Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, αναρωτιέμαι αν το profiling γίνει σε ακραίες ρυθμίσεις και μετά το φέρεις στις ακριβώς αντίθετες ρυθμίσεις, θα έχει usable ή ακόμα και καλό ήχο ή θα γίνεται κακός χαμός; Βέβαια και αυτή πιθανώς είναι μια άνευ ουσίας απορία, πιο πολύ ικανοποίηση περιέργειας παρά κάτι ουσιαστικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σωστά και καλά όλα αυτά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι οι διάφορες (άλλες) θέσεις στα ρυθμιστικά θα αντιστοιχούν σ' αυτές του ενισχυτή, δεδομένου ότι ο ιδανικός ενισχυτής είναι εξαιρετικά απίθανο να μοιάζει με το κύκλωμα του πραγματικού.

 

Βέβαια, είναι μια ομολογουμένως καταπληκτική ιδέα για την (μερική προφανώς) επίλυση του συγκεκριμένου προβλήματος.

 

Το ερώτημα όμως δεν είναι αν θα παράγει ακριβές αντίγραφο σε εύρος ρυθμίσεων, αλλά αν νοιάζονται αυτοί που το αγοράζουν. Προσωπικά, θα με ένοιαζε.

 

Μα και βέβαια, δεν θα αντιστοιχούν. Και όπως λες, who cares. Αλλά σε ένα εύρος ρυθμίσεων, όντως θα αντιστοιχούν (τουλάχιστον "ακουστικά") λόγω των χαρακτηριστικών των ρυθμιστικών του ΚΡΑ. Δηλ. ας πούμε, το gain +3db θα δίνει (όπως πιθανολογώ από βίντεοζ, γνώμες χρηστών, κλπ) το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα. Φαντάζομαι ότι θα εξαρτάται και από τον ενισχυτή. Παρεμπιπτόντως, τα pots στον ΚΡΑ έχουν ατέρμονη περιστροφή.  ;)

 

Βλέπεις οτι τονίζω το υποθετικό του πράγματος, για δύο λόγους: πρώτον δεν έχω παίξει και η άποψή μου βασίζεται στις διαθέσιμε πληροφορίες και δεύτερον, και να είχα παίξει, πάρα πολλά εξαρτώνται από τους profiled ενισχυτές. Επομένως, και έναν ή δύο χρήστες να ρωτήσουμε, πάλι δεν θα έχουμε αντικειμενική άποψη.

 

Μεγάλη μαγκιά θα ήταν να γίνεται fusion σε profiles του ίδιου ενισχυτή σε διαφορετικές ρυθμίσεις και συγκρίσεις με περισσότερα του ενός core κυκλώματα με χρήση του πιο παρόμοιου. Καλή ιδέα;  ;D Προσλαμβάνομαι Kemper;  ;D

 

Ναι, έχει προταθεί και ο Kemper έχει πει ότι το σκέφτεται.  ;D Και για διαφορετικούς ενισχυτές, βεβαίως. Και, ασφαλώς, θα πρέπει να γίνεται και δυναμικά (με κάποιο expression pedal, ας πούμε).

 

Sorry που έρχεσαι δεύτερος.  :D Αλλά πολύ καλή ιδέα anyway. Βέβαια, ο πρώτος διδάξας ήταν η Digitech, με τη σειρά GNX.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αναρωτιέμαι αν το profiling γίνει σε ακραίες ρυθμίσεις και μετά το φέρεις στις ακριβώς αντίθετες ρυθμίσεις, θα έχει usable ή ακόμα και καλό ήχο ή θα γίνεται κακός χαμός; Βέβαια και αυτή πιθανώς είναι μια άνευ ουσίας απορία, πιο πολύ ικανοποίηση περιέργειας παρά κάτι ουσιαστικό.

 

Νομίζω υπήρχε ένα βίντεο που έδειχνε κάτι τέτοιο. Αξίζει πάντως να δεις το βίντεο με τις δυναμικές. Ομολογώ ότι ήταν ένα από τα λίγα με τα οποία τα έπαιξα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενική φιλοσοφία πάντως είναι πως οι περισσότεροι ψάχνουμε στον ενισχυτή μας (τον... κανονικό) για κάποια sweetspots που συνήθως αφορούν την κιθάρα που παίζουμε, το είδος μουσικής, πιθανά πετάλια, κλπ. "Κοντά" σ'αυτό το sweetspot, ο KPA έχει πολύ μεγαλύτερα περιθώρια ρυθμίσεων (είπαμε, "ιδανικός ενισχυτής"), μεγαλύτερο range. Άρα ένα σημαντκό εύρος ρυθμίσεων "κοντά το profiled", του πραγματικού ενισχυτή, μπορεί να το αποδώσει, έτσι κι'αλλιώς. Όμως μπορεί να πάει και πολύ μακρύτερα, π.χ. να κάνεις έναν κατ'εξοχήν "καθαρό" ενισχυτή, να αποκτήσει πολύ saturation, ή ακραίες ρυθμίσεις EQ (που δεν μπορεί να πετύχει ο profiled ενισχυτής).

 

Άρα καλά το είχα καταλάβει...αν δεις πιο πίσω είχα γράψει το εξής (λέμε περίπου το ίδιο πράγμα):

 

2ον, υποτίθεται πως εφόσον ο ήχος που κάνεις profile είναι ο ίδιος ας πούμε με τον ήχο του ενισχύτη στις ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια του profiling τότε η λογική λέει πώς και στις υπόλοιπες θα είναι ο ίδιο, εκτός ίσως από τις ακραίες. Φαντάζομαι το εύρος στο EQ του Kemper λογικά θα είναι αρκετά μεγάλο.

 

Eυχαριστώ για τον κόπο που έκανες να τα διευκρινίσεις και την απάντηση γενικότερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καλά το είχα καταλάβει...αν δεις πιο πίσω είχα γράψει το εξής (λέμε περίπου το ίδιο πράγμα):

 

Eυχαριστώ για τον κόπο που έκανες να τα διευκρινίσεις και την απάντηση γενικότερα :)

 

Παρακαλώ, ναι, συμφωνούμε στο πρακτικό του θέματος. Πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι εξάλλου; Εμένα μου αρκεί πάντως αν ο ΚΡΑ μπορεί (με τα ρυθμιστικά του) να "φτιάξει" τον ήχο του προφίλ, για διαφορετικές κιθάρες, χώρους και ΡΑ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να γραψω κάποιες εντυπωσεις που εχω μετα απο 3 προβες και 1 live  με τον Kemper.

 

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ.

 

Στο live βγηκα με Atomic power cab για μονιτορ, και απευθειας κονσολα. Ο ήχος ηταν απλα εξαιρετικος εντος και εκτος σκηνης.

 

Αισθανομουν τον ηχο "διπλα μου", ζωντανο, σαν να βγαινει απο ενισχυτη και οχι "απέναντί μου" οπως συμβαινει  με τα περισσοτερα modellers.

 

Λειτουργικα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.( Ειχα παρει και το Axe καλου- κακου ;D)

 

Στις προβες παιζω στη λουπα του ενισχυτη, του εκαστοτε προβαδικου χωρις  cab sim ( Marshall DSL,Randall RT, Bugera 6262),  και με ελαχιστο tweaking, εχω πολυ καλο αποτελεσμα.

 

Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και πιστευω οτι θα γλυτωσω πολλες "κουβαλες" (οπως και με το Axe βεβαια)  με ελαχιστους εως και καθολου συμβιβασμους στον ηχο, για να μην πω οτι σε καποιες περιπτωσεις θα εχω και καλυτερο αποτελεσμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προβες παιζω στη λουπα του ενισχυτη, του εκαστοτε προβαδικου

 

Υπάρχει κάποιος καλοπροαίρετος άνθρωπος να μου επιβεβαιώσει πως ο κέμπερ δεν έχει τελικό στάδιο ενίσχυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει προταθεί και ο Kemper έχει πει ότι το σκέφτεται.  ;D Και για διαφορετικούς ενισχυτές, βεβαίως. Και, ασφαλώς, θα πρέπει να γίνεται και δυναμικά (με κάποιο expression pedal, ας πούμε).

 

Sorry που έρχεσαι δεύτερος.  :D Αλλά πολύ καλή ιδέα anyway. Βέβαια, ο πρώτος διδάξας ήταν η Digitech, με τη σειρά GNX.  ;)

 

Φαντάσου λοιπόν ένα software interface παρόμοιο μ' αυτό του revalver όπου μπορείς να επιλέξεις διάφορα χαρακτηριστικά του κυκλώματος, με το οποίο θα φόρτωνες το core κύκλωμα στο μηχάνημα. Κοινώς user defined κύκλωμα. Είδες, όλο ιδέες είμαι.  ;D

 

grorig, μια ερώτηση. Από πλευράς αίσθησης σαν κατασκευή, τι λέει; Τα πλαστικά του, το σασί, τα βύσματα, το κουμπιά, η οθόνη, όλα, τι αίσθηση δίνουν;

 

κούτσα, κούτσα για review σε πάμε

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

Δεν εχει τελικο σταδιο ενισχυσης.

 

@theoctapus

Η κατασκευη του ειναι "τυπικη" γερμανικη, αριστη και συμπαγης,χωρις συμβιβασμους στα

 

υλικα. Το σασι δεν το εχω δει γιατι δεν το'χω ανοιξει ακομη, το εξωτερικο περιβλημα

 

δειχνει να ειναι απο ελαφρυ μεταλλο(σκουρο πρασινο ::))

 

Η αισθηση σε κουμπια και ποτενσιομετρα ειναι αρκετα καλη, η αισθητικη του ομως ειναι λιγο ιδιαιτερη ;D

 

 

 

Για την εμφανιση του εχουν ακουστει διαφορα ("τοστιερα", "τρανζιστορακι αστροναυτη"....), σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι.

 

Προσωπικα σαν hi tech κλωνομηχανη, το βρισκω οκ (και ομορφαινει ακομα περισσοτερο οταν το ακουω), σαν μερος κιθαριστικου εξοπλισμου ομως

 

το βρισκω αταιριαστο με τα υπολοιπα που πρεπει να χρησιμοποιηθει.

 

Αποφασισα λοιπον να του φτιαξω ενα hard case για προστασια και μεταφορα, και του

 

εδωσα την οψη παραδοσιακης κεφαλης ωστε να ταιριαζει περισσοτερο εμφανισιακα με τα

 

υπολοιπα.

 

Εχω μερικες φωτο πιο κατω με το "διαφορετικο λουκ" που εχω δωσει στον Kemper  ;D

 

 

 

KEMPER_HARD_CASE.thumb.jpg.e290ca8366dff438dac786d44905bf86.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

Δεν εχει τελικο σταδιο ενισχυσης.

 

Με λίγα λόγια δε μπορεί να χρησιμοποιήθει απλά με μια καμπίνα, σωστά;

 

Απίστευτα ωραίο το hard case ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου