Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε για ταλέντο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζητημα ειναι να εχεις ταλεντο στα χειλη,αν εχεις θα πας μπροστα ..αλλοιως ...φασκελοκουκουλωστα...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

   Ας μιλησουμε για ταλεντο..... σε τι? στα τυμπανα? ή για τη λεξη "ταλεντο" αυτη καθ' εαυτη?

   Αν μιλαμε για drums, προκειται για ενα εξειδικευμενο θεμα που αφορα ισως μονο τους drummer(s), και διαφορα τεχνικα ζητηματα που αφορουν τα τυμπανα,και πραγματικα δεν εχω λογο να εμβαθυνω. Αν ομως μιλαμε για τη λεξη αλλαζει το πραμα....

 

   Κατ΄εμε, ο ορισμος του ταλεντου ειναι η βαθυτερη ιδιαιτερη αγαπη σε καποιο συγκεκριμενο αντικειμενο. Δηλαδη ενας ταλαντουχος ποδοσφαιριστης ειναι καποιος που για τους χ ψ λογους (ας μην τους αναλυσουμε,γιατι το θεμα περναει στην αρμοδιοτητα των ψυχολογων) αγαπαει παρα πολυ τη μπαλα. Αντιστοιχα ενας μαγειρας, ενας αθλητης, ενας καλλιτεχνης, ενας μηχανικος, ενας μαθηματικος,ενας - γιατι οχι? - δημοσιοσχεσιτης, και δε συμμαζευεται.... Στο βαθμο που μπορει να οριστει το αντικειμενο για το οποιο μιλαμε.

 

   Ας μου επιτραπει να μιλησω προσωπικα :P. Σαν κιθαριστας και μουσικος γενικοτερα, ειχα παντα τον περιγυρο να μιλαει για το "ταλεντο" μου και το μουσικο μου αυτι. Οχι ομως για τη φωνη μου.... δηλαδη, αν και παντα ηθελα να τραγουδησω και ζηλευα αυτους που ειχαν " ωραια φωνη",δεν εβλεπα την αντιστοιχη αποκριση οταν ανοιγα το στομα μου  ;D.... Οχι οτι εβγαζα ενα χαλι, αλλα δεν εβλεπα αυτη την αποκριση απο τους γυρω μου οπως οταν απλα επαιζα κιθαρα, που μου καναν κοπλιμεντα ΧΩΡΙΣ να τους ρωτησω.

 

 Μου πηρε πολλα χρονια να καταλαβω το λογο.... Ο οποιος ειναι: Αγαπαω πιο πολυ την κιθαρα απο το τραγουδι. Και αυτο φαινοταν.... Οταν ανοιγα το στομα μου,ηταν κατα 90% για να ικανοποιησω τη ματαιοδοξια μου,και κατα 10% για το τραγουδι το ιδιο. Ενω οταν επαιζα, τα ποσοστα αντιστρεφονταν.

 

  Οποτε οταν καποιος προσπαθει να κανει κατι εξειδικευμενο,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, και δεν τα καταφερνει και σπουδαια και οι αλλοι τον χαρακτηριζουν αταλαντο, ας μη στενοχωριεται και πολυ.Γιατι μαλλον προσπαθει να κανει κατι οχι γιατι το αγαπαει πραγματικα  αλλα για αλλους λογους! Συχνοτατα αυτοπροβολης,ματαιοδοξιας,ενιοτε για να βγαλει λεφτα και μονο.... Τα πολυ απαιτητικα πραγματα τα καταφερνει καποιος μονο οταν εχει γνησια προσωπικη μουρλα, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το πως τα αντιμετωπιζει ο περιγυρος....

 

  Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η ζουρλα που τους εχει πιασει ολους να γινουν τραγουδιστες εδω και μια δεκαετια. Οι (ελαχιστοι) κατ΄ονομασια ταλαντουχοι ειναι αυτοι που θα τραγουδουσαν και σε ενα ερημονησι. Οι υπολοιποι ειναι αυτοι που δεν αγαπαν το τραγουδι,αλλα το μικροφωνο!!!,κοινως την προβολη και μονο. Αλλα αυτο φαινεται, και ο κοσμος τους χαρακτηριζει αταλαντους. Και χτιζονται μυθοι μετα.... Για οποιοδηποτε αντικειμενο.

 

  Δεν υπαρχει "ή το΄χεις ή δεν το΄χεις". Υπαρχει "ή το αγαπας ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΑ ή οχι." .Ταπεινη μου αποψη βεβαια..... :D

Δεν θα ελεγα οτι ειναι ο ορισμος..αλλα σιγουρα ειναι ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα ενος ανθρωπου με ταλεντο..Εχω μια ιστορια να μοιραστω μαζι σας. Οταν ημουν στο 5ο η 6ο ετος  καναμε group μαθημα 3ς drummer μαζι.Υπηρχε ενας τυπος λοιπον..που παντα εφερνε τια ασκησεις 1000 φορες καλυτερα απο ολους. Εγω στα ορια υπερκοπωσης καποια στιγμη τον ρωτησα ποσες ωρες μελεταει την εβδομαδα ..και μου απαντησε 3 ωρες την εβδομαδα..Εγω εκεινη την περιοδο μελετουσα 7μερες την εβδομαδα 8 ωρες την ημερα...Αυτο ειναι για μενα ταλεντο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλέντο είναι αυτό που μπορείς, δεν συνάδει όμως πάντα με αυτό που θέλεις...

Ταλέντο είναι η ευκολία της κατανόησης, η ασυνείδητη αντίληψη της δεξιότητας, η αβίαστη και πετυχημένη πραγμάτωση... Ταλέντο εν τέλει είναι το να κάνεις τους άλλους να σε προσέξουν...

Πολυ ωραια το θετεις..συμφωνω μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άνθρωπος με ταλέντο σε κάποιον τομέα, σε περίπτωση που αποφασίσει να το αναπτύξει (δηλαδή να προπονηθεί, να διαβάσει, να μελετήσει κλπ), έχει τη δυνατότητα να φτάσει σε επίπεδα που κάποιος άλλος χωρίς ταλέντο δε θα μπορέσει να φτάσει ποτέ. Ο άνθρωπος με ταλέντο, εν ολίγοις, έχει σοβαρό πλεονέκτημα έναντι των άλλων. Υπάρχουν δε ενδείξεις ότι αυτό το πλεονέκτημα είναι βιολογικό και έχει να κάνει με υπέρ το δέον ανεπτυγμένα εγκεφαλικά κέντρα που είναι υπεύθυνα για τις αντίστοιχες δραστηριότητες.

 

Πολλές φορές βέβαια, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αυτό ακριβώς το γεγονός, αποτελεί και την τροχοπέδη των ταλαντούχων που επαναπαύονται στο χάρισμά τους και δεν κάνουν καμία προσπάθεια να το αναπτύξουν.

 

 

+1 καλες γιορτες φιλε μου.Ευχαριστω για τη συμμετοχη σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι να εχεις ταλεντο στα χειλη,αν εχεις θα πας μπροστα ..αλλοιως ...φασκελοκουκουλωστα...

 

πες την αληθεια φιλτατε Superfunk...δεν εχεις γκομενα αυτη τη περιοδο ..ετσι δεν ειναι??? ;D ;D ;D

Για να προσαρμοσω την κουβεντα στα μετρα σου..σε εκεινο το ντοκυμαντερ με τον ελληνα Drummer και την πολυαγαπημενη σου Παμελα..στην σκηνη πανω στο γιωτ..Θεωρεις οτι η Παμ..ειχε ταλεντο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: Μια απάντηση μπορεί να περιλαμβάνει πολλαπλές παραθέσεις, εάν κάποιος θέλει να απαντήσει σε παραπάνω από έναν.

Ομολογουμένως θέλει περισσότερη δουλειά. Εκτός και αν έχεις ταλέντο και το κάνεις σε μισό χρόνο από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vagelism οντως πρεπει να δουλεψεις το ταλεντο σου στην ΠΑΡΑΘΕΣΗ.... ;D

 

γκομενα δεν εχω εδω καi...10 χρονια... ;D ,μια και ειμαι happily married...ολον αυτον τον καιρο και θεωρω οσους παντρεμενους εχουν γκομενες καραγκιοζηδες.... ... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μου superfunk..η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να το εξελιξω μηπως και καταληξω..διαχειριστης.

Προτιμω να μεινω οπως εχει.

Η εξουσια καθε μορφης..ανεκαθεν θεωρουσα οτι κανει κακο στους ανθρωπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε vagelism

Η αποψη μου ειναι οτι οντως τιθεται προβαδισμα μεταξυ διαφορετικων ανθρωπων σε διαφορες δεξιοτητες.

Δε μπορει να λειτουργουν ολοι με την ιδια αποδοση σε ολα τα πραγματα, γιαυτο αλλωστε υπαρχουν κ διαφορετικες κατευθυνσεις σε ολες τις εκφανσεις της ζωης, ποσο μαλλον στις τεχνες οπου εκ των πραγματων ενα ποσοστο του εν δυναμει πληθυσμου δεν εχει τη διαθεση να ασχοληθει.

Ερχομαστε στο μοιραιο κ ενδιαφερον ερωτημα κατα ποσο μεσω της μελετης μπορει να καλυφθει αυτη η διαφορα.... ::)

 

Οπως ειπαν κ καποιοι παραπανω μια αποχρωση της εννοιας του ταλεντου ειναι κ το παθος ή η μονομερης ακομα ενασχοληση με το εκαστοτε αντικειμενο. Πραγμα που θετει σε κοινο σημειο εναρξης κ τις 2 κατηγοριες (<<ταλαντουχο>> και μη) με πρωτο να κοβει το νημα αυτον που εχει το λεγομενο... ταλεντο. :)

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κ κάτι οντοπικ πάλι. Το ταλέντο θα έπρεπε να ενδιαφέρει κάποιον εάν έκανε αγώνα δρόμου να αποδειχθεί ο καλύτερος από τους άλλους. Αυτό έχει σημασία εάν βλέπεις την ενασχόλησή σου βιοποριστικά. Από την άλλη αν κάποιος θέλει να παίζει μουσική δε θα κάτσει να ασχοληθεί αν έχει ταλέντο ή όχι, απλά θα πάει να παίξει. Πιστεύω πως ένας καθηγητής (μορφή εξουσίας και αυτή) θά έπρεπε να μην απασχολεί τους μαθητές του με το θέμα ταλέντου αλλά να τους ενθαρύνει να ασχολούνται με αυτό που θέλουν να κάνουν. Ή να τους βοηθάει να σταματήσουν να ασχολούνται εάν ολοφάνερα τους αφήνει αδιάφορους αυτό με το οποίο ασχολουνται.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα παιδιά τα οποία οι γονείς βάζουν να κάνουν κάποιο μουσικό όργανο (παράλληλα με χίλιες δυο ακόμα ασχολίες) σε παιδική ηλικία, και βλέπεις ότι ναι μεν το παιδί καταλαβαίνει και τα πιάνει εύκολα, αλλά έχει κουραστεί από το να κάνει 100 πράγματα. Εκεί οφείλεις να του πεις να σκεφτεί το ίδιο τι ΘΕΛΕΙ να κάνει ώστε να μη βασαζίνεται άδικα κ να μην πληρώνουν κ οι γονείς του άδικα.

 

ΥΓ: Και λίγο χιούμορ δε βλάπτει κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου