Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως κοιτάς το σχήμα από το τρανζίστορ πας στην δεξιά άκρη του ποντεσιομέτρου(η μια άκρη της αντίστασης που δεν έβαλες 560Ω).

 

Στο ποντεσιόμετρο κάνεις μια ένωση το μεσαίο με το αριστερό ποδαράκι(εγώ έβαλα κομάτι από ποδαράκι πυκνωτη μιας και τα κόβουμε).

Στο αριστερό ποδαράκι μπαίνει επίσης και το καλώδιο που θα πάει στην γείωση εκεί που θα ήταν το άλλο ποδαράκι την αντίστασης που δεν μπήκε 560Ω δίπλα στην δίοδο.

Πειράζει αν είναι το δεξί με το μεσαίο και το αριστερο στη γείωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν έχω ήχο στο μπιαπας και στο ανοιχτό αλλά παραμόρφωση γιοκ. μονο όταν κοπανάω απότομα βγάζει μια στιγμιαία υποψία ντραιβ. Ενα σημείο που δεν κατάλαβα στο σχήμα είναι η R3 k D1. Πάνε και οι 2 στην ίδια γείωση? Αν ναι σε ποιά (ιν ή αουτ)? Αν όχι συνδέονται μεταξύ τους?

 

Στην ίδια!

 

 

Πειράζει αν είναι το δεξί με το μεσαίο και το αριστερο στη γείωση?

 

Μάλλον θα σου δουλεύει ανάποδα δεν το θυμάμαι καλά. ???

 

Στίλε μια φώτο αν μπορείς μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι κι εγω τωρα...σκεφτομαι να βαλω το gain pot αναμεσα στην 560 και τις διοδους...αλλα μηπως ειναι καλυτερα να το βαλω στο C2  ???

Ξερει καποιος τι αποτελεσματα θα εχω σε καθε περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι κι εγω τωρα...σκεφτομαι να βαλω το gain pot αναμεσα στην 560 και τις διοδους...αλλα μηπως ειναι καλυτερα να το βαλω στο C2  ???

Ξερει καποιος τι αποτελεσματα θα εχω σε καθε περιπτωση?

 

Θα βγάλεις την R2 22kΩ που είναι ακι θα βάλεις ποντεσιόμετρο 22kΩ και 25 να είναι δεν πειράζει.

 

Στη σελίδα 73 από τα τρία το τέρμα αριστερό είναι το gain(φώτο 0071).

Το άσπρο καλώδιο είναι το ρεύμα δεν υπάρχει λόγος να το πάω μέσα από την πλακέτα.

 

Το μπλε ενώνεται στην 2,2Μ και τρανζίστορ εκεί που ήταν η σταθερή αντίσταση δηλ.

 

Το μεσαίο ποδαράκι από το ποντεσιόμετρο κάνει γέφυρα με το αριστερό σελίδα 74 για κοντινή φώτο φαίνεται και που ενώνεται το μπλε καλώδιο. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :), αλλα εχω καταλαβει τη συνδεσμολογια...το ερωτημα μου ειναι σε τι διαφερει αυτο το gain pot με την αλλη εκδοχη, του Babtua με το 10k pot αναμεσα στην 560 και τις διοδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :), αλλα εχω καταλαβει τη συνδεσμολογια...το ερωτημα μου ειναι σε τι διαφερει αυτο το gain pot με την αλλη εκδοχη, του Babtua με το 10k pot αναμεσα στην 560 και τις διοδους...

 

Κοίτα την 560 την έχω με τρίμερ όσο κατεβάζω την τιμή του τρης αντίστασης στο τρίμερ τόσο πιο πολύ gain τώρα να φανταστείς το έχω στα 145Ω από 560 που ήταν απλά για να μην αλλάζω όλη την ώρα αντιστάσεις κόλλα-ξεκόλλα μέχρι να βρω ποιά τιμή μου κάνει έβαλα το τρίμερ μην φανταστείς δίνει τρελά gain αλλά κάνει διαφορά.

 

Στην είχε γίνει κουβέντα για R1 ή R2(που με βόλεψε πιο καλά)και το πήγα έτσι R3 τρίμερ R2 gin pot δεν το έψαξα γιατί και πως. 8)

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10k ειναι παντος το trimmer σου ε?

Επισης 20k θα την κανει τη δουλεια? (για του πυκνωτη το pot)

 

500 είναι το τρίμερ την αντίσταση 560Ω τηνείχα μικρίνει και μετά για να μην έχω βάλε-βγάλε αντίσταση έβελα το τρίμερ στη θέση της R3.

 

Τι εννοείς του πυκνωτή το pot?

 

Μήπως εννοείς την R2 καλύτερα 25 αν εννοείς την R2.

 

Αν εννοείς κάτι άλλο πες μου απλά να σου απαντίσω αύριο για να την πέσω γιατί έχω ξυπνητούρια αύριο. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό είναι το δικό μου πεταλάκι (ο Θεός να το κάνει) το οποίο ακόμα δεν δουλεύει. Οι απορίες μου:

1) Από τα 3 ποδαράκια που έχει το τζακ ποιό είναι σήμα και ποιό γείωση (διαβασα κατι παρόμοιο σε προηγούμενη σελίδα αλλά δεν καταλαβα πολλά)

2) Ο διακόπτης είναι σωστά συνδεδεμένος? (το μπαιπας λειτουργεί αλλά όταν το γυρνάω στο κύκλωμα βγάζει πολύ μπάσο και οι πρώτες χορδές ίσα που ακούγονται)

3) στο κέντρο του διακόπτη ήταν το λεντ (το έβγαλα προς το παρόν) το οποίο μπαίνει ομως εκεί?

4) Το κόκκινο της μπαταρίας πού να το συνδέσω?? στην κάτω μεσαία επαφή του διακόπτη (εκει που φαίνεται ένα κομματάκι από κολλημένο καλώδιο) ή στην αντίσταση 2 στο κύκλωμα?

Αν βρείτε κάποιο άλλο λάθος παρακαλώ πείτε το. Επίσης είχα απορία σε ποιά γείωση πάνε η δίοδος και ο αντίσταση 3. Στου ιν ή στου άουτ?

παρακάτω και φωτος του κυκλώματος  8)  8)

675567567.thumb.JPG.e0a2dc9fa41053509174deca9bfeadff.JPG

P62001645754672.thumb.JPG.ab30ff06a761841e1b7eb61adcd7b60d.JPG

567567.thumb.JPG.8fcb50922e8be99d58b0e02a5fbaa197.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου