Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Συνεργάται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. βεβαια τοτε δεν ειχες νετ για τσαμπα προωθηση, αλλα και παλι...

έχεις και πάλι δίκιο...απλά είμαι στο net business από το 1989.... ;D ;D Βέβαια να πω την αλήθεια έκανα το customshop.gr περισσότερο για να μάθω Wordpress τότε.... ;D

όπως σου είπε ο Τρόλευς...σταμάτα καλύτερα...μόνο χειρότερα το κάνεις. ;)

Δεν είναι κακό να πεις ΟΚ είπα μία βλακεία να περνάει η ώρα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο οποτε και να εισαι δεν μου λεει κατι, το θεμα ειναι τι εχεις κανει. Και οι μπιντες στο λιμανι 200 χρονια ειναι, δεν εμαθαν κατι, μπιντες ειναι!

Παντως δεν πιστευω οτι εχω να παραδεχτω κατι, αυτο που ειπα το πιστευω και υπαρχουν και παραδειγματα. Τελοσπαντων, δεν εγραψα για να μαλωσω, αλλα για να υποστηριξω την προσπαθεια του ανθρωπου που ξεκινησε το θεμα.

Εδω θα σταματησω, κι εσεις συνεχιστε να ειστε εξυπνοι ειρωνες.... κατι θα σας δινει!

 

Υ.Γ. Το wordpress ξεκινησε το 2003, το νετ ηρθε στην Ελλαδα το 1990... ε, εισαι πολυ μπροστα!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και υπαρχουν και παραδειγματα.

για δώσε κάνα 2 παραδείγματα....πριν στρίψεις αλλά γαλλικά.... ;D

 

αλλα για να υποστηριξω την προσπαθεια του ανθρωπου που ξεκινησε το θεμα.

και εμείς αυτά που είπαμε για να τον υποστηρίξουμε τα είπαμε...αλλά δεν γράψαμε και βλακείες. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία ας μην αγριεύουμε τα πράγματα.

 

Υπάρχει και το μειωμένων δαπανών μάρκετινγκ - του οποίου φυσικά το μεταξύ άλλων κόστος ευκαιρίας βγαίνει από τις ανθρωποώρες που αφιερώνονται σε αυτό.

 

Κάντε έναν κόπο και γκουγκλάρετε το "guerilla marketing" θα βρείτε πολλά και ωραία παραδείγματα.

 

Να σας πω ένα απλό παράδειγμα για την υπόθεσή μας;

 

Πιάσε δέκα μεγάλα φόρουμ, οπως π.χ. το Noiz ;) και κάνε μια κλήρωση ενός καλού σώματος κιθάρας.

 

Καθαρό κόστος= το κόστος ενός σώματος

Κόστος ευκαιρίας= η χονδρική του τιμή

Κέρδος κατασκευαστή= διαφήμιση σε χιλιάδες κόσμου

Κέρδος φόρουμ= ικανοποίηση τρεχόντων μελών, προσέλευση έξτρα μελών μετά τη διάχυση της πληροφορίας, αύξηση των hits, και όλα τα σχετικά

 

Γίνεται. Αλλά θέλει τρέξιμο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Νίκο αρχίζεις με κάποια ντισαβανταζ.

 

δεν έχεις χρόνο

δεν έχεις χρήμα

δεν έχεις επιχειρηματικό πλάνο

δεν έχεις την επιχειρηματική γνώση

δεν έχεις γνώση της εγχώριας αγοράς

δεν έχεις κατασταλλάξει στο market segmentation που θα απευθυνθεις

 

Όπως βλέπεις, ένα cnc δεν φέρνει την Άνοιξη.

------------------------------------------

 

Δεν εχω χρονο και χρημα να σπαταλησω σε πειραματισμους πανω σε επιστημονικους τομεις που δεν κατεχω.

Γι'αυτο ζητω συνεργασια με ομοιδεατες που γνωριζουν σε υψηλό επίπεδο αυτά που εγώ δεν ξερω.

 

Ενα cnc δεν φερνει την ανοιξη, αλλα μαζι με τα προγραμματα cad & cam (original και όχι κόπιες= 20k €), τζαμπα χωρο παραγωγης, ρευμα, εγκατασταση παροχής αερα και εγκατάσταση κενού, επαγγελματικά εργαλεία κτλ, με απαλλαγή από ασφαλιστικες εισφορες αρχικά (λόγω του ότι δεν θα ειναι η βασικη δουλειά αρχικα) είναι μια παααρα πολύ καλή αρχή (kate me)

 

 

Η αρχική ερώτηση είναι απλή.

Τι δίνεις και γιατί να το πάρω από σένα.

Ακολουθούν πολλές άλλες όπως πως θα σε μάθω, πως θα τα αγοράσω, πως θα τα δω, πως θα τα στείλεις, πως εγγυάσαι, πόσο κοστίζεις.......

Άσε το πως θα ξεπεράσεις τις παρούσες συνθήκες μιας και το θεωρούμε προσωρινό (λέμε τώρα)

 

Και, κατά την άποψή μου πάντα, καλό θα ήταν να αρχίσεις να απαντάς στις ερωτήσεις σου αυτές προκειμένου να είσαι έτοιμος να τις απαντήσεις σε αυτόν που θα τις ρωτήσει προκειμένου να πειστεί να συνεργαστεί μαζί σου.

 

Από την άλλη μπορεί να είμαι απλώς εξυπνάκιας ή σούργελο μιας και μιλάω για πραγματικές επιχειρηματικές συνθήκες εδώ κάτω στη γη και εν προκειμένω στην Ελλάδα.

------------------------------------------

 

 

Αυτό που μπορεί να προσφέρει μια τετοια επιχειρηση είναι το customization με μεγάλη ακρίβεια στις γεωμετρίες κοπής, γιατί μπορώ να δώσω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΗΜΑ με warmoth (με reverse engineering ειναι αστείο - το κάνω σε άλλα πολύ πιο πολύπλοκα αντικείμενα από σώματα και μπράτσα από το 2009). Αρα γλιτωνεις κατ'αρχας τα τελωνεια.

Αυτό που δεν μπορώ να βρω εως τώρα είναι η ξυλεία αντίστοιχου επιπέδου με warmoth, κάτι που θέλει πολύ ψαξιμο=χρόνος και χρήμα (μέχρι να μάθω τα περί ξυλείας θα χάσω αρκετά, εκεί λοιπόν χρειάζεται ενας expert).

Επίσης τα headstocks by fender θελουν αδεια απο fender κτλ.

 

Όσο για το κόστος θα μιλήσω μόνο σε ό,τι αφορά το κόστος παραγωγής, το οποίο πέφτει όταν μειώνεις τους χρόνους, άρα έχεις φτιάξει ιδιοσυσκευές που σου λύνουν τα χέρια και έχεις τα κατάλληλα εργαλεία κτλ και φυσικά εχεις εξειδικευμενο προσωπικο, οσοι εχουν εργαστει σε παραγωγη (ή έχουν μια ιδέα από εργοστάσιο) μπορουν να με καταλαβουν (ως προς τις διαδικασιες παραγωγης και το κατα ποσο ειναι εφικτο). Τα υπόλοιπα μπορουν να συζητηθούν με γνώστη των οικονομικών/πωλήσεων κτλ

 

Η αγορα θα ειναι μεσω eshop, η αποστολη οπως τα περισσοτερα eshops, το βλεπεις, το δοκιμαζεις και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος και αν δεν το εχεις καταντησει Ω-stock το επιστρεφεις εντος καποιων ημερων.

Δεν μπορω να σου πω για εγγυηση γιατι παρεις ενα μπρατσο και το βαλεις για μια βδομαδα στη βεραντα του παραλιακου εξοχικου σου καλοκαιριατικα και γινει σα γαλλικο 8αρι δεν θα φταιω εγω (ειναι ομως υπο σκεψη)

 

Δεν λεω οτι εχω τη συνταγη της επιτυχιας, απλα πιστευω οτι αν εχεις τη γνωση και την εμπειρια σε ΟΛΑ τα θεματα που αφορουν μια τετοια επιχειρηση τοτε μπορεις να βρεις ενα τροπο προς την επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπονζούρ κι από εμένα.

 

Κατ' αρχάς, και μόνο που το μυαλό σου, τέτοιες εποχές και σε τέτοιο περιβάλλον, στροφάρει για οποιοδήποτε εγχείρημα, συγχαρητήρια. Υπάρχουν μυριάδες άλλοι που απλά βουλιάζουν σε μια γούρνα μοιρολατρίας.

 

Έχεις και μερικά πλεονεκτήματα: Τεχνογνωσία, πρόσβαση σε τεχνολογικό εξοπλισμό (απ' ό,τι κατάλαβα δεν είσαι κάτοχος), μεράκι, +μια κανονική πρωινή δουλειά.

 

Για μένα, αυτό που οπωσδήποτε χρειάζεσαι, είναι ένας έμπειρος luthier (όχι απλά χομπίστας) ο οποίος, πέρα από τη γνώση σε όλα τα τεχνικά θέματα, θα σου προσφέρει και την ασφάλεια και το κύρος ενός ελέγχου του τελικού προϊόντος και φυσικά κάποιος γνώστης της αγοράς, του διαδικτύου και του marketing ο οποίος και θα αναλάβει την προώθηση και διεύρυνσή/καθιέρωσή της.

(ο luthier θα χρειαστεί φυσικά και για κοπές και κολλήσεις και διαμόρφωση. Ένα 2-piece σκάφος, ένα top, η ταστιέρα πάνω στο μανίκι, dots-inlays, bindings κλπ. Δεν πετάμε δυο κούτσουρα στο CNC και βγαίνει κιθάρα. Και φυσικά ταστοδουλειές, nuts κλπ.) Επίσης θα είναι υπεύθυνος για την επιλογή πρώτης ύλης. (εδώ, η φύση της συνεργασίας, οδηγεί κατά τη γνώμη μου σε υπεργολαβία, όπως προαναφέρθηκε, αλλιώς θα χρειαστεί και αγορά εξοπλισμού κατασκευής πιθανόν, αν δεν είναι διαθέσιμη, και σίγουρα εξοπλισμός και εργαλεία 'στησίματος' οργάνου. Η φύση της συνεργασίας θα υπαγορεύσει και τον τρόπο).

 

Επίσης, κατά κύριο λόγο, χρειάζεται καινοτομία, είτε στη διαδικασία παραγωγής, είτε στις επιλογές, είτε στη διάθεση, είτε στο τελικό προϊόν. Το να προσπαθήσεις να ανταγωνιστείς εταιρείες με τεράστια γκάμα, εμπειρία και κύρος στο χώρο, παίζοντας με τους δικούς τους όρους, είναι για μένα μάταιο. Στον τομέα της διαφήμισης χρειάζονται προσεκτικά και απολύτως στοχευμένα βήματα. Το target group σου, δυστυχώς δεν είναι όλοι οι κιθαρίστες, αλλά ούτε και o high end custom seeker. Είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό κιθαριστών που ψάχνονται και γενικά "πιάνουν τα χέρια τους". Η διαφήμιση πάντως, στις μέρες μας είναι πολύ πιο εύκολη (και, ίσως πιο φθηνή) από την εποχή των περιοδικών, των flyers, του τοπικού word of mouth και των διεθνών εκθέσεων.

 

Σε κάθε περίπτωση, η φύση του εγχειρήματος, θεωρώ ότι περιλαμβάνει ένα ικανό αρχικό κεφάλαιο σε πρώτη ύλη, ένα επίσης ικανό κεφάλαιο σε βιτρίνα (website, διαφήμιση, προώθηση) και αρκετή τόλμη και αυτοπεποίθηση. Θα εξαρτηθεί από τη φύση της συνεργασίας σου με τους "εταίρους" και τη διάθεσή τους για να"συμβάλλουν" στο project.

 

Αυτά τα ολίγα, merci και καλή συνέχεια

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιεις cnc (που εγγυαται τελεια κοπη και ταιριασμα neck & body ) & θα πουλας parts & οχι ολοκληρωμενες κιθαρες αυτος δεν σου χρειαζεται.

 

 

ουτε αυτος σου χρειαζεται μια και θα πουλας parts .

 

ελα σου εκανα αμεσως οικονομια στο 33% του εργατικου δυναμικου...ουτε η Δρακουλεσκου να ημανε ;D

 

Καλη τυχη απο εμενα.

-------------------------------------------

 

 

Τον χρειαζομαι σαν feedback μεχρι να τελειοποιησω το καθε part και για ποιοτικο ελεγχο.

Καλη η τεχνολογια αλλα καλυτερη αν συνδυαστει με την εμπειρια του χειρωνακτη.

Ό,τι έχω φτιαξει εως τωρα το εχω στειλει σε φιλο luthier για setup, επισημανσεις και βελτιωσεις.

 

Τα ηλεκτρικα ειναι για τον πελατη που θελει το κιθαρονι συναρμολογημενο και σεταρισμενο, ετοιμο να το κουμπωσει και να παιξει (βεβαια και ο luthier ξερει, αλλα λεμε..)

 

Ευχαριστω για την ευχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπονζούρ κι από εμένα.

 

Κατ' αρχάς, και μόνο που το μυαλό σου, τέτοιες εποχές και σε τέτοιο περιβάλλον, στροφάρει για οποιοδήποτε εγχείρημα, συγχαρητήρια. Υπάρχουν μυριάδες άλλοι που απλά βουλιάζουν σε μια γούρνα μοιρολατρίας.

 

Έχεις και μερικά πλεονεκτήματα: Τεχνογνωσία, πρόσβαση σε τεχνολογικό εξοπλισμό (απ' ό,τι κατάλαβα δεν είσαι κάτοχος), μεράκι, +μια κανονική πρωινή δουλειά.

 

Για μένα, αυτό που οπωσδήποτε χρειάζεσαι, είναι ένας έμπειρος luthier (όχι απλά χομπίστας) ο οποίος, πέρα από τη γνώση σε όλα τα τεχνικά θέματα, θα σου προσφέρει και την ασφάλεια και το κύρος ενός ελέγχου του τελικού προϊόντος και φυσικά κάποιος γνώστης της αγοράς, του διαδικτύου και του marketing ο οποίος και θα αναλάβει την προώθηση και διεύρυνσή/καθιέρωσή της.

(ο luthier θα χρειαστεί φυσικά και για κοπές και κολλήσεις και διαμόρφωση. Ένα 2-piece σκάφος, ένα top, η ταστιέρα πάνω στο μανίκι, dots-inlays, bindings κλπ. Δεν πετάμε δυο κούτσουρα στο CNC και βγαίνει κιθάρα. Και φυσικά ταστοδουλειές, nuts κλπ.) Επίσης θα είναι υπεύθυνος για την επιλογή πρώτης ύλης. (εδώ, η φύση της συνεργασίας, οδηγεί κατά τη γνώμη μου σε υπεργολαβία, όπως προαναφέρθηκε, αλλιώς θα χρειαστεί και αγορά εξοπλισμού κατασκευής πιθανόν, αν δεν είναι διαθέσιμη, και σίγουρα εξοπλισμός και εργαλεία 'στησίματος' οργάνου. Η φύση της συνεργασίας θα υπαγορεύσει και τον τρόπο).

 

Επίσης, κατά κύριο λόγο, χρειάζεται καινοτομία, είτε στη διαδικασία παραγωγής, είτε στις επιλογές, είτε στη διάθεση, είτε στο τελικό προϊόν. Το να προσπαθήσεις να ανταγωνιστείς εταιρείες με τεράστια γκάμα, εμπειρία και κύρος στο χώρο, παίζοντας με τους δικούς τους όρους, είναι για μένα μάταιο. Στον τομέα της διαφήμισης χρειάζονται προσεκτικά και απολύτως στοχευμένα βήματα. Το target group σου, δυστυχώς δεν είναι όλοι οι κιθαρίστες, αλλά ούτε και o high end custom seeker. Είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό κιθαριστών που ψάχνονται και γενικά "πιάνουν τα χέρια τους". Η διαφήμιση πάντως, στις μέρες μας είναι πολύ πιο εύκολη (και, ίσως πιο φθηνή) από την εποχή των περιοδικών, των flyers, του τοπικού word of mouth και των διεθνών εκθέσεων.

 

Σε κάθε περίπτωση, η φύση του εγχειρήματος, θεωρώ ότι περιλαμβάνει ένα ικανό αρχικό κεφάλαιο σε πρώτη ύλη, ένα επίσης ικανό κεφάλαιο σε βιτρίνα (website, διαφήμιση, προώθηση) και αρκετή τόλμη και αυτοπεποίθηση. Θα εξαρτηθεί από τη φύση της συνεργασίας σου με τους "εταίρους" και τη διάθεσή τους για να"συμβάλλουν" στο project.

 

Αυτά τα ολίγα, merci και καλή συνέχεια

 

 

-------------------------------------------

Merci bien φιλε μου

 

Πιστευω οτι το πιο δυσκολο από όλα ειναι να βρω ενα luthier με διαθεση να συνεργαστει με αλλους.

Το εχω ζησει με πολλους μαστορες που δυσκολα μοιραζονται την τεχνη τους με αλλους.

 

Πιστευω οτι αν οι 5 τοπ luthiers της Αττικής είχαν στήσει 'σωστά' κάτι τέτοιο θα είχαν φτάσει να πουλάνε παγκοσμίως.

Αλλα ειναι τετοια η νοοτροπια μας που δεν μπορουμε να συνεργαστουμε σε βαθος χρονου, το θυμαμαι στο erasmus οταν πχ οι Ισπανοι ηταν ολοι μια παρεα και οι ελληνες ηταν παρεες των 3-4 ατομων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικα ειναι για τον πελατη που θελει το κιθαρονι συναρμολογημενο και σεταρισμενο, ετοιμο να το κουμπωσει και να παιξει

 

Αρα δεν θελεις να φτιαξεις μια βιοτεχνια/βιομηχανια parts αλλα και μια παραλληλη  βιοτεχνια/βιομηχανια ETOIMΩN ΚΙΘΑΡΩΝ (και μαλιστα Fender copies κατι που τουλαχιστον στις ΗΠΑ απαγορευεται,ακομα και αν πουλας Fender Licenced Parts (το licence ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ)   ,στην ΕΕ ειναι πιο λασκα)

 

Βεβαια αν δεν επιμενεις πολυ στο Fender Headstock (που ειναι το μονο που θελει licencing) δεν θα εχεις προβλημα,το ιδιο κανει και ο USCG & ο Mark Jenny.

 

Ανακαλω αυτο που ειπα για τον luthier μια και ο "Πνοή και Νύξη" μου ...υπενθυμησε καποια πραγματακια και φυσικα εχει δικιο (ο ιδιος luthier βεβαια θα μπορει να σου κανει και τις ταστοδουλειες οποτε γλυτωνεις τον ...τασταριστη... ;D)

 

Επισης η κατασκευη ΜΠΡΑΤΣΩΝ ειναι αρκετα πολυπλοκη δουλεια και χρειαζεται luthier.

 

Κατι που θα πρεπει να λαβεις υποψιν ειναι οτι επειδη το 95% της ξυλειας που θα χρειαστεις θα ειναι ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟ απο τις ΗΠΑ (δεν υπαρχει alder & ash της προκοπης στην Ευρωπη),θα πρεπει εκτος απο το αυξημενο κοστος (μεταφορικα και δασμοι) να υπολογισεις οτι θα ανταγωνιστεις κυριως ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ πωλητες που θα ΔΕΝ εχουν αυτο το κοστος,συν οτι το ΕΥΡΩ εχει τα χαλια του σε σχεση με το δολλαριο. (δεν αναφερομαι καν στα capital controls τα οποια προφανως οσο διαρκουν θα κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ αδυνατη την εισαγωγη ειδων "μη πρωτης αναγκης" οπως η ξυλεια αυτη)

 

Anyway μια ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ για να δεις μονος σου καποια πραγματα για την Business πλευρα του εγχειρηματος ειναι τα βασικα busieness plan TEMPLATES στο Microsoft XL (γραψε στο ψαχτηρι τους τη λεξη BUSINESS PLAN) τα οποια θα σε βοηθησουν αρκετα να υπολογισεις τα ΒΑΣΙΚΑ κοστη σου και τα αναμενομενα εσοδα σου.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου