Προς το περιεχόμενο

PCB για mesa boogie dual rectifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω τα pcb για mesa boogie dual rectifier/framus cobra.Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.

 

Μήπως με το "pcb" εννοείς το board layout;Ακόμα και αν καταφέρεις να τα βρεις (που δύσκολο το βλέπω) εαν δεν ξέρεις να διαβάσεις τα αντίστοιχα σχηματικά τους τότε δεν πρόκειται να σου χρησιμεύσουν τα layout από μόνα τους.Τόσο ο rectifier όσο και ο cobra δεν είναι ενισχυτές που θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει από μόνος του χωρίς να έχει μεγάλη εμπειρία σε ηλεκτρονικές κατασκευές,για να μην αναφέρουμε το γεγονός πως μπορείς να βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή σου.

...όλα αυτά σε περίπτωση που σκέφτεσαι να κατασκευάσεις έναν μόνος σου  ;)

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως με το "pcb" εννοείς το board layout;Ακόμα και αν καταφέρεις να τα βρεις (που δύσκολο το βλέπω) εαν δεν ξέρεις να διαβάσεις τα αντίστοιχα σχηματικά τους τότε δεν πρόκειται να σου χρησιμεύσουν τα layout από μόνα τους.Τόσο ο rectifier όσο και ο cobra δεν είναι ενισχυτές που θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει από μόνος του χωρίς να έχει μεγάλη εμπειρία σε ηλεκτρονικές κατασκευές,για να μην αναφέρουμε το γεγονός πως μπορείς να βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή σου.

...όλα αυτά σε περίπτωση που σκέφτεσαι να κατασκευάσεις έναν μόνος σου  ;)

 

pcb=print circuit board

 

Δηλαδη κατι τετοιο

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_bcZ3TtTkT34/TA7s0SG8zWI/AAAAAAAAAYQ/b9VX665DMIc/s1600/Pcb-1.gif&imgrefurl=http://thomasjames-gdc3.blogspot.com/&usg=__qRXRB9zWDdjjTuH1l-qF5sRV_MI=&h=371&w=573&sz=8&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=ldoQRGR16doJMM:&tbnh=131&tbnw=202&prev=/images%3Fq%3Dpcb%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1366%26bih%3D615%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=495&vpy=263&dur=925&hovh=181&hovw=279&tx=87&ty=124&ei=hcMiTafLMtSp8QOLxuWDBw&oei=hcMiTafLMtSp8QOLxuWDBw&esq=1&page=1&ndsp=18&ved=1t:429,r:8,s:0

 

ωστε να μπορω να τυπωσω το σχεδιο πανω σε πλακετα.Επιπλεον εχω τα schematics για τους δυο ενισχυτες.Ετσι κ αλλιως,εγω δεν θα πολυασχοληθω με αυτο το θεμα,αλλα ο αδερφος μου που εχει μεγαλη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σκοπεύεις να το τυπώσεις  ???

 

Αν έχεις δυνατότητα εκτύπωσης pcb τέτοιων απαιτήσεων έχεις και πρόσβαση στους απαραίτητους προμηθευτές συνήθως...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pcb=print circuit board

 

Δηλαδη κατι τετοιο

 

ωστε να μπορω να τυπωσω το σχεδιο πανω σε πλακετα.Επιπλεον εχω τα schematics για τους δυο ενισχυτες.Ετσι κ αλλιως,εγω δεν θα πολυασχοληθω με αυτο το θεμα,αλλα ο αδερφος μου που εχει μεγαλη εμπειρια.

 

Αυτό που ψάχνεις λέγεται board layout,όχι pcb. Το pcb είναι η πλακέτα που προκύπτει από το layout.Ακόμα και να είχες το layout,η όλη διαδικασία (χωρίς να συνυπολογίσουμε το χρόνο που θα σπαταλήσει ο αδερφός σου και εσύ) θα κόστιζε όσο να τους αγοράσεις μεταχειρισμένους τους ενισχυτές που ψάχνεις.

Μπορείς βέβαια με (σχετικά) λιγότερα χρήματα να φτιάξεις έναν κλώνο του Soldano SLO

είτε αγοράζοντας ένα έτοιμο kit όπως αυτό:

https://taweber.powweb.com/store/kits_weber.htm#Heather 

είτε να γραφτείς στο www.slocloneforums.com το οποίο έχει σχηματικά,board layout και οδηγίες ώστε να κάνετε με τον αδερφό σου όλη τη δουλειά από μόνοι σας.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις ήδη τα μονογραμικά σχέδια του ενισχυτη (schemetics) και έχεις στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικής, μπορείς να φτιάξεις μόνος σου το σχέδιο της πλακέτας χρησιμοποιόντας κάποιο κατάλληλο πρόγραμμα. Εγώ χρησιμοποιοώ το PCB express το οποιο είναι και freeware. Δεν είναι και οτι καλυτερο κυκλοφορεί αλλά παρόλο που δεν είμαι ηλεκτρονικός το έμαθα μόνος μου παιζοντας και το έχω χρησιμοποιησει σε δυο τρείς εφαρμογές για σχεδιαση πλακετων για τροφοδοτικά και απλούς ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνεις λέγεται board layout,όχι pcb. Το pcb είναι η πλακέτα που προκύπτει από το layout.Ακόμα και να είχες το layout,η όλη διαδικασία (χωρίς να συνυπολογίσουμε το χρόνο που θα σπαταλήσει ο αδερφός σου και εσύ) θα κόστιζε όσο να τους αγοράσεις μεταχειρισμένους τους ενισχυτές που ψάχνεις.

Μπορείς βέβαια με (σχετικά) λιγότερα χρήματα να φτιάξεις έναν κλώνο του Soldano SLO

είτε αγοράζοντας ένα έτοιμο kit όπως αυτό:

https://taweber.powweb.com/store/kits_weber.htm#Heather 

είτε να γραφτείς στο www.slocloneforums.com το οποίο έχει σχηματικά,board layout και οδηγίες ώστε να κάνετε με τον αδερφό σου όλη τη δουλειά από μόνοι σας.

 

Δεν νομιζω να παιζει cobra κατω απο 800....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου