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Για τον Βρεττανό, η είσοδος στο Πανεπιστήμιο είναι (ήταν τουλάχιστον, δεν ξέρω τώρα) πιο δύσκολη από ότι στον Έλληνα. Ο μόνος τρόπος εισαγωγής ήταν τα GCE A και Ο level. Πόσους Έλληνες ξέρεις που τα πήραν πριν πάνε; Εσύ;

Και δεν φταίνε οι Έ

λληνες για αυτό. Φταίνε αυτοί που το επιτρέπουν και το ενισχύουν... ;)

 

Πως πηγα εγω εκει, το συζηταμε με ΠΜ αν θες. Σε αυτο που λες για επιβιωση, ισχυει (αλλα ας μην γελιομαστε, ακομα και στην Ελλαδα τα Πανεπιστημια ειναι επιχειρησεις) αλλα ποικιλει ο τροπος που θα βγαλεις τα λεφτα σου, μπορει να τα βγαλεις ειτε με ερευνητικα κονδυλια (που σημαινει οτι εχεις επενδυσει σε φοιτητες και προσωπικο) ειτε με το να κοβεις πτυχια ειτε (το πιο συνηθες) με συνδυασμο και των 2 με την "παλατζα" να παιζει αναλογα με το πανεπιστημιο και αναλογα ενιοτε και με το τμημα του Πανεπιστημιου.

 

Δεν καταλαβαινω την τελευταια προταση, μπορεις να την αναπτυξεις λιγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, ο "Ελληνας φοιτητης στην Αγγλια" ειναι ιδιαιτερο ειδος ΖΩΟΥ που αξιζει ζωολογικης μελετης.

 

Και στην Αμερικη υπηρχαν μερικα τετοια ζωα ,τα καταλαβαινες μια και ακομα και εκει προσπαθουσαν να στησουν...κομματικο πανηγυρι.....αλλα που πας ρε Καραμητρο ...τους μαζεψε ολους το FBI και δεν μας ξαναενοχλησαν...τελευταια φορα εθεαθησαν να εργαζονται ως..... στοχοι στο πεδιο βολης στο Langley.... ;D

 

Και στις ΗΠΑ παντως υπαρχουν πανεπιστημια της πλακας και μαλιστα παρα πολλα......τα περισσοτερα δε απευθυνονται σε φοιτητες απο χωρες του τριτου κοσμου οπως η Ελλαδα.  

 

Σε σοβαρο (ποσο μαλλον σε Ivy League ) παν/μιο ομως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ( με αλλα λογια για να παρεις το χαρτι πρεπει να σου βγει η πιστη στη δουλεια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα συμφοιτητή μου, που κάνει έρευνα στο εξωτερικό έχοντας τελειώσει σπουδες και το διδακτορικό στην Ελλάδα, μεταξύ σοβαρού και αστείου καταλήξαμε ότι το καλό του ελληνικού πανεπιστημίου είναι ότι τελικά διαλέγεις ή και αναγκάζεσαι να τα κάνεις όλα μόνος σου.

 

Όταν μιλάμε για το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων τότε

 

- αν μιλάμε για το επίπεδο της ύλης που καλύπτεται σε ένα προπτυχιακό πρόγραμμα, είμαστε αρκετά προχωρημένοι έως και πολύ πιο προχωρημένοι από αντίστοιχα του εξωτερικού, το δε μέσο αγγλικό 3ετες BSc είναι της πλάκας σε σχέση με τα δικά μας, για να μη μιλήσω για 5ετή πολυτεχνεία κλπ

 

-  αν μιλάμε για τα υπόλοιπα που κάνουν ένα πανεπιστήμιο σοβαρό, δηλ το επίπεδο των καθηγητων και το επίπεδο της έρευνας, εκεί υστερούμε. Λόγοι: όποιος γνωρίζει τη χαοτική και τελείως διεφθαρμένη διαδικασία εκλογής μέλους ΔΕΠ καταλαβαίνει

Και όταν γίνονται τα ευτράπελα όπως το υπουργείο να ζητά από τα πανεπιστήμια ποιοι

είναι καθηγητές είναι συγγενείς και το πανεπιστήμιο απαντά ότι αυτά είναι προσωπικά δεδομένα  :D, κι όταν όλοι οι καθηγητές του τμήματος κοινωνικής θεολογίας λέγονται Χριστινάκηδες, δε μπορεί να μη γελάνε μαζί μας.

 

Επιμένω βέβαια ότι σε κάθε σύγκριση πρέπει να θυμόμαστε το δωρεάν

 

skantzo δε συμφωνώ. Τα έτη και η επίσημη διδακτέα ύλη δεν αντιστοιχούν στην συνολική πραγματικότητα.

 

Πόσοι βγαίνουν στα 4 ή 5 χρόνια του πτυχίου σαν ποσοστό;

Πόσα έτη χάνουν οι φοιτητές γενικά κατά μέσο όρο λόγω καταλήψεων, απεργιών και λοιπών;

Πόσοι παρακολουθούν το μάθημα και πόσοι εμφανίζονται στην εξεταστική του μαθήματος;

Δε χρειάζεται να συνεχίσω...

 

Νομίζω είναι εμφανές ότι γενικά ότι και να πιάσουμε στην Τριτοβάθμεια, το επίσημο απέχει αρκετά από την καθημερινότητα στην πράξη.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να τα βγαλεις ειτε με ερευνητικα κονδυλια (που σημαινει οτι εχεις επενδυσει σε φοιτητες και προσωπικο)

 

Αυτά είναι κάτι σαν τα πουλιά Ντόντο. Δεν υπάρχουν.  :-X  >:(

 

ειτε με το να κοβεις πτυχια

 

Αυτό δεν παίζει. Δεν ξέρω αν το άκουσες πουθενά ή απλά κάνεις υποθέσεις.

 

Και στην Αμερικη υπηρχαν μερικα τετοια ζωα ,τα καταλαβαινες μια και ακομα και εκει προσπαθουσαν να στησουν...κομματικο πανηγυρι.....αλλα που πας ρε Καραμητρο ...τους μαζεψε ολους το FBI και δεν μας ξαναενοχλησαν...τελευταια φορα εθεαθησαν να εργαζονται ως..... στοχοι στο πεδιο βολης στο Langley.... ;D

 

;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πηγα εγω εκει, το συζηταμε με ΠΜ αν θες. Σε αυτο που λες για επιβιωση, ισχυει (αλλα ας μην γελιομαστε, ακομα και στην Ελλαδα τα Πανεπιστημια ειναι επιχειρησεις) αλλα ποικιλει ο τροπος που θα βγαλεις τα λεφτα σου, μπορει να τα βγαλεις ειτε με ερευνητικα κονδυλια (που σημαινει οτι εχεις επενδυσει σε φοιτητες και προσωπικο) ειτε με το να κοβεις πτυχια ειτε (το πιο συνηθες) με συνδυασμο και των 2 με την "παλατζα" να παιζει αναλογα με το πανεπιστημιο και αναλογα ενιοτε και με το τμημα του Πανεπιστημιου.

 

Δεν καταλαβαινω την τελευταια προταση, μπορεις να την αναπτυξεις λιγο;

Δεν θέλω βρε αδερφέ να πούμε τίποτα σε pm, μη χαλιέσαι.

Ο καθένας λοιπόν εκεί (τα Βρεττανικά Πανεπιστήμια που υποθάλπτουν την back door είσοδο) προσπαθεί να επιβιώσει όπως μπορεί.

Όταν είσαι λοιπόν Warwick ή UMIST και το χεις το όνομα, ξέρεις ότι και οι φραγκάτοι μαθηταράδες (ή γόνοι ευπατρίδων στο LSE  ;) ας πούμε) από Ευρώπη και Ασία θα ρθουν και θα σου πουν σκίσε με μπας και πάρω πτυχίο. Και εκεί αν μπορείς, μπες πλαγίως.

Υπάρχουν όμως και τα πιο μικρά που πρέπει να επιβιώσουν. Ποιός θα πληρώσει;

Όποιος μπορεί να έρθει. Αλλά άμα τον σκίσουν δυσκολα θα ξαναέρθουν. Ασε που θα αραιώσουν από τον πρώτο χρόνο.

Για να μην πω για την επιχείρηση "μεταπτυχιακό"  ;)

 

Για τα θέματα ζώων, Ελληναράδων και τυφεκισμών δεν θα ήθελα να επαναλάβω πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι βγαίνουν στα 4 ή 5 χρόνια του πτυχίου σαν ποσοστό;

Πόσα έτη χάνουν οι φοιτητές γενικά κατά μέσο όρο λόγω καταλήψεων, απεργιών και λοιπών;

Πόσοι παρακολουθούν το μάθημα και πόσοι εμφανίζονται στην εξεταστική του μαθήματος;

Δε χρειάζεται να συνεχίσω...

 

 

μα για αυτό ακριβώς είπα ότι μαθαίνεις μόνος σου :)

 

 

@superfunk

Όταν λέω δωρεάν προφανώς δεν εννοώ ότι το πληρώνει ο θεός. Προφανώς και είναι απο φόρους και φυσικά είναι εμφανέστατο ότι από πριν έρθει το ΔΝΤ στην Ευρώπη  :) ότι διαλύεται το κράτος Πρόνοιας.

 

Ακόμα πάντως στην Ευρώπη ένα παιδί 18 χρονών μπορεί να γίνει γιατρός. Στην Αμερική μόνο αν είναι και δεν το ξέρει :) εννοώ αν έχει τα λεφτά του γιατρού ήδη :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η παιδεια στην Ελλαδα δεν ειναι δωρεαν, πληρωνω 18 ευρω το μηνα στην μηνιαιακαρτα για τις συγκοινωνιες (που θα ανεβει κιολας, προσεχως) και χρειαζομαι 5 ευρω καθημερινα, για εναν καφε και κατι να φαω (αν εισαι απο το πρωι στις 8 μεχρι τις 3 το μεσημερι δεν γινεται αλλιως)

Το έγραψες για πλάκα αυτό, έτσι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά είναι εμφανέστατο ότι από πριν έρθει το ΔΝΤ στην Ευρώπη   ότι διαλύεται το κράτος Πρόνοιας.

 

το διαλυσε το..ανθρωπινο κτηνος που αναφερω παραπανω (πως να μη διαλυθει οταν στη Γερμανια π.χ. ενας ανεργος βγαζει....περισσοτερα απο τα επιδοματα του  απο αυτα που βγαζει  ενας εργαζομενος απο τον μισθο του? :o)

 

 

Ακόμα πάντως στην Ευρώπη ένα παιδί 18 χρονών μπορεί να γίνει γιατρός. Στην Αμερική μόνο αν είναι και δεν το ξέρει  εννοώ αν έχει τα λεφτά του γιατρού ήδη

 

 

εδω κανεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος,οι περισσοτεροι συμμαθητες μου ηταν απο πολυ φτωχες οικογενειες...(μερικες ουτε καν αμερικανικες) αν ΑΞΙΖΕΙΣ θα σπουδασεις στις ΗΠΑ οσο φτωχος και αν εισαι trust me (αλλωστε υπαρχει παντα και ο στρατος για τους παρα πολυ φτωχους ο οποιος πληρωνει τις σπουδες σε ολους οσους υπηρετησουν,στην... εποχη μου ηταν standard αυτη η πρακτικη,ενταξει τωρα με τους Ταλιμπαν...μπορει να φας κανα δυο αδεσποτες αλλα το πτυχιο θα το παρεις.... ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου