Προς το περιεχόμενο

Απόσταση πυκνωτικού mic από καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

off axis definition:

 

" In a microphone pattern, to be on axis is to be in the area of maximum pickup: the “sweet spot”. As you wander from the “sweet spot” you move off axis, and the fidelity of the signal decreases."

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας απαντήσω εγώ...αν και δεν είμαι καθόλου master σε αυτά τα θέματα! (ελπίζω να τα εξηγήσω καλά...)

Όταν λέμε off axis εννοούμε ότι το μικρόφωνο δεν βρίσκεται κάθετα προς την επιφάνεια του ηχείου και προσανατολισμένο στο κέντρο του, αλλά λίγο πιο πλάγια σε σχέση με τον νοητό άξονα που περνά από το κέντρο του ηχείου και υπό γωνία 30-60 μοίρες σε σχέση με την επιφάνειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off axis εννοούμε να μην κοιτάει το μικρόφωνο τον κώνο του μεγάφωνου απευθείας αλλα υπό γωνία.

 

γενικά το σήμα που παίρνουμε από on-axis τοποθετήσεις είναι πολύ πιο bright (υψηλο-μεσαίες) και γενικά με περισσότερο presence.

 

Μπορεί με τον συγκεκριμένο συνδυασμό ενισχυτή-μικροφώνου να είναι οκ, αλλά αν ακούγονται σκληρές οι κιθάρες δοκιμασε off-axis για να μαλακώσουν καπως. Γενικά όλα αυτα ειναι σχετικα και το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις και τελικα να κανεις αυτο που σου ακουγεται εσενα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Για να ολοκληρωσεται τωρα την ευχαριστηση μου, σας παρακαλω, κοιταξτε και τα specs του μικροφωνου που ποσταρα πριν και απαντηστε μου γιατι εινα κριμα να καψω ενα μικροφωνο των 1000 euro.

 

Σας ευχαρισρω πολλακις.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maximum SPL for THD 0.5% 138 dB

 

κατα τα specs του εχει 1db μεγαλυτερη αντισταση απο το RODE NT1 που χρησιμοποιω συνεχεια (& το εχω χρησιμοποιησει και για close miking) δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπάσο θα πρότεινα ένα AKG D-112 σε συνδυασμό με DI.

 

 

Το μπασο να το περασω line στον προενισχυτη μου απο την κεφαλη του ή κατευθειαν απο το μπασο line στον προενισχυτη μου ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου