Προς το περιεχόμενο

setup κιθάρας στη Θεσσαλονίκη


Tomy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ πριν, την πήγα για setup προχθές αλλά μπορώ να πώ οτι δεν είδα διαφορά προς το καλύτερο, αντίθετα εμφανίστηκε ελαφρύ fret buzz και στις χαμηλές νότες που δεν είχα πριν. Γι αυτό θέλω να βρώ έναν μάστορα να τη σετάρει σωστά γιατί όπως νιώθω τώρα το όργανο θέλω πολύ να παίξω και με απωθεί η αίσθηση :(

 

Καλύτερα να μιλήσεις με αυτόν που σου έκανε το πρώτο σετάπ. Πρέπει να ξέρει πώς παίζεις, πώς βαράς και τα σχετικά. Τα συζητήσατε αυτά;

Επίσης έχε υπόψη σου ότι η κιθάρα με καινούργιες χορδές έχει κάποιες παραξενιές (ακούς διάφορα μπαζ) που στρώνουν σχετικά γρήγορα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με τυχαια σειρα

 

1)Dr Fret

Σουρη 12

 

2)Λαμπης Παναγιωτης

http://www.theartofwood.gr/

 

3)Στο μουσικο καταστημα Ζαχος που τα service κανει ο Γιαννης Παβεζας

 

και οι τρεις μου εχουν κανει παρα πολυ καλη δουλεια!

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τυχαια σειρα

 

1)Dr Fret

Σουρη 12

 

2)Λαμπης Παναγιωτης

http://www.theartofwood.gr/

 

3)Στο μουσικο καταστημα Ζαχος που τα service κανει ο Γιαννης Παβεζας

 

και οι τρεις μου εχουν κανει παρα πολυ καλη δουλεια!

 

4) Κώστας Γιαπιτζόγλου στη Νεάπολη http://www.kg-guitars.gr/

 

επίσης καλός μάστορας.

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαπιτζόγλου,Λαμπής και DrFret κάνουν πολύ καλή δουλεία.

 

Στα μέτρα μου και τα 2 όργανα μου τα έφερε ο Λαμπής.Μου άρεσε περισσότερο και από τους 3 το σετάρισμα του.

 

Ο Λαμπής χρεώνει 25 με χορδές(d'addario,ghs),οι άλλοι 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χίλια στον Παναγιώτη Λάμπη. Πολύ καλό setup, φθηνός (σε σχέση με κάτι 50άρια που ακούω), πολύ φιλικός. Δηλαδή απλά όχι του στύλ : "'άστην και έλα σε ένα μήνα", ώστε να παρακαλέσεις κανένα πεντάλεπτο και να στην κάνει τελικά σε μία εβδομάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί έχουν τέτοιο υφάκι?? ??? ??? ???

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως έτσι έγινε γνωστός και ο Ζάχος. μέσω του Noiz. Εγώ πολλά χρόνια την ψάνχω τη δουλεία με το setup διότι είμαι και λίγο ψήρας. μάλιστα μία φορά κάθησα ( ακολουθόντας οδηγίες απο το Youtube ) και διέλυσα τη κιθάρα μου και τη ξανάέστεισα ολόληρη με αποτέλεσμά με τη πρώτη συγχορδία που έπαιξα να μου έρθουν στα μoθτρα βίδες και σούστες.!!

Τεσπα. έχει μερικούς μήνες που άνοιξε το '' πνόη και νύξη''

http://en-gb.facebook.com/people/Pnoi-Kai-Nyksi/100001261357540είναι ένα εργαστήριο στη περιοχή του παλαιού δημαρχείου στη Βενιζέλου. είναι ένα νέο ζευγάρι ο Φάνης και η Χριστίνα ( νομίζω έτσι τη λένε τη κοπέλα) η Χριστίνα ασχολείται με πνευστά ο Φάνης με έγχορδα.

για να μην φλυαρώ , πρώτη φορά εμεινα τόσο ευχαριστημενος απο το service στη strat μου. Οταν πηγα, με εβαλε να παιξω για να δει το στυλ μου, εκατσε μπροστα μου και εκανε διαφορες μετρησεις και 'επαιξε' κανα μισαωρο πριν μου πει τι ακριβως χρειαζεται το οργανο. Kαι μου δωσε και μια ατυπη εγγυηση για ο,τι χρειαστει το οργανο για ενα εξαμηνο.

Και ρωτάω... Σας το έχει κάνει άλλος αυτό? Έχω πάει στους περισσότερους επισκευαστές κιθάρας και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστιμένος απο τους περισσότερους αλλά μόνο αυτός ο τύπος με έπισε ότι ξέρει. Σπουδές στην Αγλλία και εξειδίκευση ένα χρόνο στη κιθάρα.

Το επιστέγασμα της ικανοποίησης μου είναι το γεγονός ότι του έχω αναθέσει και μου φτίαχνει τη πρώτη μου tele type κιθάρα όπως ακριβώς τη θέλω εγώ και το απολαμβάνω όσο τίποτα αλλο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο τις συμβουλές σας η κιθάρα δώθηκε για setup :)

Εντυπώσεις όταν την πάρω στα χέρια μου (ότι λίγα μπορώ να πω με την περιορισμένη->ανύπαρκτη εμπειρία μου δηλαδή  :P)

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απλά όχι του στύλ : "'άστην και έλα σε ένα μήνα", ώστε να παρακαλέσεις κανένα πεντάλεπτο και να στην κάνει τελικά σε μία εβδομάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί έχουν τέτοιο υφάκι?? ??? ??? ???

 

Μάλλον δεν έχεις ιδέα από εμπόριο... ;D

 

 

Μετά απο τις συμβουλές σας η κιθάρα δώθηκε για setup :)

Εντυπώσεις όταν την πάρω στα χέρια μου (ότι λίγα μπορώ να πω με την περιορισμένη->ανύπαρκτη εμπειρία μου δηλαδή  :P)

 

Αξίζει τον κόπο όταν θα την πάρεις -και αν μείνεις ευχαριστημένος απο τη δουλειά και τις ρυθμίσεις που έγιναν- να αρχίσεις σιγα-σιγά να μαθαίνεις μόνος σου να την σετάρεις(έχοντας ως μέτρο σύγκρισης τις ρυθμίσεις που έγιναν) και να αφήνεις μόνο τις "χοντροδουλειές" σε τεχνικούς.

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει τον κόπο όταν θα την πάρεις -και αν μείνεις ευχαριστημένος απο τη δουλειά και τις ρυθμίσεις που έγιναν- να αρχίσεις σιγα-σιγά να μαθαίνεις μόνος σου να την σετάρεις(έχοντας ως μέτρο σύγκρισης τις ρυθμίσεις που έγιναν) και να αφήνεις μόνο τις "χοντροδουλειές" σε τεχνικούς.

 

Σαφώς, τι τον έχουμε τον οδηγό του superfunk? ;D

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα την κιθάρα σήμερα και παρότι δεν μπορώ να κρίνω το setup (γιατί δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία) μπορώ να πώ οτι η αίσθηση στο παίξιμο είναι πολύ καλύτερη, λες και άλλαξα κιθάρα ;D

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να αναφέρω το όνομα του καταστήματος δημόσια, θα πώ όμως οτι εκτός του και οτι τις δύο φορές που πήγα οι άνθρωποι ήταν πολύ εξυπηρετικοί, μετά το setup μου έδωσαν να παίξω την κιθάρα στον ενισχυτή που έχουν για τις δοκιμές για να διαπιστώσω μόνος μου τη διαφορά :)

 

Φυσικά θα ξαναπροτιμήσω το συγκεκριμένο κατάστημα :)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις  :D

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου