Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Συνεργάται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω να ξεκινήσω μια επιχείρηση κατασκευής parts (αντίστοιχη με τη warmoth) με σκοπό την εξαγωγή στην Ευρώπη.

 

Επειδή δεν έχω το χρόνο, το χρήμα και τη γνώση να το υλοποιήσω παράλληλα με τη βασική μου εργασία (μηχ/γος μηχανικός cad-cam), ψάχνω συνεργάτες εντός Αττικής, (εννοείται κιθαρίστες με βασικές γνώσεις πάνω στην κατασκευή του οργάνου) που μπορούν να αναλάβουν τα εξής:

 

• marketing & e-commerce

• luthier (όχι για κοπές, αλλά για fitting)

• τρίψιμο & βαφές

• frets (κάρφωμα, dressing κτλ)

• ηλεκτρικά

• ξυλεία (εύρεση, αξιολόγηση κτλ)

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ψάχνω υπαλλήλους-δούλους που θα εκμεταλλευτώ τις γνώσεις και τον κόπο τους για ένα κομμάτι ψωμί, αλλά συνεργάτες-συνεταίρους με όραμα θέλουν να κάνουν μια επένδυση για το μέλλον τους.

Το πλάνο είναι να συσταθεί μια εταιρία με ένα σαφές, δημοκρατικό και αξιοκρατικό καταστατικό που θα προστατεύει τους συμμετέχοντες από κάθε αυθαιρεσία (κλασικό πρόβλημα στις ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις που στο τέλος πλακώνονται).

 

Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να συμμετέχει σε αυτό το εγχείρημα κάνοντας το χόμπι του επάγγελμα, όποιος έχει τη διάθεση για πραγματική συνεργασία (και φυσικά όποιος έχει απορίες) μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.

 

Ευχαριστώ

 

Ps. Για τον εξυπνάκια που θα πει "α, ωραίος ο φίλος... και εσύ τί θα κάνεις σε αυτήν την επιχείρηση;" απαντώ ότι έχω ήδη σχεδιάσει σε cad και κόψει με cam (σε 5αξονικό cnc που όμοιό του δεν υπάρχει στις γύρω χώρες) ένα σωρό κιθάρες (με τριψίματα, βαφή κτλ) και, σε συνεργασία με το feedback από τους συνεργάτες μου, θα κάνω αυτό που κάνω επιτυχώς από το 2008, δλδ cad-cam

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

• marketing & e-commerce

• luthier (όχι για κοπές, αλλά για fitting)

• τρίψιμο & βαφές

• frets (κάρφωμα, dressing κτλ)

• ηλεκτρικά

• ξυλεία (εύρεση, αξιολόγηση κτλ)

 

Εκτός από αυτούς, θέλεις και ένα επενδυτή και ένα businessplan για να του το δείξεις. Και τα ΣΕΣ δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Σιγουρα το ποστ μου δεν καλυψε ολα οσα εχω κατα νου.

 

Δεν ειμαι υπερ του επενδυτη διοτι τελικα θα καταληξουμε να δουλευουμε για να ξεχρεωσουμε καποιον που θα ξυνεται.

Προτιμώ να βάλει ο καθένας από λίγο και να αναπτυσσόμαστε αργά και σταθερά (δεν ανέφερα ότι υπάρχει η έδρα σε βιομηχανικό χώρο με cnc και οι δουλειές γραφείου αρχικά μπορούν να γίνονται από το σπίτι)

 

Οσο για το business plan μπορει να αναπτυχθει μεταξύ των μετόχων.

 

Υπογραμμίζω ότι θα είναι συλλογική δουλειά μεταξύ ίσων.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι υπερ του επενδυτη διοτι τελικα θα καταληξουμε να δουλευουμε για να ξεχρεωσουμε καποιον που θα ξυνεται.

Από τη μία "ξύνεται" από την άλλη ρισκάρει τα λεφτά του σε μία ασάφεια χωρίς businessplan.

 

Προτιμώ να βάλει ο καθένας από λίγο

το "λίγο" εξαρτάται από τους στόχους

με σκοπό την εξαγωγή στην Ευρώπη.

...ας πούμε, αφού το κοινό σου θα είναι η Ευρώπη...μόνο η διαδικτυακή σου ανάγκη για διαφήμιση (αλλιώς πώς θα βρεις πελάτες) αρχικά ξεκινάει από τα 10.000 ευρώ.

Άντε σιγά-σιγά, θα σου φτιάξω το ΒP :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δες τα κόστη σου. Κυρίως τις πρώτες ύλες.

Άγνωστος μεταξύ αγνώστων θα ανταγωνίζεσαι σώματα των €50-100.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς...γι αυτό είπα αρχικά

 

Το ξέρω Πασά μου. Η διευκρίνηση ήταν για τον φίλο, που έχει κάποια δυσκολία να αντιληφθεί για ποιο λόγο χρειάζεται ο επενδυτής και το business plan.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε  nikos0937 θα σου δωσω μια συμβουλη, ποτε μην μοιραζεσαι τα σχεδια σου με αγνωστους, το 99.9% των ανθρωπων οπου απευθυνεσαι εχουν κουλτουρα του στυλ ‘’αποκλειεται, αδυνατον, ξεχνατο.’’ θα προσπαθησουν  να σε απογοητευσουν, μη μασησεις.

συνεργατες ετσι δεν βρισκεις… αλλα σου το ευχομαι    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου