Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Συνεργάται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κατι που θα πρεπει να λαβεις υποψιν ειναι οτι επειδη το 95% της ξυλειας που θα χρειαστεις θα ειναι ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟ απο τις ΗΠΑ (δεν υπαρχει alder & ash της προκοπης στην Ευρωπη),θα πρεπει εκτος απο το αυξημενο κοστος (μεταφορικα και δασμοι) να υπολογισεις οτι θα ανταγωνιστεις κυριως ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ πωλητες που θα ΔΕΝ εχουν αυτο το κοστος,συν οτι το ΕΥΡΩ εχει τα χαλια του σε σχεση με το δολλαριο.

 

Και alder και ash της προκοπής υπάρχει, και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα. (το swamp ash δεν υπάρχει). Απλά έχουμε μάθει να θέλουμε το ίδιο το Αμερικάνικο το φεντεριάρικο. Εδώ έρχεται αυτό που είπα περί καινοτομίας (που σιγά την καινοτομία δηλ.) για χρήση εναλλακτικών. (Υπάρχουν δεκάδες είδη ξυλείας που χρήζουν εξερεύνησης και σεβασμού). Αλλιώς θα είναι άλλη μια am red alder strat πχ. ανάμεσα σε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες παρόμοιες και το να πουλήσεις τη δική σου ως καλύτερη/φθηνότερη/ωραιότερη, είναι κομματάκι δύσκολο.

 

 

-------------------------------------------

Merci bien φιλε μου

Πιστευω οτι το πιο δυσκολο από όλα ειναι να βρω ενα luthier με διαθεση να συνεργαστει με αλλους.

Το εχω ζησει με πολλους μαστορες που δυσκολα μοιραζονται την τεχνη τους με αλλους.

 

Oι luthiers, κατά γενική ομολογία-και ανά τον κόσμο-είναι κακομούτσουνοι και δύσκολοι/δύστροποι χαρακτήρες ;D ;D

Είναι η φύση της δουλειάς, η οποία απαιτεί ατέλειωτες ώρες μοναχικής εργασίας (λόγω του ότι απαιτεί απόλυτη αφοσίωση και συγκέντρωση), πολλή μελέτη, λάθη επί λαθών-που λειτουργούν ως σχολείο, και πολλές φορές προσωπικό όραμα, για το ύφος και το είδος του οργάνου που οραματίζονται (και πολλές φορές αιθεροβατώντας ή ονειροπολώντας περισσότερο απ' όσο θα 'πρεπε). Και επίσης μισούν το cnc, γιατί τους αφαιρεί τη χαρά της ράσπας, του παστράγγουλου, της πλάνης, του πριονιού-όσους τελωσπάντων έχουν το μαζοχισμό να αντλούν ικανοποίηση από αυτό. Εμού συμπεριλαμβανομένου :) :) Την αίσθηση της δημιουργικότητας που αντλείται από την προσπάθεια να πετύχει τελειότητα με όσο το δυνατόν λιγότερους μεσάζοντες ανάμεσα στα χέρια και το υλικό του. Και εντέλει τη δυνατότητα να εξελίσσεται και να εξελίσσει τις ανθρώπινες δεξιότητες κόντρα στη στασιμότητα της ασφάλειας του cnc. Γιατί κύριος σκοπός του δεν είναι να διεκπεραιώνει κατασκευές αλλά να παίζει με τα κσύλα ;D.

 

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το swamp ash δεν υπάρχει

 

σε αυτο αναφερομενανε... ;D

 

για χρήση εναλλακτικών

 

ακριβως,χαλαμε τη ζαχαρενια μας λες και παιζει και κανα σημαντικο ρολο στον ηλεΧτρικο ηχο το κΣυλο ....(τα βαρος του μαλιστα αλλα το ειδος?φυσικα και οχι... ;D ;D)

 

απο εναλλακτικες αλλο τιποτα

 

Σκεψου οτι απο τη μερα που βγηκε η βρωμα οτι η βασικη κιθαρα αυτουνουνε εδωνε ειναι απο REDWOOD ολος ο κοσμος ψαχνει...redwood  ;D

 

 

 

 

& φυσικα η ιδια η Fender εσπευσε να βγαλει μια 50s tele απο....redwood

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κύριος σκοπός του δεν είναι να διεκπεραιώνει κατασκευές αλλά να παίζει με τα κσύλα ;D.

Ενώ της πολυπρόσωπης επιχείρησης είναι η cost-effective διεκπεραίωση (ποιοτικών έστω) κατασκευών με τελικό στόχο βέβαια το κέρδος.

Υπάρχουν ομοιότητες αλλά και βασικότατες διαφορές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Το wordpress ξεκινησε το 2003, το νετ ηρθε στην Ελλαδα το 1990... ε, εισαι πολυ μπροστα!

YΓ...Το site μου το έκανα το 05-06...άρα είμαι μιά χαρά....

 

το νετ ήταν πιο πριν στην Ελλάδα....πάλι μιά χαρά με βρίσκω....Τα ελληνικά σου δεν βρίσκω μια χαρά...Άλλα διαβάζεις, άλλα καταλαβαίνεις.... :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την πρόθεση και μόνο.

 

Ήδη στη Ελλάδα φτιαχνει κάποιος σώματα τουλάχιστον. Αξιοπρεπέστατα σκάφη και ακομα πιο τίμιες τιμες.Και μαλιστα με ελληνικης προελευσης ξυλα. Αν θυμαμαμαι καλα καπου Γιαννενα,Ηπειρο. Δεν ξερω αν κατασκευάζει μπρατσα.

 

Να ρωτησω ομως,φορολογικα την εχεις ψαξει; Γιατι εδω οπως το περιγραφεις περναει τα ορια του χομπυ.

 

Φιλικα κ ο,τι καλυτερο σου ευχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη στη Ελλάδα φτιαχνει κάποιος σώματα τουλάχιστον.

Τι εννοείς "κάποιος"...

Πολλοί είναι στην Ελλάδα (πέρα από τον Ντούκα στα Γιάννενα που αναφέρεσαι) που φτιάχνουν σώματα (και μπράτσα).

Και ηλεκτρικά (μπάσα και κιθάρες) και ακουστικά.

Άλλοι γνωστοί (Ελλάδα και εξωτερικό) και άλλοι σχετικά άγνωστοι.

Και χειροποίητα και με CNC.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιο εχεις audiokostas.Αναφερομαο για cnc. Ειναι αρκετοι που φτιαχνουν χειροποιητα. Με cnc ομως και ελληνικα ξυλα για εναν ακουσα και ετυχε να πιασω σωμα του. Δεν αναφερομαι στον Ντουκα. Μου διαφευγει το ονομα του αλλα και παλι δεν θα το εβαζα μη θεωρηθει διαφημιση. Αληθεια με cnc ειναι τοσοι πολλοι; Και μιλαω για αποκλειστικο σκοπο την κατασκευη οργανων οχι χομπιστικα.

Γιατι ενα cnc δεν το παιρνεις για 5 10 σκαφη τον μηνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν νομίζω ότι εχουν πολλοί CNC αλλά 3-4 πρέπει να είναι.

Ξέρω πάντως ότι ο Ταλιαδούρος πρόσφατα πήρε και γνωρίζω και έναν ερασιτέχνη που το έστησε μόνος του.

 

Το ζήτημα είναι ότι στην Ελλάδα είναι μικρές οι παραγγελίες (άρα μεγάλες μηχανουργικές επενδύσεις είναι επίφοβες από πλευράς ROI) και πολλές φορές οι επαγγελματίες δεν θέλουν cnc αλλά "χέρι" (σωστό ή λάθος δεν θα το συζητήσω).

 

Σώματα με CNC σε πολύ λογικές τιμές βρίσκεις κι από Ευρώπη (γιατί εκεί στοχεύεις και όχι Warmoth ή Κίνα) και δεν ξέρω αν είναι εύκολο να χτυπήσεις τιμές καθότι αυτό είναι το βασικό όταν ξεκινάς από noname / low added value quality χώρα (και δεν μιλάω από πλευράς πραγματικότητας αλλά από πλευράς perception αγοραστή το οποίο και τελικά μετράει).

 

Για να μιλήσω με πραγματικά παραδείγματα, πήρα κομπλέ (routing και τρύπες) σώμα μπάσου (2 piece alder) βαμένο νίτρο εξ' ολοκλήρου (υπόστρωμα, χρώμα, λούστρο) κάτω από €200 (και με free optional relicing) μαζί με τα μεταφορικά και από Ευρώπη. Μπορείς να μου το δώσεις εδώ τόσο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να μιλήσω με πραγματικά παραδείγματα, πήρα κομπλέ (routing και τρύπες) σώμα μπάσου (2 piece alder) βαμένο νίτρο εξ' ολοκλήρου (υπόστρωμα, χρώμα, λούστρο) κάτω από €200 (και με free optional relicing) μαζί με τα μεταφορικά και από Ευρώπη. Μπορείς να μου το δώσεις εδώ τόσο;

 

-------------------------------------------

 

Απο πού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου