Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε για ταλέντο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Ας μιλησουμε για ταλεντο..... σε τι? στα τυμπανα? ή για τη λεξη "ταλεντο" αυτη καθ' εαυτη?

    Αν μιλαμε για drums, προκειται για ενα εξειδικευμενο θεμα που αφορα ισως μονο τους drummer(s), και διαφορα τεχνικα ζητηματα που αφορουν τα τυμπανα,και πραγματικα δεν εχω λογο να εμβαθυνω. Αν ομως μιλαμε για τη λεξη αλλαζει το πραμα....

 

    Κατ΄εμε, ο ορισμος του ταλεντου ειναι η βαθυτερη ιδιαιτερη αγαπη σε καποιο συγκεκριμενο αντικειμενο. Δηλαδη ενας ταλαντουχος ποδοσφαιριστης ειναι καποιος που για τους χ ψ λογους (ας μην τους αναλυσουμε,γιατι το θεμα περναει στην αρμοδιοτητα των ψυχολογων) αγαπαει παρα πολυ τη μπαλα. Αντιστοιχα ενας μαγειρας, ενας αθλητης, ενας καλλιτεχνης, ενας μηχανικος, ενας μαθηματικος,ενας - γιατι οχι? - δημοσιοσχεσιτης, και δε συμμαζευεται.... Στο βαθμο που μπορει να οριστει το αντικειμενο για το οποιο μιλαμε.

 

    Ας μου επιτραπει να μιλησω προσωπικα :P. Σαν κιθαριστας και μουσικος γενικοτερα, ειχα παντα τον περιγυρο να μιλαει για το "ταλεντο" μου και το μουσικο μου αυτι. Οχι ομως για τη φωνη μου.... δηλαδη, αν και παντα ηθελα να τραγουδησω και ζηλευα αυτους που ειχαν " ωραια φωνη",δεν εβλεπα την αντιστοιχη αποκριση οταν ανοιγα το στομα μου  ;D.... Οχι οτι εβγαζα ενα χαλι, αλλα δεν εβλεπα αυτη την αποκριση απο τους γυρω μου οπως οταν απλα επαιζα κιθαρα, που μου καναν κοπλιμεντα ΧΩΡΙΣ να τους ρωτησω.

 

  Μου πηρε πολλα χρονια να καταλαβω το λογο.... Ο οποιος ειναι: Αγαπαω πιο πολυ την κιθαρα απο το τραγουδι. Και αυτο φαινοταν.... Οταν ανοιγα το στομα μου,ηταν κατα 90% για να ικανοποιησω τη ματαιοδοξια μου,και κατα 10% για το τραγουδι το ιδιο. Ενω οταν επαιζα, τα ποσοστα αντιστρεφονταν.

 

  Οποτε οταν καποιος προσπαθει να κανει κατι εξειδικευμενο,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, και δεν τα καταφερνει και σπουδαια και οι αλλοι τον χαρακτηριζουν αταλαντο, ας μη στενοχωριεται και πολυ.Γιατι μαλλον προσπαθει να κανει κατι οχι γιατι το αγαπαει πραγματικα  αλλα για αλλους λογους! Συχνοτατα αυτοπροβολης,ματαιοδοξιας,ενιοτε για να βγαλει λεφτα και μονο.... Τα πολυ απαιτητικα πραγματα τα καταφερνει καποιος μονο οταν εχει γνησια προσωπικη μουρλα, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το πως τα αντιμετωπιζει ο περιγυρος....

 

  Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η ζουρλα που τους εχει πιασει ολους να γινουν τραγουδιστες εδω και μια δεκαετια. Οι (ελαχιστοι) κατ΄ονομασια ταλαντουχοι ειναι αυτοι που θα τραγουδουσαν και σε ενα ερημονησι. Οι υπολοιποι ειναι αυτοι που δεν αγαπαν το τραγουδι,αλλα το μικροφωνο!!!,κοινως την προβολη και μονο. Αλλα αυτο φαινεται, και ο κοσμος τους χαρακτηριζει αταλαντους. Και χτιζονται μυθοι μετα.... Για οποιοδηποτε αντικειμενο.

 

  Δεν υπαρχει "ή το΄χεις ή δεν το΄χεις". Υπαρχει "ή το αγαπας ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΑ ή οχι." .Ταπεινη μου αποψη βεβαια..... :D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ταλέντο είναι αυτό που μπορείς, δεν συνάδει όμως πάντα με αυτό που θέλεις...

Ταλέντο είναι η ευκολία της κατανόησης, η ασυνείδητη αντίληψη της δεξιότητας, η αβίαστη και πετυχημένη πραγμάτωση...

Ταλέντο εν τέλει είναι το να κάνεις τους άλλους να σε προσέξουν...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΛΕΝΤΟ Κ ΧΑΖΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΩΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ..ΕΓΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ Κ Η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΡΚΟΥΝ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και πόσα θυσιάζεις στον ελεύθερο χρόνο σου καθημερινά για να αφιερώνεσαι κυριολεκτικά σε αυτό που σε ενδιαφέρει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μπάντα μου, έχουμε ένα ταλέντο (εμένα), δύο μουσικούς και έναν ντράμερ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μπάντα μου, έχουμε ένα ταλέντο (εμένα), δύο μουσικούς και έναν ντράμερ.

;D

Ευτυχώς εμείς είμαστε ατάλαντοι.

Και το ξέρουμε.

Ευτυχώς.

 

Ταλέντο είναι η ευκολία της κατανόησης, η ασυνείδητη αντίληψη της δεξιότητας, η αβίαστη και πετυχημένη πραγμάτωση...

Ναι

 

Ταλέντο είναι εκείνος ο boost διακόπτης που, αφού έκανες τις καλύτερες ρυθμίσεις στα pots "Μελέτη", "Αφοσίωση", "Πειθαρχία", "Αγάπη", "Τύχη" στο πετάλι σου, όταν τον πατήσεις, σου δίνει εκείνον τον καταπληκτικό ήχο που σε κάνει να ξεχωρίζεις, να αρέσεις και να είσαι αντικείμενο συζήτησης στα φόρουμ για το πόσο ατάλαντος είσαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου