Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε για ταλέντο


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Κλέβοντας" από πολλά προηγούμενα posts:

 

Ταλέντο είναι

η βαθυτερη ιδιαιτερη αγαπη σε καποιο συγκεκριμενο αντικειμενο

που οδηγεί κάποιον να κάνει αυτό που στους άλλους φαντάζει

σκληρή δουλειά,

ενώ εκείνος απλά ικανοποιεί την ανάγκη του.

 

Μερικές φορές δεν το ξέρει καν, πόσο δηλαδή το αγαπάει (= έχει ανάγκη).

 

Έτσι, πολλοί έχουμε να αφηγηθούμε κάτι τέτοιο:

 

(π.χ μαγειρεύω καταπληκτικά και με φαντασία και όποιος δοκιμάζει τρελαίνετε και μου λέει να γίνω σεφ, ΑΛΛΑ, εγώ βαριέμαι να μαγειρεύω και δεν μου αρέσει να μαγειρεύω και δεν θέλω να μαγειρεύω βρε αδερφέ, δεν αναιρεί το γεγονός ότι είμαι ένα φυσικό ταλέντο στην μαγειρική, που απλά πάει χαμένο.)

 

Γιατί πολλές φορές δεν ξέρουμε τι μας γίνεται.

 

Μα Γιάννη... Δε μπορεί κάποιος να έχει 'ταλέντο' στην μάθηση;

 

Καλά, υπάρχει καλύτερο ταλέντο;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μον ντιέ  ::)

 

Γιά νά μήν είμαι οφ τόπικ νά μιλήσω γενικά γιά τόν ορισμό τού ταλέντου, άν μπορεί νά περιγραφεί μέ λόγια, τέσπα..Ένας άλλος παράγοντας είναι καί ή συγκέντρωση, αυτό τό βλέπουμε σέ ασιάτες σολίστες.Πρόσφατα άκουσα από τήν μαντάμ μανωλίδου πόσο εύκολα παίζουν πρίμα βίστα μιά παρτιτούρα.Εμείς οί δυτικοί δέν έχουμε τόσο καλή συγκέντωση.Ειδικά οί έλληνες μέ 10 μαθήματα θέλουμε νά είμαστε επαγγελματίες.

Γενικά στήν σημερινή ζωή μέ τήν τεχνολογία καί τόν βομβαριδισμό ερεθισμάτων πού δέχεται ό εγκέφαλος δύσκολο νά είσαι συγκεντρωμένος καί δοσμένος ολοκληρωτικά σέ κάτι.Γιά αυτό νομίζω ότι σήμερα δέν υπάρχουν ούτε Μπάχ,μπετόβον,μότσαρτ κ.τ.λ

Εκείνη τήν εποχή ό νούς τού ανθρώπου ήταν σάν μιά άδεια κόλα χαρτί για αυτό νομίζω υπήρξαν τά μεγάλα φαινόμενα.Μάλον σήμερα έχουν υπερισχίσει τά οπτικά ερεθίσματα καί σχεδόν όλοι μας τόν περισσότερο χρόνο είμαστε μπροστά σέ μιά οθόνη.

Επίσης ή μουσική είναι ή πιό δύσκολη τέχνη καί είναι πολυδιάστατη.Άλλος είναι καλός σάν σολίστας άλλος σάν συνθέτης ,ηχολήπτης κ.τ.λ .Βλέπουμε λαμπρούς σολίστες πού δέν ασχολούνται μέ τήν σύνθεση ή καλούς συνθέτες πού σάν σολίστες ίσως δέν είναι τόσο καλοί.Όπως λέει καί ένας μεγάλος δάσκαλος τό ταλέντο είναι ευφυία καί ή ευφυία υπάρχει μαζί μέ τό θάρος .Άν φοβάται συνέχεια κάποιος οτί θά κάνει λάθος  δέν θά είναι ποτέ ταλέντο δυστηχώς.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) αρα θεωρεις ολους τους μαθητές σου ταλαντούχους? μια ευθεία όλα?

Αντιθέτως. Θεωρώ ότι το ταλέντο παίζει μικρό ρόλο, και ρόλο παίζουν άλλα πράγματα. Δεν έχω όλους τους μαθητές μου μια ευθεία. Άλλος γουστάρει τρελλά, άλλη έχει ευκολία στο να διαβάζει παρτιτούρες εύκολα (sight reading) γιατί ποτέ δε μελέτησε και έτσι το συνήθησε, κλπ.

 

2) δεν ασχολείσαι με μαθητες χωρίς ταλέντο? μα εκει νομιζω ειναι η μαγκια του δασκαλου. και μου φαινεται και ρατσιστικο αυτο.

εδω διαφωνούμε :)

Ελπίζω να μην βγήκε αυτό απ'το ποστ μου γιατί νομίζω ότι είπα το αντίθετο, ή μάλλον τέλος πάντων το αντίθετο εννοούσα: Δουλεύω με όλους τους μαθητές, ανεξάρτητα από τις ευκολίες/δυσκολίες που έχουν. (ως καθηγητής... αρνούμε... και άρα να ασχοληθώ μαζί του/της. Μάλλον σκατά βγήκε η έκφραση αλλά εννοώ ότι ασχολούμε με όλους, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στα πλαίσια του ανθρωπίνου.

 

Πάντως, να μην ξεχνάμε ότι πράγματι υπήρχε 1 Mozart, Beethoven, κλπ. Αυτό κάτι σημαίνει τελικά. Μπορεί να ήταν οι καταστάσεις, η μελέτη, και όλα αυτά, αλλά ΚΑΙ κάτι επιπλέον, που δε μπορεί κανείς να το διδάξει ή να το μετρήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλεντο εχει ο βοσκος που εναρμονιζεται παιζοντας ενα καλαμι με τρυπες,.. με τον ηχο του ρυακιου,το θροισμα των φυλλων τις κουδουνες των αμνων....

Ταλεντο εχει ο σιδερας που εχει σφυριλατησει στο αμονι και στη φωτια τις κουδουνες σε ιδιες αρμονικες η νοτες για το συγκεκρμενο κοπαδι....

Αρχαιγονο ταλεντο

Μα γιατι σωνει και καλα ο τεχνοκρατισμος και η τεχνογνωσια ειναι ''ταλεντα'' ?

Ωδεια-παρτιτουρες-σολιστες-πριμες βιστες-Μπαχηδες-Μπετοβενηδες-Μοτσαρντηδες κλπ κλπ κλπ....

ΑΜΑΝ ΠΙΑ !!! ;D

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κομματι δυσκολο να εισαι συνθετης χωρις να εχεις και εκτελεστικες ικανοτητες.

 

καλα πες τα αυτα στους Beatles... ;D

 

οπως ειχε..περιπου πει και ο Audiokostas...ενας κουλος κιθαριστας που ηξερε 4-5 ακκορντα,ενα μπασιστας που επαιζε με...καποταστο γιατι ηξερε μονο μια κλιμακα (αλλο αν μετα εγινε παικταρας),ενας καλουτσικος κιθαριστας και μια...μαϊμου πισω απο τα ντραμς εγραψαν τα μεγαλυτερα ποπ κομματια της ιστοριας.....βεβαια ΔΟΥΛΕΨΑΝ και σκληρα πανω στη συνθεση.....αλλα κακα τα ψεμματα αυτο το συνθετικο ταλεντο των δυο σκαθαριων ηταν απλα "God Given",οπως αλλωστε ειναι  και το συνθετικο ταλεντο γενικα....αυτο δεν μαθαινεται οσο και να...μελετησεις....

 

τωρα για το εκτελεστικο ταλεντο,καλη και απαραιτητη ειναι η δουλεια αλλα αν δεν το "εχεις" κλαψτα Χαραλαμπε...αυτο που ΔΕΝ μαθαινεται οσο και να μελετησει καποιος ειναι το λεγομενο "τουσε" σε οτιδηποτε οργανο (συνηθως οσοι το εχουν μπορουν να βγαζουν υπεροχο ηχο απο οτιδηποτε οργανο ακομα και αν δεν το ξερουν καλα)...ειδικα στα τυμπανα ο ΤΡΟΠΟΣ που χτυπαει καποιος (και που συνηθως καθοριζει και τον ηχο του) δηλ. το "τουσε" του ειναι απιστευτα σημαντικος,εχω γνωρισει ντραμμερ πραγματικα τερατα τεχνικης που βγαζουν χαλια ηχο και ντραμμερ με μετρια τεχνικη που βγαζουν υπεροχο ηχο (αυτο βεβαια ισχυει σε ΟΛΑ τα οργανα).  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το ερώτημα απαντήθηκε στην αρχή του thread από τον ez και τον audiokosta.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν το νομιζουμε ... εκτος και αν εσυ κατεχεις το ''ταλεντο'' να καθοριζεις τις σκεψεις των αλλων και μαλιστα απο ποιους..... 

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκομενα δεν εχω εδω καi...10 χρονια... ;D ,μια και ειμαι happily married...ολον αυτον τον καιρο και θεωρω οσους παντρεμενους εχουν γκομενες καραγκιοζηδες.... ... ;)

 

αισχροί μοιχοί, ντενεκεδες,, ουστ να μου χαθείτε

 

(διαβάζουν πολλές σύζυγοι το φόρουμ; να τα χώσω κι άλλο  :P :P)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου